Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K lidu blíže, váš Petr. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.11.2023
K lidu blíže, váš Petr. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Premiér Petr Fiala při odletu

Hitem internetu se stala pětiminutovka z Kramářovy vily, kde premiér Fiala vyrazí na nákup do Německa a následně do České republiky. S údivem pak zkonstatuje, že v Německu bylo nejen levněji, ale že zboží bylo u našich sousedů i obsahově větší. A opět zopakoval mantru ministra zemědělství Výborného o tom, že budou ve vládě vyvíjet neformální tlak na to, aby se věc dala do pořádku. Nedá, ale to nevadí. Hlavně že se premiér ocitl lidu blíže a mohl pak s čistým svědomím vyrazit na obchůzku po koloniálních pastvinách v Africe, kde se většina médií o našem slovutném pánovi z Kramářovy vily ani nezmínila, natolik byla a je jeho přítomnost v Africe nevýznamná. Ostatně podobně, jako když premiér loni rajzoval po Asii.

Co to je ten neformální tlak na cenu potravin? Vzpomeňme na předchozího ministra zemědělství Nekulu. Jeho neformálním tlakem bylo, že zaskočil zatančit u tyče v supermarketu LIDL, sdílel dokonale reklamní post na sociálních sítích, kde LIDL vychválil do nebes. Za to se obyvatelé České republiky dočkali půldenního zlevnění mouky. Tak nízkou cenu měl Nekulův taneček u tyče. Půl dne slevy na mouku. Nic dalšího. Jen ten neformální tlak, o němž Nekulův nástupce mluví od svého nástupu z počátku léta. Teď duo ministrů pro mělkou orbu na poli cenotvorby doplnil premiér. Opět neřekl nic nového, jen zkonstatoval to, v čem obyvatelé ČR žijí celé ty dva roky jeho vlády. A k čemu, když už jsme u toho, cirka před půl rokem nabádal i premiérův ekonomický poradce Křeček, který Čechy posílal do Polska za levnějšími nákupy. Příznačné od ekonomického poradce této vlády.

 

A tak mě tak napadá, k čemu takový neformální a tedy dokonale impotentní tlak je? Nezapíše se do historie, nevytvoří nové příležitosti, nenasytí hladové, nezmění chod země, nestvoří ikonu naší epochy (jako byli v dobrém i zlém Havel, Klaus, Zeman, kteří ještě drželi kormidlo země). Výsledný dojem z příštipkářského neformálního tlaku ukázal už exministr Nekula. Tanec u tyče s výsledkem půldenní neochotné slevy, která se rovnala pohlavku z pohrdání. Ta neschopnost tvrdé politiky ve prospěch obyvatel je fascinující.

A máme to tak se všemi ve vládě. Síkelu odmítli pohostit v Saúdské Arábii, kde chtěl škemrat o víc ropy, protože těm našim nediplomatických ideologům z přesvědčení už nikdo nevěří (stejně jako Fialu nepustí do Nigérie... ti naši mopslíci prostě nevykazují žádnou důvěryhodnost a nezastupují samostatnou Českou republiku, ale zájmy bůhví koho... a svět to vidí a nemá potřebu jednat s poskokem,... kde jsou ty doby, kdy jsme měli silnou a samostatnou diplomacii a zahraniční politiku, v prachu). Válek už rok shání léky, stále bez úspěchu, navíc vede svou politikou lékaře do stávky. Baxa, ten od kultury, skrze své ministerstvo zadotoval 160 tisíci vydání knihy radikální feministky, která volá do světa, že rodina je toxická a měla by se zrušit. Financ Stanjura se slovy o snižování zvyšuje státní dluh a se slovy o nezvyšování zvyšuje daně. Černochová dokonale submisivní vůči USA nakupuje pro nás nepotřebné válečné stroje a hodlá vystoupit z OSN. Bek, ten od školství, samotné školství likviduje tak, až je na pokraji stávky. Rakušan, přes vnitro, ministr chlupatých, šéfuje straně s čistě mafiánskými základy. Asociální Jurečka snižuje důchody, oddaluje odchod do důchodu, u pásu až do truhly, zní nejspíš jeho heslo. Pak následují tři neviditelní ministři nově vymyšlených ministerstev, kteří jsou ve vládě jen pro okrasu. Poslední mediálně viditelnější je pirátský Bartoš, který nedělá nic, nejspíš pod heslem, kdo nic nedělá, nic nezkazí, a potajmu se těší, až někdy před volbami rozbije koalici a bude si pár měsíců hrát na opozici, aby se dostal po volbách do Sněmovny. V čele toho všeho pak formálně stojí generál prezident, který při citování Batmana volá po zrušení veta v unii, jezdí se klanět sudetoněmeckému landsmančaftu a rád by vrátil Lichtenštejnům jejich majetky vzdor platné české legislativě. Prostě státotvorný rozvědčík jako z pohlednice z dovolené snů.

Ale ta Fialova odtrženost je snad až obludná. V PR týmu mu řekli, že lid brblá nad cenami, že čeká jeho gesto, jasný signál, že o problémech ví. A tak PR oddělení vymyslí ministerskému předsedovi scénář videa, které (jako obvykle) nic neříká, nic neslibuje, nic neukazuje, nic nedává. Jen gesto, další jasný signál. Nic jiného. Pro pobavení. Co přijde příště? Porovná premiér německou a českou výplatnici? Porovná německé a české sociální dávky, důchody? Porovná podporu rodin? Ale jen signálně, s neformálním tlakem. Aby lid nakrmil bludy, že je jeho součástí. Jen neformální tlak, žádný formální se konat nebude. Ten se používá jen na obyvatele ČR, protože obyvatelé ČR, na těch se dá i dříví štípat, že.

A kdy nám začne s kameramanem v zádech po supermarketu korzovat německý kancléř Scholz, aby také porovnal ceny a stavěl na tom svou politiku? Že by to pro něj bylo nedůstojné? Asi ano. To náš Péťa, ten se vyzná, ten i vlastní důstojnot pohřbí, aby nám něco důležitého zasignalizoval. 

Jen vtipný poznatek. Všichni tušíme, že supermarkety a jejich marže jsou nemravné, že hlavně na jejich vrub jdou vysoké ceny. A proč s tím na vládě nic neudělají? No, oni nemůžou, oni se těch supermarketů, tedy nadnárodních molochů, bojí. Kdyby přišli na vládě s návrhem, že pokud se ceny nezačnou rovnat těm v zahraničí, tak se začne velmi progresivně zdaňovat, aby to majitelé supermarketů skutečně pocítili, padne vláda do týdne. Oni se těch nadnárodních molochů prostě bojí. To je jediné vysvětlení. Ale že jsme to v tom tržním kapitalismu dotáhli na vrchol existence, že? Vláda se bojí prodejců housek,... ale vlastních lidí ne. Zatím. Snad.

A tak si tak říkám, že je vlastně dobře, že ti naši ve vedení jsou schopní vyvíjet jen neformální tlaky. Kdyby vyvíjeli i formální tlaky, tzn., kdyby použili skutečnou politickou moc, Praha už se jmenuje Brusel 2.0 a místo české hymny si broukáme tu americkou, rozhodně by nezačaly zlevňovat potraviny. Svou snad až poťouchlou neschopností tedy republiku neposunou tolik k umíráčku, ale jen k troše relaxace na JIPce. Příští vláda bude mít spoustu práce. Jen je smutné, že na volebním obzoru je jen nepatrná změna, taková ta z deště pod okap. Ale nevadí, v Polsku i Německu je a bude levněji, přežijeme tedy každou vládu.

Zdroje: Novinky, iDnes, 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb