Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč se vyhlášená kuchařka trápí hladem a kam nejlépe schovat taháky. Horká židle Marie Rottrové

25.11.2023
Proč se vyhlášená kuchařka trápí hladem a kam nejlépe schovat taháky. Horká židle Marie Rottrové

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Marie Rottrová v Show Jana Krause

Velký koncert, který přichystala Marie Rottrová svým příznivcům na oslavy svých osmdesátých narozenin, musel dva roky počkat kvůli covidu. Teď se na něj ale už pilně chystá, chrání si hlasivky a opakuje si repertoár.

Jan Kraus přivítal první dámu českého šansonu velkým dortem, protože už je tu zase čas jejích narozenin. Nutno říct, že publikem a posluchači milovaná Maruška Rottrová vypadá skvěle a pochvaluje si, že i hlas jí stále dobře slouží. Poslední vstupenky na 28. 12. 2023 rychle mizí a zpěvačka se na velkolepě pojatý koncert moc těší. Doufejme, že tentokrát jí ho zádná epidemie už nepřekazí.

Ráda zpívá ve velkých prostorách

Jan Kraus s trochou závisti promluvil o tom, že on jako herec se tak velké scény nikdy nedočká. Ale také zmínil, že někteří zpěváci se vystupování na sportovních stadionech trochu obávají, přece jen ten obrovský prostor může vystupujícího trochu zaskočit. Marie Rottrová je ale pravý opak těchto trémistů. „Miluji koncerty na velkých scénách. Ten prostor tomu dává úžasnou atmosféru. A vůbec nejraději zpívám v létě na otevřených scénách. Lidé nejsou tak sešněrovaní, radují se spontánně a to se mi moc líbí,“ svěřila se s tím, jak si velké koncerty užívá. Tentokrát vystoupí nejen se svou kapelou, která ji doprovází už řadu let a má její plnou důvěru, ale také se symfonickým orchestrem. „Moje doprovodná kapela, to je moje jistota. Už dávno nikdo nepije a na všechny je naprosté spolehnutí,“ přiznala se smíchem a vyprávěla, jak prožívá poslední adrenalinové chvíle před koncertem. „Chodím za muzikanty do šatny, povídáme, vtipkujeme, abychom se uvolnili.“ Tentokrát se ke kapele přidá ještě plný zvuk velkého orchestru, což dá krásným melodiím naplno zaznít.

 

Jak nezapomenout text

Učení a opakování textů je pro Marii prý vždy to nejtěžší. Texty se učí průběžně a opakuje si je třeba i vleže v posteli. A nejhorší prý je, že v noci si text perfektně pamatuje, ale ráno najednou zjistí, že v něm má mezery. „Je třeba se úplně soustředit na tu věc a nebýt vyrušovaný žádným telefonem, žádným zvonkem, nikým a ničím,“ popsala. „Když se učím, tak je to složité, protože jsem ranní ptáče. Jsou lidé, kteří se učí v noci, a to je celkem venku klid. Ale já vstávám tak v půl sedmé nebo po šesté hodině, i když nemusím. A byly časy, kdy jsem vstávala v pět.“ S takovým biorytmem si prý své povolání nevybrala úplně šťastně, a tak se ve dnech, kdy koncertuje, udržuje vzhůru pomocí kávy.

„Když jedeme koncertovat dál od Prahy a vracíme se po koncertu třeba tři čtyři hodiny, já v autě nikdy nespím. Sedím vedle řidiče a mám pocit, že ho musím bavit, aby se mu nechtělo za volantem spát,“ vysvětlila. Jenomže i po takovém návratu domů vstává brzy ráno, takže toho moc nenaspí a únava se dostavuje, takže káva před koncertem je prostě nutný doping. Jestli někdy text opravdu zapomněla? „To ani ne, ale stalo se mi, že jsem s jednou písničkou měla velký problém, ne a ne mít jistotu, že text opravdu umím. Vybavila jsem se na vystoupení lístečky, položenými na klávesách, a taháky. A představte si, oni mi tam dali čtecí zařízení! To bylo překvapení! Jenže ono to čtecí zařízení hrozně tahá oči. Kdyby to natáčela televize, bylo by to vidět,“ líčila úskalí pomůcky, kterou řada zpěváků ráda využívá.

Hlasivky v teple, střídmé jídlo

Jak se stará o svůj hlas, aby ji na koncertu nezradil? „S hlasem někdy bývají potíže, ale důležité je nenastydnout a být v teple, teďka v zimě zvlášť, a zahřívat se teplým jídlem a teplým pitím. Aspoň tak mi to doporučil pan doktor.“ Samotné hlasivky pak prý trénuje zcela cíleně pouze před koncertem, jinak si doma při práci rozhodně nezpívá. Zato si před vystoupením upravuje také jídelníček. „Vynechávám pečivo, protože prý zahleňuje. Mléčné výrobky naštěstí nemám moc ráda, protože ty také zahleňují, alespoň se to říká,“ popsala, že v době koncertů jí hlavně zeleninu a lehké maso.

 

Marie Rottrová_Show Jana Krause

Marie je vyhlášená kuchařka, takže téma dobrého jídla rozhodně nemohl požitkářský Jan Kraus opomenout

Oblíbené vaření

Jak se řeč stočí k jídlu, je zpěvačka ve svém živlu. Je pro ni totiž požitkem, který si dopřává ve dnech, kdy nekoncertuje. S manželem se sice na jídelníčku moc neshodnou, ale na to jsou už za léta zvyklí, a tak si Marie chystá večeře jen pro sebe. „Dobrá večeře a sklenka dobrého vína,“ pochvalovala si. „Já si často dělám takové dobré saláty, třeba míchaný salát s tuňákem a do toho vajíčko a kapary nebo řecký salát.“ Vaření jí vůbec nečiní a nikdy ani nečinilo problémy. „Mě baví ten proces. Já jsem si vyvařovala i jen pro sebe! Když jsem žila jedenáct roků sama, tak jsem vařila pro sebe jak obědy, tak večeře. Na co jsem měla chuť, to jsem si uvařila,“ prozadila nadšeně. Ovšem před koncerty je podle svých slov mnohem střídmější. „Když mám koncert, tak si dám jenom něco malého k obědu, a pak nejím, až po koncertě. A to si sednu v šatně, a já bych jedla! Seděla bych tam hodinu, jedla a pila víno nebo na festivalu pivo,“ rozplývala se při pomyšlení, jak uvolněně a šťastně se cítí po koncertě.  

Milované duety

Oblíbenou písničku si zpěvačka žádnou nevybavila, zato zavzpomínala, jak ráda zpívala duety. „Třeba s Pavlem Bobkem nebo ten s Jiřím Bartoškou, ty bylo moc krásné. Ale vždycky jsem měla duety ráda a natočila jsem jich strašně moc. Když jsem kdysi měla v ostravské televizi vlastní talk show Divadélko pod věží, zvala jsem si tam zajímavé hosty. A když uměli zpívat aspoň trochu, tak jsme si spolu něco zazpívali,“ zakončila své vzpomínání na všechny ty krásné písničky, kterých nazpívala víc než šest . Kolik a které vybrala pro dvouhodinový koncert v O2 aréně, si ale nechala zatím pro sebe.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková