Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

UFO nad Jaslovskými Bohunicemi. Záhady života

03.12.2023
UFO nad Jaslovskými Bohunicemi. Záhady života

Foto: Se svolením Elektrárna Jaslovské Bohunice

Popisek: Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice

V nádherné zemi našich východních sousedů nalezneme mnoho záhad a některé se vážou i k nejstarší slovenské atomové elektrárně, stojící u Jaslovských Bohunic. Právě v tomto regionu jsou velmi často pozorovány neidentifikované létající objekty, zkráceně UFO! Dohlížejí snad na zdejší nukleární elektrárnu, nebo z ní čerpají energii?

Z ranveje slovenského letiště Sliač startuje stíhací letoun MiG-29. Stroj, patřící Vzdušným silám Slovenské republiky, rychle stoupá nad Kremnické vrchy. Jeho cíl totiž leží poměrně daleko od místa vzletu, až v západoslovenském Trnavském kraji. Jaký byl důvod leteckého zásahu, k němuž došlo v sobotu večer 19. října 2005? Šlo o podivné světelné úkazy, objevující se nad jadernou elektrárnou u Jaslovských Bohunic!

Záhadné fenomény zde spatřil krátce před 18. hodinou slovenský občan, který se nacházel na chatě u obce Dechtice na úpatí Malých Karpat (zhruba devět kilometrů od elektrárny  pozn. redakce). Protože šlo o bývalého technika, věděl, že by se něco podobného nad nukleární výrobnou elektřiny nemělo odehrávat. Jaderné elektrárny jsou totiž velmi choulostivým místem z hlediska své bezpečnosti včetně možných pozemních, nebo ještě hůře vzdušných útoků. Slovák proto nelenil a zavolal na krajskou správu policie do nedaleké Trnavy. A trnavští policisté záhy kontaktovali slovenské ministerstvo obrany. Jak vše dopadlo?

Stíhačka nad elektrárnou

„Môžem potvrdiť, že sme oznámenie o neznámom telese dostali. Postúpili sme ho zložkám ministerstva obrany,“ uvedla tehdy k záhadné události pro slovenský deník Pravda trnavská policejní mluvčí Martina Kredatusová. Podle náhodných pozorovatelů z Jaslovských Bohunic i z okolí tehdy MiG 29 přilétl až nad atomovou elektrárnu, kde se snažil neznámý objekt nalézt a kontaktovat. Po nějaké době jeho působení nad elektrárnou pak vojenský pilot odlétl se strojem pryč. Bylo to proto, že nad elektrárnou nic zvláštního včetně nepřátelských letadel slovenský vojenský letec nespatřil? Anebo spatřil něco tak nezvyklého, že s tím nemohl nic udělat?

„Išlo o špecifický meteorologický jav, spôsobený lomom svetla v pare, ktorá vychádza z chladiacich veží elektrární,“ konstatoval nedlouho poté lakonicky pro slovenská média tiskový mluvčí slovenských ozbrojených sil Milan Vanga. Takže o žádné mystérium nešlo? Podle oficiálního vyjádření zástupce slovenské armády byl incident včetně vzburcování policie a letectva založen na vizuálním klamu. Konkrétněji na odrazu světla od krystalků zmrzlé páry, vznášející se prý nad chladicími věžemi. Jak to bylo? Lom světla na rozhraní dvou odlišně hustých a teplých prostředí může vskutku způsobit rozmanité optické vzdušné iluze…

Spletli si led s letadlem

Názorným příkladem podobného jevu je fata morgana. Během ní lze nad rovnými plochami (pouští, silnicí, vodní plochou atd.) pozorovat zdánlivě skutečné obrazy vzdálených míst a předmětů. A co je její příčinou? Rozhraní dvou odlišně teplých vzduchových vrstev působí jako zrcadlo a odráží vzdálené předměty za horizontem. Byl to i případ tajemného slovenského úkazu z listopadu 2005? Jak upozorňují mnozí svědkové stejně jako členové UFO klubu Trnava, s tvrzením zástupce slovenské armády jsou v rozporu některé detaily této události. Zmrzlé krystalky ve vzduchu by sice mohly vytvořit jakýsi primitivní zrcadlový vizuální efekt, jenže ten by se stěží projevil jako pohybující se a výrazně zářící těleso nebo tělesa. A nebyl by také zřejmě zaznamenán na obrazovkách slovenských radarů.

Tajemné jevy nad elektrárnou byly totiž zachyceny i na tato technická zařízení a zpočátku vypadaly jako jakési letící objekty! Proč? Většina současných radarů totiž funguje na principu odrazu elektromagnetických vln od velkých kovových předmětů. Pomocí citlivé detekce a vyhodnocení speciálního softwaru umí zkušená lidská obsluha velmi spolehlivě odlišit rozměrné kovové objekty (letadla, vrtulníky atd.) od mrznoucí vody uvnitř mraků nebo hejna letících hus. Vždyť pokud by tomu tak nebylo, musela by vojenská letadla neustále startovat ke každému krupobití nebo k přilétajícím ptákům. Že by se tedy zkušení radaroví operátoři v detekci zvláštního objektu natolik spletli?

Viděli na vlastní oči UFO?

Pro možnost, že se nad slovenskou jadernou elektrárnou objevilo něco jiného, než jen zmrzlé ledové krystalky, však hovoří i pádnější indicie. Podle mnohých svědků včetně pána, který volal na trnavskou policii, se totiž záhadná světla rychle a nepravidelně pohybovala. Navíc údajně šlo o hmotná tělesa. Dokonce se z jednoho svítícího objektu uvolnily menší světelné body. Dokázala by něco podobného zmrzlá pára?

Zvláštní úkazy nad okolím Trnavy se měly objevovat přibližně od 17:50 do 22:20 hodin a spatřily je desítky dalších osob. Svítící objekty nad elektrárnou zaznamenali nejen mnozí obyvatelé Jaslovských Bohunic, ale  i nedalekých Žlkovců, Špačinců a dalších obcí. Někteří z nich si všimli i policejního vozu, který tehdy chvatně odjížděl kamsi směrem na Piešťany. Pozorování pak bylo nejen doslova hromadnou záležitostí, ale mezi zúčastněnými osobami prý v některých obcích nechyběli ani muži zákona a další úřední osoby. Nešlo tedy rozhodně o výmysl několika opilých vtipálků...

Ještě více zarážející je však okolnost, že toho večera mělo několik pozorujících za Žlkovcami spatřit podivný létající objekt elipsovitého tvaru. Jak vypadal? Podle pozorovatelů měřil na délku necelých osm metrů a nějakou dobu nehnutě „visel“ v asi patnáctimetrové výšce nad zemí. Záhadné těleso prý během té doby i následného letu nevydávalo žádný zvuk. Zato údajně změnilo nejen velikost(!), ale také barvu světel z bílé na žlutou. Záhy UFO ohromnou rychlostí odletělo pryč. V této souvislosti si musíme položit znepokojivou otázku: Který z běžně využívaných lidských strojů by něco podobného dokázal?

Až příliš mnoho svědků

Na první pohled se může předchozí příběh někomu zdát jako novodobá sci-fi pohádka, jenže na to ho potvrzuje až příliš velké množství lidí. Zřejmě stejné UFO, které viděli lidé za Žlkovcami, spatřily i dvě prodavačky z Trnavy a někteří obyvatelé Špačince. Podivný elipsovitý objekt se měl vznášet nad neosvětlenou krajinou za jejich vesničkou, směrem na Jaslovské Bohunice. Jak vypadal? Opět jde o tentýž popis. Těleso o délce kolem sedmi až osmi metrů mělo být osvětleno na své spodní straně mnoha výraznými, menšími světly. Objekt se také ve vzduchu několikrát pohnul. Ale ještě než se k němu stačili pozorovatelé přiblížit, odletěl směrem k atomové elektrárně Jaslovské Bohunice.

O něco později, kolem 21:30 hodin, pak měli podobné UFO spatřit z automobilu také čtyři muži, kteří právě jeli na noční směnu. Při výjezdu z obce Špačince byl údajně jejich vůz ozářen silným, avšak neoslňujícím světlem. A tím prý celá „show“ neskončila. Nezvaní letci v objektu pronásledovali tento automobil až do Dolné Dubové! Mohli si všichni celou záležitost vymyslet? Vždyť kromě policejních a vojenských záznamů existuje nejméně třicet lidí, kteří podobné záhadné stroje spatřili toho večera na vlastní oči! A to včetně některých zaměstnanců samotné jaderné elektrárny, kteří si z pochopitelných důvodů nepřejí být jmenováni. Později se dokonce v slovenských médiích objevily snímky UFO, zachycené fotoaparátem v mobilu nad prostorem elektrárny. Proč se však tyto záhadné úkazy vyskytují tak často právě nad zdejší elektrárnou Jaslovské Bohunice?

Co zjistila CIA

Trnavský kraj, přesněji okolí elektrárny Jaslovské Bohunice, patří k místům, kde bývá na Slovensku UFO spatřeno nejčastěji. Tedy přinejmenším za posledních třicet let. Tuto okolnost potvrzují mnozí slovenští badatelé v oblasti záhad a UFO včetně slovenské předsedkyně SAVPJ (Slovenská asociácia výskumu paranormálnych javov) Gabriely Slovákové. Záhadná svítící tělesa se objevila nad slovenskou elektrárnou jen namátkou v letech 1992, 1994, 1995 nebo v roce 2016. Tehdy byla dokonce opět zachycena na zajímavé fotografie. Doslova to vypadá, že se nad touto elektrárnou UFO objevují téměř pravidelně od konce osmdesátých let 20. století. Proč tomu tak je?

Kupodivu nejde o nic výjimečného. Jako by tyto záhadné objekty byly místy a zařízeními, kde probíhají nukleární reakce (nebo se skladuje radioaktivní materiál), doslova přitahovány. UFO se například přímo rojila jako včely na květ nad americkým Oak Ridge v Tennessee. A právě v zdejších Národních laboratořích probíhaly dlouhé roky výzkumy nukleárních reakcí pro využití v jaderných pumách včetně známého druhoválečného projektu Manhattan. Nad Oak Ridge proti těmto tajemným narušitelům několikrát dokonce vzlétly americké stíhací letouny. V padesátých letech minulého století se dokonce aktivita UFO natolik zvýšila, že se jí zde zabývala americká tajná služba CIA. Její pracovníci údajně nezjistili, že by šlo o stroje největších amerických konkurentů, „komunistických štváčů“ ze Sovětského svazu nebo Číny. Ale odkud tedy UFO vlastně přilétají? Možná nám trochu napoví následující souvislosti…

Obří disk nad jezerem

Pozornosti těchto záhadných návštěvníků údajně neunikla ani některá další střediska na zpracování a výzkum uranu či plutonia, atomové elektrárny nebo vojenská sila s jadernými raketami. Například 4. března 1988 se odehrál podobný incident nedaleko americké atomové elektrárny Perry v Ohiu. Ta leží na břehu rozlehlého Erijského jezera, nad jehož hladinou se tehdy zjevil záhadný létající objekt. Ten se po nějaké době vznášení údajně rozdělil na několik menších těles. Přestože celý incident vyšetřovala Pobřežní stráž Spojených států amerických (USCG), její snaha o odhalení viníka prý vyzněla naprázdno. Stály za vším tedy neznámé síly z vesmíru?

Většině čtenářů asi není potřeba připomínat velmi smutný incident, ke kterému došlo v ukrajinské Černobylské atomové elektrárně v dubnu 1986 (tehdy šlo o území Sovětského svazu  pozn. redakce). Podcenění bezpečnostních předpisů a hazardování s jadernou štěpnou reakcí uranu způsobilo nejen roztavení reaktoru číslo 4, ale také rozsáhlé požáry a obrovský únik radiace do okolí. Zajímavé však je, že podle amerického autora a záhadologa Paula Stonehilla se v době černobylské krize údajně objevila nad elektrárnou velká žhnoucí koule. Z ní údajně vyšlehl směrem k roztavujícímu se reaktoru jakýsi červený paprsek. Poté se prý měla v okolí výrazně snížit úroveň radiace! Bdí tedy záhadná UFO nad některými pozemskými jadernými zařízeními, aby zde snížila následky lidského hraní si na atomového boha? Možné však je i jakési čerpání či odsávání části energie pro potřeby UFO z těchto zařízení, ať už to zatím vypadá jakkoliv šíleně. Ale to před 150 lety vypadala i myšlenka, že by lidé někdy přistáli na Měsíci. Nebo snad vidíme podivné okolnosti tam, kde nejsou?

Chtějí zabránit nukleárnímu Armagedonu?

Přestože to zní velice fantasticky, může předchozím hypotézám nasvědčovat i příběh, který zaznamenal německý spisovatel Hartwig Hausdorf. Mělo k němu opět dojít na území někdejší sovětské Ukrajiny, tentokrát v říjnu 1982. Nad raketovou základnou v Bělokorovišči se tehdy údajně náhle objevil obrovský diskovitý objekt o průměru kolem 300 metrů. Vzápětí prý došlo k nečekanému zapnutí odpočítávání startu nukleárních raket, čehož si hned všimli vyděšení sovětští důstojníci v řídícím centru. Proč se odpočítávání zapnulo, přestože nikdo z vrchních velitelů nedal pokyn k odpálení? Po dalších 15 sekund se jakýmsi tajemným způsobem ocitly nukleární hlavice mimo dohled jejich lidské obsluhy. Poté se zase vše vrátilo do normálu. Chtěli nám tehdy záhadní neznámí naznačit děs a zkázu, která by vypukla během možné nukleární války? Nebo si vyzkoušet eliminaci atomových střel a dalších zařízení?

Možná z podobných důvodů mohou být tajemná tělesa často viděna také nad západním Slovenskem. Nebo záhadní příchozí v UFO monitorují naše zvláštní pokusy s jadernými elektrárnami a zbraněmi? Vždyť kromě technicky pokročilých mimozemšťanů vidí někteří badatelé za původci UFO údajné návštěvníky z budoucnosti, naše možné potomky. V každém případě by možná celosvětová nukleární apokalypsa mohla navždy zastavit nejen chod lidských dějin, ale i vážně zasáhnout a znečistit okolí Země. Proto není divu, že by větší jaderná apokalypsa byla nežádoucí i pro naše potomky z budoucnosti. Ať už je ale vysvětlení jakékoliv, jedno je jisté. Záhadná létající tělesa, či spíše jejich piloty, cosi k nukleárním zařízením přímo neodolatelně přitahuje! 

Převzato z časopisu Záhady života

 

Záhady života

Vložil: Adina Janovská