Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Matika jí nešla, z rodinné školy utekla. Sexy kráska, která rozbouřila emoce z výlohy na Národní třídě. Tajnosti slavných

08.12.2023
Matika jí nešla, z rodinné školy utekla. Sexy kráska, která rozbouřila emoce z výlohy na Národní třídě. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Blanka Waleská v první poválečné detektivce 13. revír, kterou natočil Martin Frič v roce 1946 podle románové předlohy Eduarda Fikera Zinková cesta

FOTO / VIDEO Nebyla prý takový studený čumák jako Lída Baarová, a navíc prý byla ještě mnohem lepší herečka. Do vínku ale dostala velký handicap, nad nímž se jí nedařilo vyhrát.

O každých svátcích ji vídáme na obrazovce, jen si ale nejspíš neuvědomujeme, jak excelentní herečce svěřila kdysi režisérka Marie Poledňáková v komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku roli trpělivé Karličky, která hlídá baletce Anně neposedného Vaška. Křehká dívka, která vynikala lyrickým půvabem, měla navíc ještě další plus. Na rozdíl od své spolužačky a nejslavnější prvorepublikové kolegyně, nepřístupné a protivné Lídy Baarové, působila Blanka Waleská vždy srdečně, přístupně a pečlivě. A profesoři ji dokonce považovali za mnohem větší talent než Lídu.

 

Matka Kráčmerka:

Rozená umělkyně

Narodila se 19. května 1910 ve středočeských Cerhenicích jako Blanka Wedlichová a po umělecké dráze začala toužit už v raném dětství. K vhodnému startu jí ale chyběly ty správné předpoklady. Tatínek sice byl malíř a básník, tím by ale rodinu stejně neuživil, takže později vedl obchod a hospodu. Rodiče nebyli bohatí a ani se nehonosili významným jménem, které by dceři pomohlo otevřít dveře vlivných mecenášů. A tak se zdálo, že zůstane při zemi a pokusí se uplatnit v nějaké úplně obyčejné profesi. Na otcovo přání začala Blanka po obecné škole studovat na pražském dívčím gymnáziu Na Zatlance, i když nebyla právě studijní typ. Mimořádně ale vynikala v kreslení, navrhování šatů či uměleckém psaní. Byla zkrátka rozenou umělkyní s obrovskou duší i potenciálem.

Škola za trest

Její studia skončila neslavně už v tercii (třetí ročník klasického osmiletého gymnázia – pozn. autorky), když propadla z matematiky. Zoufalý tatínek lomil rukama, a pak ji poslal za trest na rodinnou školu do Kolína. Vzdělávat se v takzvaných ženských povoláních ji ale bavilo ještě méně, takže nakonec i z téhle školy utekla. Zůstat na krku rodičům nechtěla, a tak se rozhodla živit sama, což byl v dvacátých letech minulého století pro dívku bez jakéhokoli odborného vzdělání kousek hodně odvážný. Začínala jako služka, později pracovala jako slečna k dětem, což zpravidla obnášelo kompletní péči o malé svěřence od rána do noci včetně praní, žehlení, úklidu… Bylo jí pouhých šestnáct let, když si začala psát deník, a právě jako vychovatelka se seznámila s Františkem Xavierem Naske, významným pražským malířem, dekoratérem a ilustrátorem, hlavně ale také manželem hvězdy Národního divadla Růženy Naskové.

 

Waleská_Pešek_Jedna z milionu

Redaktorka Klimešová a kritik Leo Bonásek (Ladislav Pešek) v komedii Vladimíra Slavínského z roku 1935 Jedna z milionu; foto Národní filmový archiv - Elektafilm

Mistrova múza

Naskeho uchvátila její křehká krása, takže se stala jeho múzou a přinejmenším jeden její portrét zdobil jeden z obchodů na Národní třídě. Jeho dráždivé akty sice tehdejší kritika rázně odsoudila jako díla, kde „chlípnost nastupuje na místo uměleckého nadšení“. Přesto, nebo spíš možná právě proto měla obrovský úspěch. Setkání s Naskovými ale mělo pro Blanku ještě jeden mnohem větší význam. Pod vlivem úspěšných manželů se rozhodla zkusit štěstí nikoli jako malířka, ale jako herečka. Začala statovat ve filmu, stala se členkou tanečního souboru smíchovské Arény a jako statistka se poprvé objevila i u filmu. A ve dvaceti letech byla přijata na Pražskou konzervatoř. Konečně se ocitla ve škole, na níž ji studium opravdu naplňovalo. V deníku se v zápiscích z této doby velmi často zmiňovala o své spolužačce, o čtyři roky mladší Lídě Baarové, o níž se vyjadřovala jako o velkém talentu, i když profesoři považovali za lepší ji.

Lepší než Baarová

Nejspíš proto, že extrémně sebevědomá Lída byla už na konzervatoři leckomu nesympatická, kdežto Blanka byla její pravý opak, působila vždy srdečně, přístupně a pečlivě. Už v roce 1932 dostala ve filmu první dva bezejmenné štěky, roli jedné z návštěvnic v melodramatu Zlaté ptáče a prodavačky v komedii Svatopluka Innemanna Sňatková kancelář, v níž zářil jako svérázný majitel sňatkové kanceláře "Vrkůů" populární komik Jindřich Plachta. Skutečný debut před kamerou si ale odbyla až o rok později coby Katy v melodramatu Ze světa lesních samot, k němuž napsal scénář Otakar Vávra na motivy stejnojmenného románu Karla Klostermanna. A pak už začaly přicházet nabídky jedna za druhou.

Pokračování v pondělí 11. prosince

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Národní divadlo, Česká televize, Český rozhlas, Břetislav Ditrych, Joseph F. Vedlich: Dívka s červenými vlasy aneb Z neznámých deníků a života Blanky Waleské)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská