Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Největší skvosty v trezoru a obrovské zklamání, které legendární Hrůša zaplatil životem. Tajnosti slavných

08.11.2023
Největší skvosty v trezoru a obrovské zklamání, které legendární Hrůša zaplatil životem. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmové studio Barrandov - Vladimír Souček

Popisek: Rudolf Hrušínský jako hlavní ošetřovatel Bohuslav Masák v hořké komedii z psychiatrické léčebny Dobří holubi se vracejí, kterou natočil v roce 1988 režisér Dušan Klein podle stejnojmenné knihy Ladislava Pecháčka

VIDEO Okouzlující cynik neváhal kvůli roli pár kilo přibrat a běžné charaktery se měnily v jeho podání ve filozofickou studii. Vypracoval si vlastní, jedinečný a nezaměnitelný styl, pro nějž ho ženy milovaly a muži obdivovali. (Pokračování z pondělí 6. listopadu)

I v padesátých letech dál na Rudolfa Hrušínského staršího filmaři pamatovali, přestože mu zpočátku bylo souzeno ztvárňovat jen různé vedlejší postavy, navíc většinou záporné. Navenek sice uhlazené, ale ve skutečnosti padouchy všeho druhu, od šmelináře Kalčíka v detektivce Miroslava Cikána Na konci městapřes vyhlášeného hejska a purkmistrova syna ve dvou dílech husitské trilogie Otakara Vávry Jan Hus a Jan Žižka až po kolaboranta Zajíčka v slavném dramatu Jiřího Krejčíka z období okupace Vyšší princip. Tento stereotyp ale rázně rozboural v roce 1956 titulní rolí bodrého mudrlanta Josefa Švejka ve filmovém zpracování románu Jaroslava Haška Dobrý voják Švejk a v jeho pokračování Poslušně hlásím, kvůli němuž neváhal i hezkých pár kilogramů přibrat.

 

Žalobníci:

Okouzlující cynik

V šedesátých letech se představil před filmovou kamerou jako mistrný, leckdy až cynický glosátor, například coby předseda národního výboru František v komedii Bílá paní. Úplně protikladnou polohu současně hravě zvládl jako maigretovsky laděný major Kalaš v sérii detektivek režiséra Petra Schulhoffa a jedinečné výkony předvedl i v komicky laděných rolích, s nimiž na něj pamatoval Jiří Menzel, jako lázeňský mistr a proutník Antonín Důra v romanci Vladislava Vančury Rozmarné léto či důvěrník ROH z kladenských oceláren v hořké komedii Skřivánci na niti, natočené podle románu Bohumila Hrabala Inzerát na dům. Žádná role pro něj nebyla moc složitá, například z jeho výkonu v hororové tragikomedii Juraje Herze z roku 1968 Spalovač mrtvol mrazí v zádech. Dobře ho ale znají i nejmenší diváci z dlouhé řady pohádek, třeba jako nenažraného sládka Pandrholu nebo ze Tří veteránů.

Šílený psychopat

V souboru Městských divadlech pražských, v němž prožil padesátá léta, působil i režisér a herec Miroslav Macháček, který si ho odvedl v roce 1960 společně s Danou Medřickou do Národního divadla, jehož činohru tehdy vedl Otomar Krejča. A na televizní obrazovce si diváci užívali jeho umění ve velkém stylu, byly to doslova žně. Hrdiny, kteří se navždy zapsali do historie, se ale stali v roce 1968 psychopat Karel Kopfrkingl zvaný Roman, šílený zaměstnanec krematoria, v groteskním dramatu Spalovač mrtvol, který natočil podle stejnojmenného románu Ladislava Fukse Juraj Herz, a rytíř Václav Rynda z Loučky v historickém podobenství Hynka Bočana Čest a sláva. Jenže vzápětí odstartovala normalizace a filmy, v nichž předvedl excelentní výkony, skončily v trezoru.

 

Spalovač mrtvol:

Stopka na vrcholu

V roce 1968 podepsal nejdůležitější dokument Pražského jara, manifest spisovatele Ludvíka Vaculíka „2000 slov, které patří dělníkům, zemědělcům, úředníkům, umělcům a všem“. Následoval trest, navíc v době, kdy byl na uměleckém vrcholu. Téměř sedm let se nesměl objevit „z hlediska veřejného zájmu“ ve filmu ani v televizi, jen minimum příležitostí dostával i v divadle. Současně přišel i vyhazov z DAMU, kde působil jako asistent, a veškeré zahraniční nabídky byly smeteny ze stolu. Přesto dával svůj zamítavý postoj najevo a nechtěl si s vládnoucím režimem zadat. Nějaký čas se dokonce živil jako taxikář. Na indexu se na několik let ocitli i oba jeho synové, psychický nátlak ještě zhoršovaly anonymní telefonáty. Rudolf to nesl velmi těžce a byla to milující manželka Eva, kdo statečně držel ze všech sil rodinu pohromadě.

Rozšafná moudrost

V té době prodělal čtyři infarkty, než se v roce 1977 odhodlal podepsat Antichartu, jen aby se mohl vrátit k práci, kterou miloval. Stejně jako desítky dalších herců ho k tomu donutily okolnosti. Na filmové plátno se vrátil společně se stejně zkoušeným režisérem Františkem Vláčilem v roce 1976 v dramatu Dým bramborové natě, natočeném na motivy románu Bohumila Říhy Doktor Meluzin. Díky perfektnímu zpracování ale ideologické vyznění knižní předlohy ustoupilo introspektivnímu ladění příběhu úspěšného, stárnoucího specialisty, který musí přehodnotit dosavadní život a přimknout se k přírodě a primárnímu, humanistickému aspektu své profese.

 

Slavnosti sněženek:

Mistr trefných glos

Hlubokou lidskostí, rozšafnou životní moudrostí a vitalitou i dojemným bláznovstvím se vyznačovala i řada rázovitých figurek lidumilů a glosátorů, kterými umocnil vyznění řady oblíbených komedií Jiřího Menzela (Postřižiny), Oldřicha Lipského (Adéla ještě nevečeřela) či Karla Kachyni (Pozor, vizita!), a v roce 1979 se vrátil před kameru i jeho populární major Kalaš (Diagnóza smrti). Milovaný král cynického humoru opět mohl naplno spolupracovat s televizí i rozhlasem, významná byla i jeho práce v dabingu a recitátorské umění. A v roce 1988 se konečně dočkal i titulu Národní umělec. Vystupoval v pražské Viole a exceloval v Národním divadle.

Životní zklamání

V listopadu 1989 stál s Václavem Havlem na balkonu Melantrichu na pražském Václavském náměstí, vzápětí byl zvolen poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum. V politice ale dlouho nevydržel. Po dvou letech odešel z Občanského fóra, velice zklamaný tím, kam se republika ubírá. Neustálé půtky a nevraživost mezi poslanci nepřímo zhoršovaly jeho vážné problémy se srdcem. V roce 1991 stihl ještě natočit s Janem Svěrákem Obecnou školu, v níž si zahrál ředitele, a o rok později s režisérem Pavlem Hášou televizní inscenaci Noc rozhodnutí, v níž ztvárnil protektorátního prezidenta Emila Háchu. Na natáčení ho ale tenkrát vozili z nemocnice, kam se ihned po skončení práce vracel, další infarkt už se mu stal osudným. Rudolf Hrušínský starší zemřel 13. dubna 1994.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Český rozhlas, Česká televize, Miroslava Besserová: Soukromý život Rudolfa Hrušínského, Viktor Kudělka: To byl český milovník, Jan Balcar, Jan Hrušínský, Nikola Hrklová: 100 rozmarných lét)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská