Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mladičká černá labuť v peříčkové róbě na premiéře Perinbaby dvojky a pak tuto sobotu… Darija Pavlovičová na vlně. VIP skandály a aférky

19.12.2023
Mladičká černá labuť v peříčkové róbě na premiéře Perinbaby dvojky a pak tuto sobotu… Darija Pavlovičová na vlně. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením BontonFilm (stejně jako snímky v textu, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Darija Pavlovičová na premiéře

My máme na Vánoce téměř povinné Tři oříšky pro Popelku, Slováci zase Perinbabu. Pokračování slavné slovenské pohádky mělo premiéru minulý týden a mezi těmi, kdo dlouho očekávaný film představovali pražskému publiku, byla i Darija Pavlovičová.

V černých šatech s labutěnkovými peříčky působila mladá herečka stejně křehce, jako když nastupuje na taneční parket StarDance, show, kterou ostatně letos vyhrála. Obtížnější bylo poznat ji ve filmu Perinbaba a dva světy. Režisér Juraj Jakubisko ve svém posledním filmu hýřil nejen výtvarnem v kostýmech a výpravě, ale také obrazovými triky, zakomponoval do nového filmu i prolínačky z původní Perinbaby. A tak Zubatou, smrtku s kosou, hrají ve druhém dílu hned tři představitelé – Darija Pavlovičová, Valerie Kaplanová (z původního filmu) a navíc ještě herec Albín Medúz. Prozrazovat, proč režisér vymyslel, že jedna z klíčových postav filmu má tři podoby, by znamenalo příliš poodhalit děj, a to určitě nechcete. Přišli byste o všechno to postupné čarování a odhalování pohádkové zápletky. Tak jen řekněme, že Zubatá má v jednu chvíli mladistvou tvářičku – a právě tehdy ji hraje Darija Pavlovičová.

 

Z natáčení Perinbaby: s Deanou Jakubiskovou

Nejhorší byly zuby

Juraj Jakubisko pracoval na pokračování Perinbaby dlouhých šest let. Film dokončil, premiéry se ale nedožil. Většina nových záběrů byla natočena před šesti lety a v životě herečky, které tehdy bylo patnáct let, se mezitím odehrálo tolik, že na Zubatou vzpomíná už jen jako na dávnou zkušenost. Protože to ale byla první role v celovečerním filmu, a navíc práce s režisérem zvučného jména, úplně na ni Darija Pavlovičová asi nezapomene nikdy. Dnes říká, že ani v těch patnácti neměla úplně blízko k princeznám, ale role Zubaté ji přece jen vyvedla z míry. „Je pravda, že jsem nečekala, že mi pan režisér svěří tak důležitou, pro příběh symbolickou postavu. De facto je to Smrtka. Ale já byla šťastná, že mám roli a zase tolik jsem to neřešila. Až postupně během práce mi docházelo, jak klíčový význam v příběhu Zubatá má a s kým vlastně točím,“ vzpomíná v rozhovoru pro Deník a dodává, že Juraj Jakubisko byl laskavý člověk, který žil ve svém světě fantazie, ale hercům uměl vždy své vize dobře vysvětlit. Kostým a maska mladou dívku ale pořádně potrápily: „Kapucový kostým Zubaté byl z původního filmu a že ve vedrech v něm nebylo úplně příjemně. Zvlášť když jsme tenhle jediný oblékali dohromady tři – protože v postavě se střídají dvě herečky a jeden herec. Měli jsme i speciální zuby, se kterými nebylo snadné mluvit, pamatuju si, že jsem se bála, aby mi bylo rozumět,“ popisuje, jak bojovala s umělými šedivými křivými zuby, které její tvářičku pořádně zhyzdily. 

 

Darija Pavlovičová jako Zubatá

Osm hodin na parketu denně dalo tělu zabrat

Na premiéru filmu Perinbaba a dva světy si Darija Pavlovičová odskočila po tréninku na StarDance, který se už před semifinále protáhl ze čtyř na osm hodin denně. Darija ale kupodivu snášela tuto náročnou přípravu už lépe, než zvládala první kola soutěže. To se k vyčerpání fyzickému přidala i rozbrnkaná psychika. „Neměla jsem čas ani prostor nějak zpracovat emoce,“ řekla Aha! „Po prvním kole jsem pak dva dny probrečela,“ přiznala. „Já se bála, že se to nebude líbit. Ale příjemně mě překvapilo, kolik krásných zpráv a komentářů jsme dostali,“ oddychla si hned na začátku soutěže a bylo na ní hned vidět, že se jí ulevilo, ze třesoucího se uzlíčku nervů se postupně roztančila v suverénní mladou ženu. A to ji ještě potkala v jednom kole nemoc s horečkami. Musela na infuze, dostávala injekce a vitaminy na podporu imunity. A ve velkém finále minulou sobotu nečekaně vyhrála!

 

Vyhráli! Foto Česká televize

Jakubisko otvírá dveře

Sama herečka přiznává, že role v Perinbabě jí na úplném začátku kariéry hodně pomohla. Když si do životopisu mohla napsat, že natáčela s Jurajem Jakubiskem, zvyšovalo to zájem. Přišly role v seriálech Zločiny Velké Prahy, oceňovaných Kukačkách, v Dobrých zprávách i v 1. misi. I pro ni nečekaná role princezny se pro mladou hvězdičku našla v pohádce O léčivé vodě. Právě ve Zločinech Velké Prahy se potkala na place s Denisem Šafaříkem, který jí nabídl roli ve svém režijním debutu O malých věcech, rozporně hodnoceném povídkovém filmu, který jedni sledují s pobavením, jiní považují za depresivní. Darija má ten film s fatálními mikropříběhy ráda. Brzy ji uvidíme v dalším seriálu To se vysvětlí, soudruzi! odehrávajícím se v osmdesátých letech, kdy vzdor reálnému socialismu působil v Čechách Ústav pro paranormální jevy a v něm se řešily nevysvětlitelné události a úkazy.

 

V civilu na premiéře

Darija se svým širokým úsměvem, klasickou tváří a bohatými kudrnatými vlasy je pro kameru vděčný objekt, a tak ji jistě budeme v nejrůznějších projektech vídat často. A tak si ještě připomeňme, že tato vycházející hvězdička pochází z bělorusko-litevské rodiny, narodila se ale už v Praze a dětství prožila se svou starší sestrou Ilariou mimo jiné na letních divadelních táborech, v divadelním kroužku a v baletní přípravce, což ji přivedlo ke zkouškám na Pražskou konzervatoř, kterou úspěšně absolvovala.

Hoří, má panenko v reality show na Primě

Hasiči jsou na jedné straně komunita obdivovaná a opěvovaná, na druhé v našich krajích často karikovaná. Stačí si připomenout film Miloše Formana Hoří, má panenko!, případně seriál Novy Co ste hasiči nebo loňský film Kdyby radši hořelo. Utkání dvou venkovských hasičských týmů si dovedeme představit všelijak, že by ale šlo o hubnutí, to nás asi nikoho nenapadne. Jenže tvůrci různých reality show už asi nevědí, co by vymysleli nového a jiného, a tak proti sobě postavili týmy dobrovolných hasičů z Kytína a Nové Vsi pod Pleší, aby ukázaly nejen, co dovedou, ale také jak se umí vyhecovat k tomu, aby si chlapi vylepšili kondici a svaly. Od ledna uvidíme na Primě pořad Hubne celá vesnice.

 

Hasiči a Martin Zounar, foto FTV Prima

Jde o příběhy obyčejných lidí, reprezentovaných dobrovolnými hasiči, kteří jsou ve velké většině případů srdcem české vesnice. Podaří se jim před televizními kamerami zabodovat, zlepšit si kondičku a odnést výhru ve výši půl milionu korun? Souboje, výkony, společné zdravé hubnutí, a to vše pro skvělou výhru půl milionu korun, kterou soutěžící věnují rozvoji své vsi. Pořadem provází herec Martin Zounar, který už sám zkoušel zhubnout několikrát, takže se k těm klukům s hadicemi možná i přidá. 

Vánoční koncert, plný pop hvězd

O2 aréna láká na Vánoční koncert populárních zpěváků a zpěvaček se symfonickým orchestrem. Kdo by se nechtěl na chvíli zastavit v předvánočním shonu a užít si pár klidných chvil se svými nejbližšími i v období adventu. Tuto příležitost poskytnou Vánoce v O2 aréně už 21. prosince. Richard Krajčo, Adam Plachetka, Eva Burešová, Pokáč, Ondřej Ruml, Kateřina Marie Tichá a Dasha zazpívají nejen své úspěšné hity, ale i vánoční písně v doprovodu 70 členů Filharmonie Hradec Králové a 67 zpěváků smíšeného dětského sboru Permoník Karviná.

 

Richard Krajčo, foto Piaristi

Stačí se jen ponořit do adventní atmosféry a nechat se unášet melodiemi. Celým večerem diváky provede Libor Bouček, věřme, že v této sváteční atmosféře si odpustí vtipkován í ve stylu pořadu Inkognito. 

Prodaná nevěsta jako satira o české povaze

Příští rok si připomeneme 200 let do narození Bedřicha Smetany a v divadlech i na koncertních pódiích se již nyní chystají oslavy v rámci projektu Smetana200. S předstihem se do něj zapojuje také Divadlo Pod Palmovkou s premiérou netradičního nastudování Prodané nevěsty. Režisér Jakub Krofta sáhl hodně hluboko do minulosti a svou inscenaci nastudoval podle původního libreta Karla Sabiny jako lidovou činohru se zpěvy a tanci, tedy singspiel. Čím starší předloha, tím modernější pojetí. A tak neuvidíme žádné lidové kroje, ale jejich moderní, tak trochu cirkusové variace. Pro výklad děje pak režisér zvolil netradičně satirický pohled na českou společnost, která se od 19. století příliš nezměnila. „S trochou nadsázky by se dalo říct, že v tom příběhu až na jednu čistou duši, kterou je místní blázen, všichni lžou, chovají se lstivě a myslí hlavně na sebe. Nikomu to však příliš nevadí, a tak jim nic nezabrání, aby si nakonec společně zazpívali radostnou píseň o tom, že ‚dobrá věc se podařila‘,“ říká.

 

Snímek z představení, foto Divadlo pod Palmovkou

Místo velkého orchestru zaranžoval skladatel Ivan Acher Smetanu orchestrálního do vesnické kutálky v sestavě křídlovka, klarinety Es a B, suzafon, velký buben, marščinely a smyčcový kvintet a všechny party nechal nazpívat činoherce. V hlavních rolích se představí Pavla Gajdošíková, Jaroslav Blažek, Barbora Kubátová, Jakub Albrecht, Radek Valenta, Hana Seidlová, Ivan Jiřík a další. Uvidíme, jestli tento další pokus netradiční inscenování naší národní opery bude úspěšnější než představení Alice Nellis v Národním divadle, které je považované kritikou i diváky za totální fiasko. 

Zdroj: Bontonfilm, Česká televize, CSFD, Aha!, Deník, Super.cz, Prima TV, Piaristi, Divadlo Pod Palmovkou

 

Vložil: Ela Nováková