Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A lékařům se budou šlechtické tituly rozdávat kdy přesně? Stávka s kocovinou. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.12.2023
A lékařům se budou šlechtické tituly rozdávat kdy přesně? Stávka s kocovinou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Josefa Středuly

Popisek: O čem asi Josef Středula v čele průvodu přemýšlí? O tom, jak se těší, až celá ta šaráda skončí?

Stávka, která měla volat po celospolečenském zlepšení, se omezila na to, jestli začneme lékařům udělovat i šlechtické tituly a jestli bude vhodné v jejich prospěch zavést i právo první noci. Jak jinak nazvat požadavky na výsluhy pro lékaře. Punktum, další ostrouhali. O celospolečenském zlepšení není řeč. Jen lékaři dostanou přidáno a volají po výsluhách.

Do stávky šla i Škoda Auto. Německý korporát tak reagoval na chybné kroky naší vlády. Povolil stávku svých zaměstnanců. Do stávky šly moravskoslezské hutě. Předseda svazu KOVO Roman Ďurčo uvedl, že do stávky se zapojily hodinovým zastavením výroby stovky firem z průmyslu. Ve stávce byla i Unie orchestrálních souborů, protože současná vláda doslova huntuje oblast kultury, a to bez zájmu a obrany ministra kultury. Školy byly ve stávce, v diskusích po stávce i jejich požadavky nějak zmizely. Zůstali jen lékaři a jejich nátlak na vládu, kdy si, se sympatiemi veřejnosti, vydupali vyšší platy a zohledňování přesčasů, a, už s daleko menšími sympatiemi, či spíše nesympatiemi, si začínají vyskakovat s udílením šlechtických titulů ve smyslu výsluh.

To, že po stávce zůstala ve společnosti jen diskuse o lékařích, připisuju i tomu, že si ve Sněmovně spoustu lékařů vydržujeme a volíme si je. Taková solidární lobby.

Doposud jsem měl pocit, že se jednalo o stávku za větší spravedlnost ve společnosti, teď pomalu vysvítá, že šlo jen o vyvzdorování si nadpráv a vytvoření vyšší kasty lékařů. Jen jsem netušil, že všechny zaměstnanecké a firemní stávky měly jediný cíl. Postarat se lékařům o hlubší a výhodnější koryta. Nic proti lékařům, ale ne pouze oni mají zodpovědné povolání, které vykonávají od rána o noci, s přesčasy a s odpovědností za lidské životy.

Josef Středula, hlava největších českých odborů, od stávky přede jako ochočené koťátko. Trošičku, ale skutečně jen trošilinku brblá u nové výše minimální mzdy, ale stávkou z 27. listopadu jako kdyby měl splněno, nevolá po dalších krocích. Jen na chvíli vystoupil, aby byl mediálně vidět, a zase zalezl, aniž by cokoliv vyřešil, nastínil, udělal. Jak je jeho obyčejem. Stávka očividně vůbec nesplnila svůj cíl, nemluví se o tom podstatném, po čem volaly všechny ty firmy, průmysl, hutě, nebo třeba orchestrální svaz. Odborům je to jedno, pokračují v započaté práci provládní řízené opozice v tripartitě.

To samé v bleděmodrém Roman Ďurčo, předseda odborového svazu KOVO. Ten sice na svém profilu volí bojovnější tón, ale výsledek je totožný. Nic, jen handrkování se o detailech, zatímco katastrofa se blíží.

27. listopadu měla začít série neutuchajících stávek a boje odborů s vládou, které se měly dostat až do fáze generální stávky a skutečného tlaku proti směru, kterým se řízením vlády řítíme. Jejich součástí měly být i požadavky lékařů. Ale rozhodně ne pouze ty. A rozhodně pak ne volání pro vytvoření vyšší lékařské kasty.

Zase jsme se ukázali v pozici těch, kterým jde na zádech i dříví štípat. Stávka jen formální, bez dopadů, leda tak s kocovinou. Nic se stávkou nedokázalo, ani diskusi to nevyvolalo. To už snad mohli všichni stávkující v klidu zůstat v rachotě, stejně nic nezměnili. Protože slaboučké české odbory se spokojí jen s mediálním divadýlkem, skutečnou odborářskou práci neumí. A pro to jim nikdo nemusí dělat stafáž.

 

Vložil: Štěpán Cháb