Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Příběh Kateřiny: Se čtyřicítkou na krku aneb Co dělat, když za vámi běhá štěňátko. Odposlechnuté životy Ely Novákové

21.12.2023
Příběh Kateřiny: Se čtyřicítkou na krku aneb Co dělat, když za vámi běhá štěňátko. Odposlechnuté životy Ely Novákové

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Dnešní mladí muži sice víc koukají do mobilů než po ženských, i jim se ale občas stane, že podlehnou kouzlu ženy o mnoho starší. Co pak s tím, když se za vámi plíží jako stín roztomilé štěňátko, všichni se vám smějí a vy nechcete ublížit klukovi ve věku vašeho syna?

Kateřině neodbytně klepala na dveře čtyřicítka. Před rokem se rozvedla a doma měla sedmnáctiletého syna, kolohnáta a lenocha po tatínkovi. V redakci ženského týdeníku měla na starost společenskou rubriku, což obnášelo mimo jiné proplouvat slavnostními premiérami v kinech i v divadlech a sem tam posbírat nějaké drbíky na VIP večírcích. Sama si na drby ani na svěřování ženských tajemství moc nepotrpěla, sem tam povyprávěla nějakou historku, o které stejně psala a na zvědavé dotazy, jestli je pravda, že ten nebo ta celebrita chodí s jinou celebritou, odpovídala mávnutím ruky s tím, abychom si to přečetli v bulváru, ona že nikomu do ložnice nekouká. Byla s ní ale legrace, vždycky pohotově glosovala dění okolo sebe, a tak jsme se v práci docela sblížily. Sem tam, jak nám pracujícím matkám čas dovolil, jsme zašly po práci na kávu nebo na dvě deci červeného a probraly dění v redakci. Znáte to, když sedíte s kolegou či kolegyní, probírá se hlavně práce, protože to máte společné. Dost mě tedy překvapilo, když za mnou jednoho dne přišla, že by se mnou potřebovala něco probrat soukromě. Domluvily jsme si schůzku v kavárničce trochu dál od práce, aby kolem nebyli další kolegové. Kateřina se chvíli odhodlávala, odkud začít, pak konečně začala líčit, co se jí přihodilo. 

Nešťastné dítě na krku

Známé osobnosti občas s sebou na nějakou společenskou událost vytáhnou i své ratolesti. Jednak aby byly pod dohledem, jednak aby se otrkaly ve světě ostrých loktů a poznaly, že matka či otec nemají svou slávu zadarmo. Dcerunky a synáčkové pak hodí pár povinných úsměvů do objektivů fotoaparátů a dál se na večírku okázale nudí. Aby ne, oni se tu nudí i dospělí, jenže ti to mají povinné, takže to na nich nesmí být vidět. Navíc si mají s kým popovídat, s kým se pozdravit, kdežto mládě se jen rozhlíží, kam by se zašilo, aby si nemuselo s pro něj nezáživnými starochy potřásat rukama a odpovídat na zdvořilé dotazy o škole či sportu. Sedmnáctiletého Viktora tak Kateřina jednou zahlédla opřeného o barový stoleček v rohu sálu a nějak jí ho přišlo líto. Představila si svého syna v takovém postavení a bylo jí jasné, že ten mladík celý večer protrpí. A tak si vzala šálek kávy a vypravila se za ním, že ho zkusí chvilku zabavit. Moc se mu do hovoru nechtělo, ale když zjistil, že Kateřina není herečka ani zpěvačka, ale novinářka, zbystřil pozornost. Z domova znal novináře jen z pohledu své slavné mámy, která se děsila, co o ní zase kdo napíše, co si přimyslí a co z ní bude chtít vytáhnout v domluveném rozhovoru. Se zájmem naslouchal povídání o tom, jak se noviny dělají, jak se recykluje každá nová informace desetkrát, jak vzniká informační šum a proč vlastně lidé pořád chtějí číst o známých tvářích. Vlastně se od Kateřiny dověděl o světě, ve kterém žije jeho máma, víc než za celý život doma. Kateřina byla vtipná a díky synovi znala i pár slovíček z teenagerovského slovníku, takže mladý muž se přestal nudit, a dokonce se rozpovídal o sobě. Přiznal, že mámin svět ho vlastně nezajímá, netouží ji následovat, jeho jedinou vášní je astrofyzika. Tím pádem je považován za podivína, protože chodí na kurzy na hvězdárnu a baví se řešením složitých rovnic. To zase zaujalo Kateřinu, vyptávala se ho na dalekohledy a hvězdy a zase se u toho smáli, protože jemu připadaly její otázky stejně komicky neohrabané, jako jí ty jeho o novinářích. Když si Viktora asi po hodině přišla ke stolku vyzvednout matka, byla celá udivená, jak se synáček dobře baví. Uklidnilo ji, že ho neoblbuje žádná mladistvá zlatokopka, ale že jí žena jejího věku jí tak nějak pomáhá syna zabavit. Letmo poděkovala, rozloučila se a vlekla syna domů. To ovšem netušila, co se odehrává v jeho hlavě. A netušila to ani Kateřina. 

Kytice na stole a Viktor před domem

Když druhý den dorazila se zpožděním po večírku do redakce, ležela na Kateřinině stole krásná kytice. Starosvětsky do ní byl vložen lístek s poděkováním za příjemný večer a nenápadnou výzvou k dalšímu povídání, až se zase někdy potkají. Kde se to v tom puberťákovi bere? To bylo jediné, co Kateřinu napadlo, kytku strčila do kuchyňky do sklenice od okurek a když se jí kolegyně ptaly, od koho ji má, jen mávla rukou. Vlastně ji napadlo, že kytku přinutila poslat Viktora maminka, aby jí tak poděkovala za to, že syn tentokrát nebyl protivný, že s mámou musel trávit večer. O to větší bylo její překvapení, když za tři dny čekal Viktor odpoledne před redakcí s další kyticí a dotazem, zda ji může pozvat na procházku a kus řeči. To už trochu znejistěla. Ale co už, chodila domů pěšky, neměla to daleko, tak dovolila, ať jde mladík s ní, vezme jí tašku s nákupem a doprovodí ji. Jasně ale vymezila pravidla – už žádné kytky, vypadá to divně. Mladík trochu posmutněl, pak se ale zase rozpovídal o hvězdách, a nakonec Kateřinu pozval na hvězdárnu, o kterou se tak živě zajímala. Kolegyni bylo rázem jasné, že tady se řítí průšvih – přece nebude randit s puberťákem? Jenže jak ho poslat do háje a nezranit jeho mladičké srdce? 

Kluk klukovi nejlépe porozumí

Pozvání na hvězdárnu přijala, ale vzala s sebou svého syna. Protože před sebou neměli žádné tajnosti, odhalila mu, že má nápadníka, který je stejně starý jako on. A že by s tím potřebovala pomoct. Syn se smál, až mu tekly slzy. Představa, že by se některý z jeho kámošů pokoušel sbalit jeho starou mámu, byl pro něj vtip měsíce. Nakonec ale svolil, že s ní na hvězdárnu půjde, protože toho exota teda musí vidět. Viktor příchod své vyvolené se synem jakž takž ustál a provedl je hvězdárnou, kde okamžitě podlehl své astronomické vášni a zavalil návštěvníky odbornými informacemi. Kateřinin syn vzal celou věc tak, jak odpovídalo jeho věku, rázně a neomaleně. V jednu chvíli si odvedl Viktora stranou a pustil se do něj. Hele, kámo, jako jo, dobrý, hvězdičky ti jdou. Ale balit moji mámu? Jednak je moje a jednak je prostě stará, jestli nemáš holku, klidně tě s nějakou seznámím. Chudák Viktor se roztřásl rozpaky i smutkem. Asi po dvou týdnech se znovu objevil před redakcí. Bez kytice, jen s přáním, zda může s Kateřinou ještě jednou mluvit. Přiznal se, že se do ní bezhlavě zamiloval a okouzlení nepominulo, ani když mu to její syn tvrdě napálil mezi oči. Zalitoval, že jeho cit není opětován, ale vzal to statečně. Ještě nějaký čas se Kateřina děsila, že ho zase potká na nějakém večírku s jeho matkou. Pak jí ale jednoho dne syn potěšil zprávou, že na Viktora narazil na Facebooku a že si spolu prima pokecali. O čem? Troufla se zeptat. Mámo, to by tě nezajímalo, probrali jsme nějaké sci-fi onlajnovky. Jooo! Ty myslíš, jestli se ptal na tebe? Neptal, to je minulost, odbyl syn Kateřininy strachy a jí spadl kámen ze srdce.

 

Vložil: Ela Nováková