Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jen taková řada omylů, která vzala počátek 17. listopadu. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.11.2023
Jen taková řada omylů, která vzala počátek 17. listopadu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Vít Hassan

Popisek: Svíčky na Národní třídě

Výročí sametové revoluce. Na Hradě bolševický rozvědčík, který by rád zrušil veto České republiky v Radě EU, rozdával majetky Lichtenštejnům a který chvíli po zvolení zajel na motorce poklonit se Sudetoněmeckému landsmančaftu. V podhradí pak vláda, která se vůči zemi chová jako ukázková macecha. Výročí sametové revoluce, kdy není co slavit. Nebo je?

Ilustrace naší krásné současnosti. Minulý týden jel premiér podpořit český průmysl do Afriky. A napsal o tom, jak podpora probíhá. „Při návštěvě Pobřeží slonoviny se nám výrazně podařilo podpořit dopravní průmysl. V hlavním městě Abidžanu by mohly zajišťovat v blízké budoucnosti dopravu české autobusy Iveco,“ napsal náš guru ze Strakovky, aniž by tušil, že společnost Iveco je z Itálie. Pokud tedy zaplavíme Pobřeží slonoviny autobusy z české pobočky Iveco, jakékoliv peníze navíc v dividendách odtečou do Itálie. Netuším, jestli premiér netušil, ale zdá se, že máme podivného premiéra, který kope za zahraniční korporace.

Je to podobná zahraniční politika, jako když dělal Zeman do čínského prezidenta Si a sliboval miliardy do českého rybníčku. Ale Zeman do Číny alespoň vyvezl ryze českého Krtečka, neprodával tam Mickey Mouse, na rozdíl od pana premiéra. Možná, chudák bědná premiérská, vycházel z toho, že do Pobřeží slonoviny budeme vyvážet své autobusy Karosa, ale Karosu jsme předali do zahraničních rukou už v roce 1999. Putováním po zahraničních korporacích se pak Karosa dostala pod italské Iveco. Bylo by dobré, kdyby si premiérský promrskal historii privatizace, než začne lobbovat za „české“ firmy.

No jo, do historie oné polistopadové zbabrané privatizace, kdy jsme se zhasnutým světlem nechtěli a nedokázali postavit na nohy vlastní průmysl a stát se kapitalistickou zemí i s oním kapitálem, který nám teď chybí, protože Karosa, a s ní tisíce dalších, jsou v prachu. Rozprodané, rozkulačené, předané do rukou zahraničí. Z logiky věci totiž vyplývá, že naše privatizace nevedla k tomu, abychom povstali z popela, ale abychom náhodou nekonkurovali západním zemím levnou, ale kvalitní prací.

Princip celé privatizace dokonale ilustruje nadnárodní moloch Veolia, které tečou zisky ze stočného a vodného z velké části ČR. Nic nedává, žádné hodnoty, jen přes nadaci, aby se neřeklo, podpoří nějaké čutálisty, zatímco jí tečou nezasloužené miliardové zisky z vody v České republice. Ta absurdita podobného vyvádění peněz ze země je děsivá. A my v ní žijeme. Počátek vzala 17. listopadu.

A stojí za tímv úplném počátku thatcherovská politika Václava Klause, kde nebylo místo pro protekcionalistické chování vůči vlastní zemi a kapitálu. Razila se myšlenka posvátnosti a neomylnosti trhu, která ovšem vedla k tomu, že Karosa po vzpruze nezačala konkurovat italskému Ivecu, nestala se světovým hráčem, ale Iveco ji koupilo zlikvidovanou za hubičku a vyřadilo tak východoevropskou konkurenci. Žádný prvorepublikový ekonomický skok jsme neudělali, nechali jsme se prostě ožužlat a spolknout západními korporacemi, stala se z nás klausovská montovna bez přidané hodnoty.

On Václav Klaus byl vlastně podobný fachidiot, jako teď Fiala. Fialovo – musíme za každou cenu snižovat státní dluh, i přes oběť radikálně zvýšených daní, dostávání lidí do chudoby a likvidace vlastního průmyslu – je velmi podobné Klausovu – všechno se musí privatizovat a není místo pro nějakou protekcionalistickou politiku, neviditelná ruka trhu vše vyřeší nejlépe, žádné peníze nesmrdí – až do stavu, kdy je z nás chudinská čtvrť Evropy, z které vyjede její premiér do Afriky, jako českou firmu uvádí italskou korporaci a je hrdý, že ji podpořil. Absurdita, v které žijeme. Vzala původ 17. listopadu.

A ne, nestojí za tím jen Klaus a jeho zbožštění kapitálu a trhu. Miloš Zeman, marketingový levičák, v Klausově práci pokračoval. Pokračovaly v ní prakticky všechny vlády naší třicetileté historie. Vždyť za Sobotky na Ministerstvu financí zmizely byty na Ostravsku ve chřtánu Zděňka Bakaly a OKD zahájila svou cestu do zapomnění (což je levicová politika až by člověk brečel). Takže ať pravice, tak i levice, rukou společnou zatáhly Českou republiku do bezčasí montoven a závislosti na zahraničním kapitálu. Baťovská renesance naší země se nekonala.

Celou polistopadovou éru jsme si místo hodnot budovali komplex méněcennosti. Místo prvorepublikového rozmachu jsme šli cestou lokaje západního kapitálu. Václav Klaus, duchovní otec nynějšího zmaru, se teď vyhraňuje vůči Fialově vládě. Ale i ta stojí na základech, které vybudoval Klaus a jeho následníci. Žádná přidaná hodnota, žádné průmyslové sebevědomí, jen montovna, služka zahraničního kapitálu. Jsem si jistý, že se švýcarskou ekonomikou by se mohl Fiala i jako fachidiot zapsat do historie jako běžný a ničím zajímavý premiér. Jenže s českou ekonomikou s nekončící ozvěnou Klausova zhasnutí a vyvedení ekonomiky země do rukou zahraničí se Fialův fachidiotismus jen zvýrazní a ten se tak do historie zapíše jako jeden z mnoha nejhorších premiérů. Podělali jsme to. A s úspěchem pracujeme na tom, aby bylo hůř.

K výročí sametu nám z Hradu bude rozvědčík kázat o demokracii a o Batmanovi, z vlády mu budou přihazovat svými vlastními pokryteckými a tak prázdnými hesly. Žádný posun. Dokud nám nerupnou nervy. OECD a Světová banka právě oznámily, že jsme nejvíc odíraný stát v Evropě. Svět čeká, až mu ukážeme, jak se to dělá. Ale nějak se nám na to pódium světového dění nechce. A to i když se všichni bojíme ledna a víme, že desítky tisíc z nás začnou propadat do neřešitelné chudoby. Vždyť už loni si lidé houfně brali půjčky na zaplacení předražených energií. Co budou dělat v lednu? V únoru? To je život v České republice za trest? Nějaká podivná forma očistce? Je nádherné, že jsme se zbavili socialismu řízeného z Kremlu. Ten zbytek už je zralý na reklamační oddělení.

Zdroje: Novinky, Echo24, SeznamZprávy

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb