Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gipsy vládne žebříčkům. Máte pro něj nějakou hloupou otázku? Třeba proč ho má ráda první dáma? VIP skandály a aférky

28.11.2023
Gipsy vládne žebříčkům. Máte pro něj nějakou hloupou otázku? Třeba proč ho má ráda první dáma? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Radek Tupý (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Radek Banga: Snímek z křtu alba Nic není nemožné

Vlastně už to není Gipsy, před dvěma lety se vrátil ke svému občanskému jménu a jako Radek Banga začal nahrávat sólové písničky. Zvládl jich napsat na dvě alba, po prvním s názvem K věci vychází nyní druhé, Nic není nemožné, které se nedávno křtilo a na křest dorazila i Eva Pavlová.

Mimořádný hudební talent, mimořádně krutý osud v dětství a mládí. Na rozdíl od zemí, kde rappeři běžně pocházejí z obtížného sociálního prostředí a do nahrávacích studií se dostávají z ulice, u nás je takový příběh neobvyklý. Rap i hip-hop také zůstávaly dlouho žánry pro specifické, zejména velmi mladé posluchače. Možná proto se Radek Banga hodně soustředil na repertoár v angličtině a objel s ním se skupinou Gipsy kus světa, včetně největšího festivalu na světě v Glastonbury. Dnes je Radkovi Bangovi jednačtyřicet a už dva roky se soustředí hlavně na svou sólovou dráhu. Písničky na pomezí hip-hopu a popu hrají často i mainstreamová rádia a okruh muzikantových posluchačů a fanoušků se rozšířil do všech generací.

 

Snímek z křtu alba Nic není nemožné: S manželkou, ing. Veronikou Konopíkovou, která se stará o PR aktivity svého muže

Od třinácti na ulici a na pódiu

Radek pochází z romské rodiny, kde vše bylo tak, jak si to představujete v nejhorších fantaziích. Otec alkoholik a násilník, v domácnosti špína a málo jídla, matka řešící výchovu častěji fackou než domluvou. Jediné pozitivum bylo to, že matka kupodivu dbala o to, aby Radek a jeho dvojče Patrik chodili pravidelně do školy. A protože Radek měl štěstí na učitelku, která nad ním držela ochrannou ruku a inteligentního kluka podporovala, aby se učil, protože „má na víc“, zvládl bez problémů i střední školu pro budoucí programátory. Přitom od třinácti let žil na ulici, protože pohled na to, jak otec mlátí matku, už nedokázal vydržet. Při životě ho držela hlavně hudba. S bratrem hráli v undergroundových klubech a v patnácti letech se Radek dal dohromady s DJ Smogem a na vlastní náklady začali vydávat alba různých hiphoperů. Jeho talent nezůstal nepovšimnut, zabrousil i na popovou scénu, napsal písničku pro první ročník SuperStar Letím ke hvězdám a spolupracoval i na R´n´B debutovém albu Sámera Issy. Zásadní proměnu jeho kariéry znamenalo ale až založení skupiny Gipsy.cz. Kombinace hip-hopu a funku s romským folklórem měla úspěch a kapela se rozjela po světě i po domácích festivalech.

 

Snímek z křtu alba Nic není nemožné: Radek Banga má pěkný, výrazný klofák... jako orel

Euforie i kolaps

To, co prožil v dětství, se na Radkově psychice nutně muselo podepsat. A tak i v době, kdy už byl úspěšným hudebníkem a žil s přítelkyní a pozdější manželkou Veronikou Konopíkovou (brali se v roce 2012), trpěl úzkostmi, nočními děsy, nespavostí, depresivními stavy. Vše se snažil zahánět pilnou prací, nakonec se ale dostavil kolaps a nutnost psychiku léčit. Dokázal se ze všeho vyhrabat, je prostě velice silná osobnost. A protože si je vědom toho, že mnoho dětí prožívá to, co zažil on, vypsal se ze všeho v knize (Ne)pošli to dál a začal se věnovat práci s dětmi. Jezdí po školách a přednáší, vysvětluje, podporuje děti v tom, aby nepodléhali krutému prostředí a snažily se z něj dostat ven. A aby stejně jako on udělaly vše proto, aby nezůstaly povahou viset v mizérii, naučili se odmítat puzení k násilí a hledaly v životě pozitivní cestu. Sám nejlépe ví, že to není vůbec jednoduché, že v člověku zůstávají běsy a děsy a musí s nimi stále bojovat. Vše, co prožili jeho předkové, má stále pod kůží. Mluví o tom, jak se bojí války, během níž jeho romská rodina zažila největší hrůzy, jaké si lze představit. I proto si dodnes s manželkou nepořídili potomka. Obavy z toho, do jaké doby by dítě přivedl, jsou v Radkovi hluboce zakořeněné, přestože sám dnes žije jako oslavovaný muzikant a spokojený manžel.

 

Snímek z křtu alba Nic není nemožné: Podpisy, podpisy, podpisy

Na křest nového alba přišla i Eva Pavlová

Radek Banga vydal 17. 11. 2023 své již druhé sólové album s názvem Nic není nemožné. Singl Otázky, který vyšel společně s deskou, se stal během pár dní virálním. Tisíce lidí včetně velkých influencerů začaly natáčet videa na tento song, která otázka deptá je. Chytlavá písnička s vtipným textem se paradoxně dotýká i poměrně důležitého tématu. Pro mnohé můžou být totiž nevhodné otázky citlivou záležitostí. Možná právě i proto se s textem písničky tolik lidí ztotožní a song se tak stal během pár dní trendem a má milionové dosahy.

 

Před dvěma lety se Radek Banga vydal úplně novým hudebním směrem, se svým debutovým sólovým albem se totiž vrhnul do vod popu. Kmotrem druhého sólového alba Nic není nemožné se stal Adam Mišík, slavnostním dopolednem, kdy se v Hard Rock Cafe album křtilo, provázel známý komik Lukáš Pavlásek, který je zároveň zpěvákův blízký kamarád už od dob společné účasti ve StarDance. Na křest alba však nakonec dorazil i pro mnohé nečekaný host. „Když jsem se dozvěděl, že mé pozvání přijala první dáma, paní Eva Pavlová, měl jsem obrovskou radost. Jak se zdá, tak skutečně nic není nemožné,“ říká s úsměvem Radek Banga.

 

S první dámou Evou Pavlovou

Máte také blbé otázky? Co s nimi?

Během křtu se také promítal i nový videoklip k singlu Otázky, který se stal během pár dní virálním. Zajímavé je, jakým způsobem samotný text k písni vznikl. Je to jen několik měsíců, co na sociálních sítích zpěvák zveřejnil video, ve kterém se podělil o to, jakou hloupou otázku neustále dostává a zeptal se svých fanoušků, jaké otázky dostávají oni. Byly to právě jejich příspěvky, které inspirovaly Radka k sepsání jeho nového hitu. Během víkendu se z písničky stal trend a tisíce lidí začaly natáčet na song videa s otázkou, která deptá je. „Projíždím si je a jsou tam opravdu velmi vtipné příspěvky, ale zároveň i spousta těch, u kterých člověk najednou pochopí, jak moc může jedna otázka i ublížit. Každému z nás se asi stalo, že položil nějakou takovou otázku, aniž by si uvědomoval, že se to může někoho dotknout,“ vysvětluje zpěvák. Singl s chytlavým refrénem „Jsou otázky, na který se prostě neptá, tak proč se každej stejně zeptá? To mě deptá“ tak nejen pobaví, ale třeba nás i zastaví, než další takovou otázku položíme.

Peter Bebjak navazuje na minisérii Spravedlnost a natáčí Vedlejší případy

Může být s pomocí nelegálních metod odhalený vrah stíhán? A jsme si před spravedlností skutečně všichni rovni? Odpovědět se snaží napínavé psychologické drama Vedlejší produkt, které natáčí štáb režiséra Petera Bebjaka v Ostravě a Praze. Do hlavních rolí tvůrci obsadili Tomáše Maštalíra, Martina Hofmanna, Zuzanu Stivínovou, Pavlu Beretovou, Alberta Čubu, Johanu Matouškovou, Magdalenu Borovou, Jana Vondráčka a další.

 

Režisér Peter Bebjak při natáčení, foto ČT / Tomáš Martinek

Hlavní postavou je detektiv Josef (Tomáš Maštalír) z ostravského oddělení vražd, který je za použití nelegálních metod při dopadení brutálního vraha potrestán každoroční rutinní prověrkou nevyřešených vražd. Díky tomu objeví případ osmnáctileté Evy. Tu před dvaceti lety někdo uškrtil v jejím bytě. Do promlčení vraždy zbývá šestnáct dnů a Josef se je rozhodne využít. Jeho touha najít vraha mu nebrání použít metody, které jsou opět na hraně zákona. „Josef je férový chlap, správný policajt, kterého vytáčí jakákoliv nespravedlnost. Je kritický i vůči kolegům,“ říká o své roli Tomáš Maštalír. S režisérem Peterem Bebjakem už spolupracoval například na filmu Čára nebo na seriálu Za sklem. „Líbí se mi, jak Peter vypráví příběhy, jak pracuje s napětím a atmosférou, jakými prostředky udržuje pozornost diváků,“ dodává herec. 

Bedřich Smetana na diskotéce

Na začátku března příštího roku uplyne přesně 200 let od narození českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Na počest litomyšlského rodáka zahájila 11:11 production ve spolupráci s Pardubickým krajem natáčení celovečerního filmu s názvem „Neslyším ničeho“. Cílem je přiblížit život Bedřicha Smetany zejména mladší generaci. Štáb si jako natáčecí lokaci vybral moderní diskotéku Trinity Club v Pardubicích. Je to místo, které by si asi většina lidí automaticky s Bedřichem Smetanou nespojila. K němu více sedí atmosféra 19. století než blikající světelná show, ale ve scénáři to dává smysl. Tvůrci chtějí mladému publiku srozumitelně odvyprávět příběh Bedřicha Smetany a jeho cesty za slávou.

Děj snímku „Neslyším ničeho“ pojednává o režisérce Janě, která natáčí výpravný životopisný film o Bedřichu Smetanovi s velkorysým rozpočtem. V průběhu jeho výroby však odstoupí finanční partner a hlavní hrdinka musí řešit, zda vůbec bude schopná dílo dokončit. Projektu ale obětovala mnoho let příprav a s osobností Bedřicha Smetany už se identifikovala natolik, že její život začíná být v mnohém podobný. Díky svým dětem proniká do kulturního trendu současnosti - Youtuberingu a dostane bláznivý nápad…

 

Snímek z Press Day nového filmu, foto Pardubický kraj

V hlavních rolích uvidíme například zpěvačku Martinu Pártlovou, youtubera Rodiona Drozdova alias Radyho nebo Jaroslava Duška. Příběh provází komické i vážné situace, které ukazují kontrast mezi kulturou 19. století a současným světem. „S diváky prožijeme výbuch lahve se střelným prachem na břehu rybníku Vajgar, lásku s Kateřinou Kolářovou v Plzni, odchod do švédského Göteborgu, zoufalství ze ztráty milované manželky, tvorbu opery Braniboři v Čechách a další. Současně autenticky představíme dobu, ve které Smetana žil, aby diváci mohli lépe porozumět kontextu jeho života a tvorby," vysvětluje režisér filmu Vít Mazánek. 

Koncert Lady Carneval na počest božského Káji

Ladislav Bubnár se z dětského domova prozpíval až na konzervatoř a posléze na scénu Státního divadla v Košicích. Jeho idolem a vzorem vždy byl Karel Gott, s nímž se i osobně setkal a na jehož památku nyní chystá velký koncert plný mistrových písniček. Gott si mladého zpěváka velmi vážil a oceňoval jeho krásný hlas. Do pětadvaceti let vyrůstal Bubnár v dětských domovech, zažil šikanu i týrání a od stresu, strachu, smutku, a hlavně života bez rodičů, které nikdy nepoznal a nemohl se schoulit do jejich náručí, mu pomáhaly právě písničky jeho obrovského idola.  

„Když jsem poprvé slyšel písničku Kdepak ty ptáčku hnízdo máš a pak Lady Carneval, pochopil jsem, že to je přesně to, co potřebuji, abych potěšil duši a srdce. Božský hlas, projev i emoce Mistra, které doprovázely jeho zpívání, mne dokázaly uklidnit, když jsem se v dětském domově cítil špatně nebo mi bylo smutno po rodičích. Začal jsem sledovat jeho kariéru a moc jsem si přál zpívat jeho písně,“ vypráví svůj životní příběh Ladislav. To se mu tedy nyní splní.

Koncert Lady Carneval pro Ladislava hodně znamená. „Vždycky jsem chtěl zpívat na scéně s Karlem, ale to se nepodařilo. Přál jsem si alespoň, aby jeho písně žily dál, aby se zpívaly se stejnými emocemi, jaké Karel rozdával svým fanouškům všude po světě. Dobře si ale uvědomuji, že Gott byl jen jeden a já opravdu nechci být jeho náhrada. Zpívám svým stylem, svým projevem a tak, jak to cítím já,“ nechává se slyšet Bubnár. 

 

Téměř kompletní rodina Slováčkova s Ladislavem Bubnárem, foto produkce Helena Váňová

Hity jako Kávu si osladím, Dám dělovou ránu, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Zvonky štěstí, Když z hor zní zvon nebo Lady Carneval zazní 19. ledna 2024 na koncertě v pražském Kongresovém centru od 20 hodin. Diváky čeká hudební lahůdka v doprovodu orchestru Felixe Slováčka juniora doplněná světelnými efekty a moderní scénou, která bude korespondovat s pojetím celého koncertu. Hosty večera budou také Felix Slováček starší a Anička Slováčková.

Zdroj: Veronika Konopíková – Bangatone, Wikipedie, iDnes, Česká televize, Pardubický kraj, TZ Helena Váňová

 

Vložil: Ela Nováková