Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

SYRI není nic jiného než bohatý krmelec pro uměle vytvářené elity. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.12.2023
SYRI není nic jiného než bohatý krmelec pro uměle vytvářené elity. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Peníze, samé peníze, pro SYRI miliardy, pro plebs inflaci a drahotu

Český vědecký, odborný a nejpotřebnější Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – krátce SYRI, jehož vznik a existenci jsme si loni předplatili z veřejného rozpočtu velmi skromnou půlkou miliardy. Institut založila hned v úvodu svého angažmá vláda Petra Fialy a měl nás vyvést z problémů s covidem a z dalších. Nuže na webu SYRI se objevil expertní text z pera Prof. Lubomíra Kopečka Ph.D., který, jak to tak bývá, nic neřekl, nikam nás neposunul, jevil se jako velké expertní zívnutí vůči rozpočtu ČR. Půl miliardy je půl miliardy. A následovaly další „expertízy“ doslova za všechny prachy.

Ale nejdřív se podívejme, co si příkladně zbytečný institut zřizovaný a hrazený státem, tedy z daní, vytknul za cíl své činnosti, citujme: „Jeho cílem je propojit vědce, kteří by spolu jinak nespolupracovali, a nabízet řešení a doporučení v reálném čase. Sociální vědci budou zkoumat rizikové situace a zmírňovat problémy, které tyto mimořádné události, jako je pandemie covid-19, válka na Ukrajině, inflace a zdražování nebo klimatické změny přinášejí. Poslední roky jasně ukázaly, jak je současná doba k rizikovým situacím náchylná. Socioekonomické nerovnosti se prohlubují, proto je jedním z cílů SYRI poskytovat data tak, aby se podle nich mohli politici správně rozhodovat. Podobná hloubková analýza v ČR dosud chyběla,“ toliko „sebedefinice“ oněch vědců.

Ale vraťme se k Prof. Lubomíru Kopečkovi Ph.D. Co tak zásadního sepsal a poskytl k očím všeho lidu? Titulek jeho textu je: „Rok 2024 přinese hned trojí volby a také zásadní rozhodnutí“. V textu autor zkonstatuje, že rok 2024 nám okrášlí hned troje volby, tedy do Evropského parlamentu, senátní a krajské. Pak řekne, že účast v těchto volbách bývá menší než u voleb do Parlamentu. Povšimne si toho, že volby mohou být vyjádřením nesouhlasu s vládou a její politikou a tedy můžou ve větší míře inkasovat opoziční strany. Poté připomene, že Ústavní soud bude na popud hnutí ANO rozhodovat ve věci konsolidačního balíčku. Jeho rozhodnutí může ovlivnit postoj veřejnosti k vládě. A to je tak v kostce všechno. Jo, ještě to, že ekonomika, inflace a zdražování ovlivňuje postoj veřejnosti k vládě… božínku, na tohle zásadní sdělení bych málem zapomněl.

Prof. Lubomír Kopeček Ph.D. ve svém textu psal povrchně, dalo by se až říct že fádně. Konstatoval očividná fakta, zalil je omáčkou povšechných pravd. Něco na způsob – v létě je slunce, na slunci se můžete spálit, namažte se krémem na opalování a hlídejte si pitný režim. Nevím, ve Chvilce pro tebe výborný text na zaplácnutí místa. V institutu, který jsme si v počátku zaplatili půlkou miliardy, bych čekal větší expertní pohled na věc. Přesně to řešení a doporučení v reálném čase a nějaká ta hloubková analýza v ČR dosud nevídaná, které institut ve své definici sliboval. Místo toho přišlo plkání o zjevném, bez jakýchkoliv dalších dimenzí.

Ale pojďme dál prozkoumat to, co si půlkou miliardy z loňského roku platíme za expertízy. JUDr. Ladislav Vyhnánek Ph.D., LL.M. v textu o dalším (už úspěšném) pokusu o obsazení volných míst v Ústavním soudu pochvalně pohovořil o generálu v prezidentském převlečníku, pochválil jeho poradní tým, pochválil Senát a pohaněl předchozí dva prezidenty a jejich výběr soudců. Pochválil též, že na post ústavního soudce se dostala žena, tedy genderově zohledňujeme, ryčel Vyhnánek nadšením. Opět, text zbytečný, neobjevný, nezajímavý, který jen konstatoval zjevné, text vysloveně stranící linii současného prezidenta a odsuzující ty minulé dva. K čemu? Kde přesně je to řešení a doporučení v reálném čase a nějaká ta hloubková analýza v ČR dosud nevídaná? Nikde. Jen z deníku Forum24 se přelilo trochu názorů do veřejností placeného institutu. Je to onen pověstný pochod institucemi? Nevím, vypadá to tak.

Obzvláště vypečený mi přišel článek Mgr. Lucie Vidovićové Ph.D. o stárnutí populace. Nejdříve jsem měl pocit, že pracovnice, vědkyně, expertka Mgr. Lucie Vidovićová Ph.D. skutečně něco nabídne. Nějaké to řešení a doporučení v reálném čase, ale zase jsem byl vyveden z omylu. Autorka nejdříve zkonstatovala, že do třiceti let bude naše populace starší, až 30 % lidí bude důchodového věku. Na takový výpočet nám stačí Český statistický úřad, nemusíme si k tomu platit extra buřta ve formě SYRI za půl miliardy.

Pak autorka, expertka a vědkyně nabídla to, že se podílela na překladu a vydání brožurky mezinárodní agentury HelpAge International. A byl na ni i odkaz. S jakým zájmem jsem ji rozkliknul, abych se dozveděl odpovědi na palčivé otázky o sociální politice, důchodech, vizích společenského uspořádání, které stárnoucí populaci utáhnou. Úvodní obrázek v brožurce byl trochu překvapivý. V pouštním prostředí tam na zemi sedí několik relativně mladých černošek, naproti nim chodí a posedává několik mladých černochů v bílých turbanech. I řekl jsem si – ejhle, jak vidí SYRI naše seniory. A pak to přišlo.

„Klimatická krize s sebou nese specifická rizika, která na seniory a seniorky, jejich zdraví a kvalitu života dopadají obzvlášť tíživě,“ říká vědkyně. Následovaly rady ohledně tradičního oblečení (chápat jako burky, hidžáby a podobně), rady, když rodina nechá seniora v uprchlickém táboře, co se seniorem po cyklónu… Ano, už jsem slyšel, že někteří naši senioři emigrují z ekonomických důvodů do karibských krajin, kde je cyklón každoroční kratochvílí. Ale že by naše národní SYRI právě takhle radila a pomáhala svými expertízami českému národu v době stárnutí populace? Nevím, třeba je to příprava na budoucnost, kdy budeme své seniory hromadně nechávat v uprchlických táborech. Třeba jo. Řešení a doporučení v reálném čase a nějaká ta hloubková analýza v ČR dosud nevídaná? Nikde. Už zase.

Nemá to cenu. Kouknul jsem do posledních tří „expertíz“, které by nás měly vyvést z krize, a připadám si, že i díky tomu se propadáme do krize ještě hlubší. Vždyť takovou hordu nesmyslů a slaboduchých klišé bych vyplodil i já, bez profesury a patero titulů před i za jménem. Jen s tím rozdílem, že bych se alespoň pokusil, alespoň to, nabídnout nějaký nový pohled. Nějakou cestu řešení. 

Zdá se, že SYRI není nic jiného než bohatý krmelec. Takové koryto pro politicky uvědomělé, protekční a prorežimní profesory politologie, jako je náš Petr Fiala. Protekční místečko pro uměle vytvářenou elitu, která vidí realitu jen přes pokřivené zrcadlo své sociální bubliny. Nahlédněte do činnosti institutu SYRI a žasněte. Na to v počátcích padlo půl miliardy.

Jen půl miliardy? Nahlédnul jsem do databáze serveru Hlídač státu. Na dotaz „Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik“, jak se SYRI jmenuje plným jménem, vypadly dotace, smlouvy a zakázky ve výši čtyř miliard. A já to nechci zkoumat a hledat. Zachovám se podobně jako vědci ze SYRI, vykašlu se na data. Najděte si to sami, sami si o tom udělejte závěry. Když něco takového můžou dělat vědci ze SYRI, proč ne já.

A jen poznámka na závěr: Inteligence národa by měla ráda, s nadšením a rozhodně ne za miliardy z kapes daňových poplatníků, kteří navíc dřou často bídu s nouzí, sama nabízet cesty, jak pryč z problémů. V krizi i mimo ni by inteligence národa měla vysvětlovat, ukazovat, přicházet s odvážnými plány a vizemi. Místo toho od institutu SYRI, který si takovou roli inteligence národa sám vetknul do cílů, dostáváme naivní, kýčovité, nicneřešící a až ohlušujícím způsobem prázdné plky. Inteligence národa, která se přetransformovala na parazita národa? Očividně. Taková ta hrdost inteligence, která zachraňovala při národním obrození národ před zánikem? Na takové hrdiny už si tady nikdo hrát nebude. Proč také. S takovou inteligencí, jaká působí v institutu SYRI, bychom při národním obrození mohli zapomenout na nějaký český národ, český jazyk, české sebeuvědomění. Z jejich mluvidel by vypadávaly jen uštěpačné poznámky o tom, že Wir schaffen das jakékoliv doby vyslovujeme špatně. A špatně si za ním i stojíme.

Sypejte nám miliardy, krmte nás, to je vaše jediná úloha. My to pak vykážeme soudruhům z vedení, aby se plán pětiletky dobře plnil a nic užitečného nebylo uděláno. Podivná role našich moudrých. A role, dle výstupů institutu SYRI, zjevně jediná.

Zastavte ten krmelec. Zastavte ho. Česká inteligence by se mohla vzepřít a trochu té inteligence vůbec ukázat.

Zdroje: SYRI, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb