Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Lachnit: Premiér nehrdina se ukryl v kravíně

29.11.2023
Petr Lachnit: Premiér nehrdina se ukryl v kravíně

Foto: Se svolením Petra Lachnita

Popisek: JUDr. Petr Lachnit

„V březnu 2023 svolaly odbory před Úřad vlády protest proti návrhům vlády na „reformu“ důchodů a proti uvažovaným rozpočtovým škrtům. Prý, aby i na vládě věděli, že mají jiné představy, a taky s nadějí, že uspějí s výzvami k jednání s předsedou vlády. Vláda tehdy odjela do Jeseníku, údajně na velmi důležité jednání. Možná bylo opravdu nutné odcestovat do Slezska právě v tento den. Možná takové jednání nemohlo počkat,“ píše zastupitel MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit. A pokračuje…

A co když tento výjezd vlády do regionu byl ve skutečnosti útěkem před demonstranty. Z té dálky se pak mohou mnohem lépe vysílat signály, že takové jednání protestujících je nátlakem. A pod nátlakem přece vláda jednat nebude. Nikdo z kabinetu nenašel odvahu postavit se před demonstrující a říci svůj, byť odlišný názor. Nebo jen slíbit, že se ještě bude jednat.

To, co se stalo teď v pondělí 27. listopadu, to byl stejný útěk před demonstranty. Jako přes kopírák. Ráno před demonstrací vláda opět z dálky vysvětluje odpůrcům, že pod nátlakem přece nikdo jednat nebude.

Tentokrát si premiér našel ještě lepší důvod své nepřítomnosti. Navštívil soukromou školu. Vždyť privátní školy jsou „oporou“ českého školství a tato je jistě typickým reprezentantem školských problémů. Soukromé školy patrně nemají potíže s financováním. Když se tam nedostává peněz, no tak se zvýší školné. Určitě se nepočítá s nějakou stávkou pedagogů. A taky na kuchařky tam jistě mají peněz dost.

A jak se říká – konec dobrý, všechno dobré. Proto se pak zajede na farmu soukromého zemědělce. Světe div se, je to bratr ministra Mariána Jurečky. Prostě hledáte mezi desítkami takových farem a zrovna najdete tu bratra ministra. No uznejte, není to zázrak? A zrovna tam panuje naprostá spokojenost s prací této vlády. To by tak bylo, aby si bratr ministra stěžoval, že jeho spolustraníci vedou zemědělství špatně.

Našim „nezávislým“ médiím to vůbec nevadí. Nepovažují za naprostou absurditu, aby se předseda vlády promenoval právě po provozech, kde jsou jeho blízcí podporovatelé. Proč nejde na farmy známého kritika zemědělské politiky české vlády Zdeňka Jandejska? Nebo proč se nepodívá k řediteli Milanu Teplému do Madety, který si stěžuje na vysoké ceny energií?

Připomíná mně to dobu dávno minulou. Milouš Jakeš taky chodil jen mezi své příznivce a pak pronášel své povedené projevy. Petr Fiala je dnes v podobné situaci. Stává se směšným. Vůbec si neuvědomuje, jak moc se jeho postoje a návštěvy podobají chování někdejších funkcionářů. Možná si tu dobu nepamatuje. Třeba ho tehdy daleko více zajímala děvčata a připravoval se usilovně na svoji kariéru učitele. A díky tomu si nejspíš nevšiml, jak velká podobnost je mezi tím, co dělá dnes, a chováním funkcionářů v dobách dávno minulých. Rovněž by neměl zapomenout, že to může také podobně skončit.

My dnes máme námět na přemýšlení, zda je to jenom „nestatečný člověk“ – jak se o něm vyjádřil jeden z řečníků na demonstraci, anebo je to slovníkem prezidenta Klause „nehrdina“, který se vyhýbá střetu s lidmi jinak myslícími. Nicméně ale nepromarní žádnou příležitost, jak se jim vysmívat a posílat je „kamsi“.

Vložil: Markéta Vančová