Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

U nás hezky potichu, ve Francii zemědělci při protestu stříkají hnůj mocnářům do oken. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.12.2023
U nás hezky potichu, ve Francii zemědělci při protestu stříkají hnůj mocnářům do oken. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Hnojení v praxi

Český stát má velké, velké zpoždění v proplácení zemědělských dotací. Na vině je zavádění evropského systému monitorování plnění plánu pětiletky z vesmíru. Problém nastal, když ten vesmírný herberk nefungoval, jak měl. Nerozeznal plodiny, neviděl posečeno… a tak systém, který měl ubrat na byrokracii, podle vyjádření postižených na byrokracii přidal 92 %. To není zanedbatelná položka ve výši statistické chyby, řekl bych.

„Fond se nyní od Komise dozvěděl, že fyzických kontrol má být o 92 procent víc,“ uvedl pro iDnes generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Dlouhý. Jedná se o evropskou novinku systému AMS, kterou přikázala Evropská komise používat. Zjednodušit, zefektivnit, digitalizovat, zní z unie. A výsledek máme na talíři.

„Neustále se slibuje zjednodušování a omezování byrokracie, ale to je jen ubohé klišé, kterému už roky žádný zemědělec nevěří. Naopak je slibování politiků dokáže naštvat. Zavést nový systém, který měl zjednodušit zemědělcům práci a nakonec práci zvýší, je jako hláška z filmu: Pojedeme zkratkou. Je to delší, zato horší cesta,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha pro iDnes.

Na což mu hned kontroval souhlasně prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. „V praxi to vypadá tak, že při zjištění ‚chyby‘ se musí pěstitel fyzicky dostavit na místo a pořídit snímek, aby doložil, že k pochybení z jeho strany nedošlo,“ řekl Doležal pro iDnes. „Podobným problémům čelili zemědělci nejen v době bezprostředně po zavedení tohoto systému monitoringu, ale následně i celou sezonu. Státní zemědělský intervenční fond tak de facto přenesl monitorovací činnost na samotné zemědělce,“ dodává s tím, že podobné kontroly zemědělce neúměrně zatěžují, zvlášť při sklizních.

Takže očividné zlepšení situace. Zemědělec, je to moderní postup, uvědomme si to, sklidí, poseká, nechá vypást, zaseje, cokoliv, co tak zemědělci dělají, když zrovna nefušují povinně do byrokratických procesů. Plán evropské pětiletky sondované z vesmírných dálav byl prostý. Družice jeho práci nasnímá, odešle snímky na příslušné kontrolní pracoviště, kde snímky automatický systém vyhodnotí a následně přiklepne zemědělci příslušnou podporu ve formě dotací. Jenže systém se zasekl výše popsaným způsobem. Zemědělcům systém hlásil, že neposekali, nezaseli, nesklidili. Jejich nárok na dotaci v systému zčervenal jako zamítnutý. A tak přešla byrokracie na samotné zemědělce. Místo podvečerního dojení, aby bylo čím dětem zalít ranní kakao, běhají s fotoaparátem po polích a lukách a snaží se byrokratům dokázat, že oni pracují, že něco dělají. Snímky musejí poslat jako důkazní předmět. A vše se pak musí do systému zavést ručně. Navíc musí vyjet, jak vyjevil ředitel SZIF, o 92 % více fyzických kontrol.

A tak na místo také nově jezdí kontroloři. Vyrojili se jako komáři. A taková kontrola, to není jen tak. Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství ČR si myslí, že situace je neudržitelná. „Ať jde o sebemenší kontrolu, tak minimálně půlden nebo den strávíte tím, abyste se na ni připravil,“ řekl Stehlík pro iDnes. A to pak přijede delegace od úřednického stolu a kontroluje to, co zkontroloval vesmírný program nařízený Evropskou komisí, u všeho musí asistovat zemědělec s nervy v kýblu, protože práce mu stojí, nemá čas a není placený za to, aby s delegací úředníků prokrafal půl dne.

Zmatek při zavádění vedl i k pozdnímu vyplácení zemědělských dotací, které jsou obzvláště pro malé a střední zemědělce naprosto klíčové. Nedostali zaplaceno, proplácet by se mohlo až do poloviny příštího roku, možná, že se to stihne dřív, nikdo moc neví. Přičemž peníze měly přijít letos na podzim. Dobré rozhození harmonogramu. Zemědělec zaseje, sklidí, musí nakoupit semena, hnojivo, připravit se na další sezónu. Co na to stát? Nedá mu peníze, s kterými počítá.

A to nemluvím o systému dotací, který zcela očividně pokřivil celý trh do houštiny natažených rukou. Jako systém to může začít být neudržitelné. 

No nic. Ve Francii zemědělci z Nièvre a Côte-d'Or v Dijonu také řeší problémy. Tamní regionální správa nabrala při schválení žádostí o dotační podporu takové zpoždění, až to tamní zemědělce žene do podobných problémů jako ty naše. Co na to francouzští zemědělci? Zavalili odpovědný úřad hnojem, úřad postříkali močkou, v protestním průvodu pak jelo osmdesát traktorů. Ozvali se daleko výrazněji než naši zemědělci, kteří si jen skromně postěžují do médií a mají věc za hotovou. A přitom mnohým jde o přežití.

 

Kdy už se konečně naučíme trochu si dupnout a ukázat byrokratickému aparátu, že má konat v náš prospěch, nikoliv v neprospěch. Ale v České republice asi marné volání.

Ne, špatně, protesty jsou ve své podstatě k ničemu. Jen potvrzují systém jako takový a stávají se jakýmsi zpestřením pro to, abychom mohli předstírat, že žijeme ve svobodě. Můžeme přece křičet, že se nám něco nelíbí a že se děje příkoří. Aniž bychom došli ke kýženému výsledku nápravy. Jen se vykřičíme. Začínám pomalu žít v přesvědčení, že řešení není v systému, ale ve vytváření ostrůvků pozitivní deviace, kterýžto pojem kdysi použil Miloš Zeman. Spolupracovat komunitně, mezi lidmi, bez ohledu na systém a stát, protože ten si stejně, jak u nás, tak i ve Francii, jede stále stejnou písničku. Bez ohledu na jakýkoliv protest, když ten za sebou nemá vlivný lobbing. Bez lobbingu systém rád sedře člověka i z kůže.

Stejně, jako byl covid nácvikem, kolik si toho lidé nechají sebrat, byl také nácvikem toho, jak začít obcházet samotný systém. Hezky pod rouškou tmy, rodiny, kontaktů a přátelství. 

Zdroje: iDnes, Lejds.fr, Le Journal du Centre

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb