Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kecy, které štvou poslance Krejzu. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.12.2023
Kecy, které štvou poslance Krejzu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Jan Rychetský

Popisek: Karel Krejza při předvolební kampani v Ústeckém kraji

Pan poslanec za ODS Karel Krejza se pohoršil nad „kecy o tom, že vláda zařídila drahé potraviny“. Takové kecy už ho unavují a vysvětlil, jak to řešit. Máme si prý kupovat méně, méně jíst. Místo pěti piv, hrušek a rohlíků jen dva. Aspoň se méně vyhodí. A co až bude příliš koupit si i dva rohlíky? Snížíme to na jeden? Za zdražování totiž mohou sami občané. Protože nakupují. Tvrdí to pan poslanec za ODS. Pojďme si ho ocitovat.

„Kecy o tom, že vláda zařídila drahé potraviny, už mě unavují. Máme si prý přečíst Wikipedii. TEDY… ceny určuje střet nabídky s poptávkou. Vláda potraviny nevyrábí ani neprodává. Potravin je dost, což poznáte podle plných regálů (nabídka). A dokud zákazníci kupují ve velkém množství (poptávka), ceny neklesnou. Rozhoduje zákazník. Takže místo pěti piv, hrušek, rohlíků... napříště jen dvě. Nebude nám zle a půlku hrušek a rohlíků nevyhodíme do popelnice. Asi tak.“ Nežerte, vzkazuje do společnosti poslanec Krejza na svém facebookovém profilu. Vzkazuje z vládní ODS. Lidem. Pravicový politik. Nabídka, jejíž cenu vláda ODS neúměrně navýšila nesmyslně vysokými cenami energií a rekordní inflací, je ovlivněná jen a pouze poptávkou. Fíha. Může za to jen spotřebitel. Nějaký kartel obchodních řetězců? Není. Podle Krejzy moc kupujeme, proto je draho.

To když se nakupovalo a jedlo za Babiše, za Sobotky, to byla doba, to jste si mohli koupit klidně i deset rohlíků a ceny ne a ne stoupat. To ještě fungovalo pravidlo – čím víc to lidé kupují, tím lepší cenovku na to obchody můžou dát. To dnes už neplatí. Zlevňovat se začne teprve v okamžiku, kdy přestaneme kupovat i to základní jídlo. Vládní ODS takovou pitomost asi poradil ekonom Štěpán Křeček, který posílal ve vysílání CNN Prima News za levnými potravinami občany do Polska. Případně to vládní ODS poradil poradce na ministerstvu průmyslu a obchodu Tomáš Prouza, který je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a zcela otevřeně kope za zájmy obchodních řetězců?

Poslední doba, kdy stoupaly citelně ceny rohlíků, byla doba premiéra Nečase a ministra od financí Kalouska. To se utahování opasků stalo národním sportem. Jeden úsporný balíček stíhal druhý, což nám prodloužilo krizi oproti ostatním státům o pár hubených let navíc. Dnes se z vládní strany ozývá – nežerte, tím vám nejen klesnou výdaje, ale zároveň zlevní zboží. Ryze pravicová politika. Tedy… ryze česká pravicová politika. Češi na to jdou ovšem fikaněji, co můžou, jezdí podle Křečkovy rady za levnějšími potravinami do Polska. A jezdí za levnějšími potravinami i do Německa, kde mají lidé trojnásobné platy. Třikrát větší platy, přesto levnější potraviny. To, upřímně, unavuje mě. Troufám, že nejsem sám. A je to čím dál horší. Proč?

Reálná mzda se za Fialovy vlády propadá. To znamená, že si lidé mohou za mzdu koupit ještě méně. Z vládní strany se ozvalo – nežerte tolik. To znamená co? Místo zeleniny dětem koupit kolínka? Jsou levnější. Zalít je kečupem, a žer, caparte, pan Krejza říkal méně kupovat, tak ode dneška žádný vitamín. Místo vlády přesně takhle vyřešíme problémy, v kterých se ten náš český kapitalismus žraloků zasekl a ne a ne z toho vybřednout? Za Fialovy vlády, tedy vlády partaje, kde dlí svým pozadím i Karel Krejza, nemorálně stouply ceny energií. A to vinou nevhodné a nedomyšlené politiky právě Krejzovy partaje. Byli jsme na vrcholu zemí s nejvyšší inflací, což byl jen následek dalších špatných rozhodnutí vlády. A stále jsme v rámci EU na špici premiantů v nejvyšší inflaci. Krejza radí jako řešení – nežerte tolik. Kecy o příliš drahém životě v politicky lokajské České republice už pana Krejzu unavují. Unavují ho. Je utahaný z toho, že vláda jeho předsedy je ostřelována argumenty i realitou. A radí – nežerte tolik.

A víte co? Je to špatně. Krejzova slova jako kdyby naznačovala, že se máme smířit s tím, že mzda je jen od toho, abychom si koupili pár rohlíků, a pak zaplatili nechutně drahé energie, poplatili daně, které se od ledna zvednou téměř ve všem a následně drželi zobák. Mzda není od toho, aby vám něco zbylo. A je jedno na co. Abyste si koupili mašinky a postavili doma koleje. Abyste vzali rodinu na dovolenou. Abyste poslali peníze příbuznému, který chce rozjet byznys. Abyste si koupili nebo zaplatili něco navíc. Nic takového. Koupit dva rohlíky, poplatit ten nabobtnalý stát a držet zobák. Veškerá dostupná důstojnost práce jde do kytek. Dři, abys přežil. Nechme zaperlit ještě jednou premiérova poradce Křečka. Ten loni v květnu, když se celá ta paráda pod režií ODS rozjížděla a nabírala na síle, lidem na CNN Prima News poradil, aby si našli druhou práci, když jim příjmy nestačí. Nežerte a dřete do zemdlení. Já vám nevím. Radši bych, kdyby se lidem dostávalo důstojné mzdy, díky které budou moci být někdy doma s rodinou. To by byla taková příjemnější a rozumnější varianta života.

To mělo být pokračování premiérova nákupu Nutelly v Německu, pane Krejzo? Vím, jeho nákup měl opravdu úspěch, neřekne se mu už jinak než premiér Nutella. Jaká přezdívka se ujme u vás, pane Krejzo? Karel „dva rohlíky“ Krejza? Karel „nežerte“ Krejza? Nějakou podobnou byste si zasloužil. Však o ni svými statuty na sociálních sítích přímo žadoníte.

Zdroje: CNN Prima News, veřejný facebookový profil poslance Karla Krejzy, Novinky, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb