Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Lachnit: Talentovaný učitel je nenahraditelný. Petr Fiala ano

09.12.2023
Petr Lachnit: Talentovaný učitel je nenahraditelný. Petr Fiala ano

Foto: Se svolením Petra Lachnita

Popisek: JUDr. Petr Lachnit

„Budoucí premiér Petr Fiala, za kterého se prý nemusíme stydět, uvedl 5. listopadu 2019 na svých facebookových stránkách: „Požadujeme zvýšení platů učitelů na 150 % průměrné mzdy. Učitelé potřebují skutečné peníze, za prázdné sliby Andreje Babiše si nic nekoupí.“ A razantně dodal, že „učitelé si víc peněz zaslouží“. Znělo to krásně, mužně, a přitom procítěně. Skoro jako ve filmu. Leckdo tomu uvěřil. Ale časy se mění,“ píše zastupitel MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit. A pokračuje…

Možná jste viděli vynikající americký film se Spencerem Tracym v hlavní roli „Kdo seje vítr“. Film se opírá o skutečnou událost, takzvaný opičí proces. V malém městečku fanatičtí zastánci jediného pravého výkladu uspořádání světa podle jediné možné věrouky, která se nikdy v ničem nemýlí, obžalují z bezvěrectví a kažení mládeže mladého učitele, který ve škole učí o Darwinově teorii o původu člověka. Z bezvýznamného městečka se stane dějiště zápasu o práva a povinnosti učitele. Je to hodně dobrý film. O předsudcích, náboženské netoleranci, o manipulaci s veřejným míněním. O poslání učitele. O mravních hodnotách. O zbabělosti a pohodlnosti. O konjukturalismu.

Mně ten film v něčem připomněl premiéra Fialu, plameně mluvícího o mravních hodnotách a navyšování platů učitelů. A to dříve, než premiérem byl. A co dnes? Než se Petr Fiala stal premiérem, sliboval, sliboval a zase sliboval. Učitelům dokonce nárůst mzdy na rovných 150 %. Ale sliby chyby. Stal se premiérem a utrpěl amnézii. Údajně začal krotit inflaci, snižovat zadlužení státu, balíčkovat a kdoví co ještě. A učitelé nějak nic, ty zkrouhl. Jaképak poslání učitele. Začal věřit jedinému pravému výkladu uspořádání světa podle jediné možné věrouky. Jako v americkém filmu „Kdo seje vítr“. Fanatický vyznavač jediné víry zvané nekonečná úspora.  

Škola a učitelé mají právo učit a vychovávat děti. Nechceme určovat šablonu, jak to mají dělat. Ale chceme, aby spolu s tím právem šla i povinnost. Povinnost přispět svými silami k rozvoji osobnosti toho myšlením zdaleka ne malého človíčka. Vždyť za jeho růst nesou odpovědnost. Nejenom že jim ho svěřila k výchově rodina, ale především to byla společnost, která jim dala důvěru a nástroje, aby své poslání mohli plnit. To je hezké a záslužné. Ale pouze premiér Petr Fiala si myslí na rozdíl od většiny z nás, že to vše mají činit zadarmo a z lásky.

V nádherném českém filmu „Panu učiteli s láskou“ jste ke konci mohli slyšet větu, kterou kolegyně říká učiteli. Ten chce opustit školu, protože dostal nabídku na lukrativní zaměstnání ve své původní profesi: „Máte talent učit. Dobrých inženýrů je mnoho, ale každý talentovaný učitel je nenahraditelný!“ A právě tohle by si měl premiér Fiala uvědomit, zastydět se a učitelům přidat to, co slíbil. Bohužel zatím jim jenom bere a nic nedává.  

Škola, školní poměry a školní vztahy jsou obrazem společnosti. Neměly by společnost kopírovat. Měly by si klást za cíl připravit děti, aby společnost, ve které chtějí a budou žít, byla lepší než ta, ve které prožívaly své dětství. Když dítě přestane věřit v lepší svět, přestane být dítětem. Škola tu není proto, aby prohlubovala předsudky. Měla by je odstraňovat. Ale to chce jiného premiéra, který se o naše učitele řádně postará a nebude je nutit stávkovat. A pracovat za čím dál nižší mzdu.

Vložil: Markéta Vančová