Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedamovský poltergeist. Záhady života

26.11.2023
Nedamovský poltergeist. Záhady života

Foto: Pixabay

Popisek: Poltergeist - ilustrační foto

V Nedamově na Českolipsku v dubnu roku 2016 dělníci opravují vyhořelý dům, který je po loňském požáru zcela zdevastován. Právě tady se v průběhu dalších šesti dnů začaly dít podivné věci, které později získaly své jméno.

Zedníci právě rozkopali podlahu na verandě a krátce nato na ně začaly odnikud padat těžké předměty z garáže. Všichni přitom tvrdili, že navzájem věděli, kde jsou ostatní, a věci nemohl házet nikdo z trojice přítomných. Racionální vysvětlení se hledalo jen těžko, předměty totiž byly umístěny v garáži. Aby doletěly na místo dopadu, musely by v letu odbočit. Zprvu to mohlo vypadat jako žert, ale jen do doby, kdy z garáže přiletěl řezný kotouč pily a zasekl se do zdi vedle jednoho ze zedníků.

Přinášíme vám autentický zápis, jenž pořídil rodinný přítel majitelky, když vytvářel časovou osu záhadného dění na stavbě:

• Pondělí, 26. 6. 2016
Čas: cca 9:30
Jarda pracuje na verandě domu. Cítil, že něco letí, ohlédl se... a metr od něj dopadl 100 cm dlouhý roxor o průměru cca 5 cm. Všechny roxory (betonářská ocel, pozn. red.) leží v garáži. Zbylí dva pracují s Jardou nadohled. Roxor odnesen zpět do garáže.

Čas: cca 11:00
Metr od Jardy dopadlo zednické kladivo, které původně leželo v garáži. Zbylí dva pracují s Jardou nadohled. Jarda odnáší zednické kladivo zpět do garáže.

• Středa, 28. 6. 2016
O dva dny později se záhadná síla pustila do žhářských útoků. Jejich množství a intenzita zamotaly hlavu vyšetřovatelům. Toto jsou další úryvky ze zápisu průběhu událostí:

Čas: 8:30
David, Jarda a Jára připravili sbíječku a další nářadí pro práci na verandě. David odjíždí za topenáři a zbylí dva bourají podlahu na verandě. Jarda si všiml, že vychází kouř z garáže. Oba tam běží a vidí, jak hoří tvrzená skelná vata, která se používá do komína a je nehořlavá! Kbelíkem vody plamen uhasili.

Čas: 11:10
Z garáže vychází kouř. Všichni tři vidí hořící umělohmotný kanystr, naplněný obyčejnou vodou. Kanystr stál na betonové podlaze garáže a hořel odspodu. David ho uhasil kbelíkem vody.

Čas: 11:14
Jarda se intuitivně otočil a uviděl, jak na mokrém rákosu vzplál pohozený ručník, zcela mokrý od předchozího hašení.

Trestní oznámení a oficiální potvrzení

O řádění poltergeista byla majitelka nemovitosti informována od samého začátku. Zareagovala okamžitě, a jakmile se začaly objevovat požáry, pokoušela se na místo přivolat hasiče. Ti se ale nejprve zdráhali na místo přijet a dorazili až po návštěvě dobrovolného hasiče a jeho ujištění, že se nejedná o žert. Vzhledem k tomu, že jedním z předmětů, jež vzplály, byla i motorová pila, a tím vznikla škoda, dostavila se na místo i policie, jež vyšetřovala události kvůli podezření z trestného činu žhářství. O dalším dění proto byly vyhotoveny i oficiální záznamy. Do policejního protokolu vypověděl hasič, který se na místo uvolil přijet jako první. Uvedl, že na poltergeista a paranormální jevy nikdy nevěřil. Při jeho návštěvě na místě se však v kůlně vznítilo několik předmětů, přestože stál velmi blízko, a je si jistý, že uvnitř v tu chvíli nikdo nebyl.

Hledání příčiny

Nedamovský dům vyhořel takřka do základů loňského roku 13. října a místní lidé spekulují i nad příčinou minulého požáru. Hasiči sice jako příčinu stanovili závadu na elektroinstalaci, vyšetřování ale prý trvalo dlouho. Na místo se vydávám s Karlem Wágnerem, badatelem, jenž se fenoménu poltergeist věnuje několik let. Je přesvědčený, že fenomén lze vysvětlit zcela přirozeně pomocí dosud nepopsaného fyzikálního mechanismu.

První možností jsou podle něj bludné proudy, které stály například za podivným hořením elektrických zásuvek v domě ve Strašicích na Rokycansku, odpojeném od elektrické sítě. V okolí by ale musel být větší zdroj, nebo naopak odběr elektrické energie. Jen několik kilometrů od Nedamova je v Panské vsi pracoviště Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, a pokud vědci žhavili obrovské antény, mohl být za podivným jevem právě vědecký výzkum. Navštěvujeme tak pracoviště v Panské vsi a tato teorie padá. Místní výzkumníci nám upřesňují, k čemu antény slouží. Zajišťují příjem signálu a celé pracoviště má odběr jako průměrný rodinný dům.

Elektrostatický náboj nebo magnetismus

Při ověřování další hypotézy nám jsou vědci z Panské vsi nápomocni. Podle ní mohl samovznícení způsobit zvýšený elektrostatický náboj v atmosféře. Kovové předměty by mohly v takovém případě fungovat jako antény a jev zesilovat. Vědcům zasíláme časový snímek událostí a prosíme je o porovnání s jejich vlastními měřeními. Od nich se však dozvídáme, že elektrostatický náboj v atmosféře byl podle pracovníků akademie v inkriminovaných dnech zcela v normě.

Nadějně se jeví teorie geomagnetické anomálie. Majitelka objektu potvrzuje, že na místě v době záhadných jevů zkoušeli kompas. Jeho střelka se vychylovala od správného směru až o 15 stupňů. My s sebou máme jednoduchý měřič magnetického pole. Zatímco ve výšce jednoho až jednoho a půl metru ukazuje běžnou hodnotu 40-50 mikroTesla, u země v garáži je magnetické pole silnější, měřič se chvílemi přehoupne přes sedmdesátku. Přičíst této odchylce tak výrazné jevy lze jen stěží, ale jsme na místě ve chvíli, kdy jevy už odezněly.

Policie a hasiči tápou

Na místě hořely zjevně nehořlavé věci, jako je skelná vata. Podle svědků vzplály podivně studeným plamenem, nad kterým bylo možné udržet ruku. Byl tu i speciálně vycvičený pes, hledající hořlaviny, ale nic nenašel. Vyšetřovatelé proto odebrali vzorky ohořelých materiálů a dali je zkoumat dvěma pracovištím. Hasiči odeslali vzorky do specializované laboratoře pro odhalování příčin požárů a mluvčí středočeského hasičského záchranného sboru měl výsledky zkoumání během několika dní. Expertiza vyloučila použití urychlovačů hoření. Charakter poškození odpovídal spíše ožehnutí, jež je obdobné při použití let lampy. Policisté nechali vypracovat analýzu odborem kriminalistické techniky a expertiz v Ústí nad Labem. Výsledky budou až v průběhu několika měsíců.

Psychotronický pohled

Majitelka nemovitosti ještě před naší návštěvou oslovila psychotroničku Renatu Lopourovou se žádostí o pomoc. „Nejprve jsem ověřila, že na místě není nějaká kletba nebo zakletí,“ upřesňuje svůj postup Renata Lopourová. Projevy na místě jevu poltergeist odpovídaly. Poltergeist je podle Renaty Lopourové vždy navázaný na konkrétní osobu a nemusí jít o jedince přímo na místě. V tomto případě prý šlo o vzdáleného příbuzného, který žije v několikakilometrové vzdálenosti. U něj Renata Lopourová zjistila čtyři parazitické entity, které odčerpávaly jeho energii. Byl proto velmi unavený.

Překvapivé rozuzlení

Poltergeist v Nedamově je už minulostí. Po šesti dnech intenzivního řádění se Renata Lopourová setkala s člověkem, kterého označila za osobu, na níž je poltergeist navázaný. Po svolení k odstranění parazitických entit je podle svých slov odstranila. Po její návštěvě jev ustal! Nedamovský poltergeist tak s vysokou pravděpodobností není žertík majitelů objektu nebo řemeslníků. Na místě vznikla škoda, vyšetřovaná policií, kterou by na sebe asi nikdo nevolal. Sama majitelka je navíc z podivného jevu velmi nervózní. Potřebuje mít objekt co nejdříve pod střechou, aby pojišťovna vyplatila plnění za škody, vzniklé při požáru.

Výpovědi v protokolech potvrzují, že k samovznícení jinak nehořlavých věcí došlo, a také naznačují, že o výmysly nejde. Jsou tedy dvě možná vysvětlení. Jedno je fyzikální, nejpravděpodobněji dosud neznámý jev, spojený se zemským magnetismem. Druhá je verze psychotroničky, po jejíž návštěvě jev ustal. Psychotronici vs. vědci 1:0, chtělo by se dodat. Renata Lopourová však tomuto pohledu oponuje. I psychotronika je podle ní věda...

Převzato z časopisu Záhady života

 

Záhady života

Vložil: Adina Janovská