Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na tréninky StarDance se plíží zadními vrátky, oblíbil si svou taneční partnerku. Je Jiří Dvořák na Uriáše už starý? VIP skandály a aférky

07.11.2023
Na tréninky StarDance se plíží zadními vrátky, oblíbil si svou taneční partnerku. Je Jiří Dvořák na Uriáše už starý? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jiří Dvořák hraje v povedeném detektivním seriálu ČT Oktopus vedlejší, ale výraznou postavu kamaráda hlavního hrdiny, kriminalisty Dítěte, který s ním sdílí všechny jeho neřesti, karban, sázení na koníčky, nezdravou stravu i kořalku...

Pár posledních let zažil Jiří Dvořák víc dramatických chvil než za celý život. Fyzicky si hrábl na dno ve StarDance, málem nepřežil natáčení v Indii, za historií českých a slovenských legionářů se vypravil na dalekou studenou Sibiř. Všechno přežil a letos si zahrál v několika seriálech a filmech. Hodně dabuje, ale žehrá, že se tím málo vydělává. Zato na StarDance teď chodí pravidelně a zadarmo.

Blíží se Vánoce a s nimi jistě i vysílání jedné z nejoblíbenějších pohádek Anděl Páně. Jiří Dvořák si v ní dvakrát zahrál čerta Uriáše a pár let se už mluví o tom, že režisér Jiří Strach by rád natočil ještě třetí pokračování. Jenže herci mu stárnou, mění se nejen jejich fyzická podoba, ale také nálady a hotový dobrý scénář pořád nikde. Jiří Dvořák dnes říká, že by si účast na filmu hodně rozmýšlel. Hlavně proto, že se podařilo natočit dva skvělé filmy a třetí by to všechno mohl pokazit. Hodně se změnilo, herec odešel z velké scény Vinohradského divadla, zabydlel se v komorním až intimním prostoru poetické Violy, 18. listopadu bude mít premiéru představení komorního dramatu Oheň a popel v Divadle Bolka Polívky. Dabuje, čte audioknihy, často se objevuje ve filmech a televizních seriálech, aktuálně ho vídáme v České televizi v kriminálce Oktopus.

 

Sympatický čert Uriáš - zahraje si ho Jiří Dvořák i potřetí?

Přátelství zrozené z pekla

V roce 2018 se Jiří Dvořák stal s partnerkou Lenkou Norou Návorkovou vítězem StarDance. Přestože se v mládí věnoval společenskému tanci profesionálně, po pětatřiceti letech pro něj návrat na parket nebyl vůbec snadný. Později o soutěži prohlašoval, že je to peklo. Pot, dřina a rozbujelé emoce, které způsobovaly i konflikty mezi ním a taneční partnerkou, vedly ovšem k sukcesu tak velkému, že se herec mohl chvíli vznášet na obláčku úspěchu. Dnes říká, že by do soutěže znovu nešel, ale rád občas vklouzne do zákulisí. Hlavně proto, že z dřiny se zrodilo hezké přátelství s Lenkou Norou Návorkovou, a tak ji chodí navštěvovat na tréninky i fandit jí na soutěžní sobotní večery. „Psali jsme si. Jirka totiž samozřejmě, i když to má za sebou, se mnou soutěž vždycky strašně prožívá,“ prozradila sympatická blondýnka, která má jejich společné vítězné foto stále na pozadí svého Facebooku.

Naposledy tančila s Miraiem Navrátilem, letos víří po parketu s Markem Adamczykem. Ten stále trochu závidí Jiřímu Dvořákovi, jak silný vztah si s ním partnerka dokázala v soutěži vytvořit, protože jemu se to zatím nedaří. Při návštěvě na tréninku dal Dvořák mladšímu kolegovi pár technických rad, ale co je to platné, na parketu je znát i to, jak intenzivně spolu pár soutěž prožívá. A to bylo to „něco navíc“, co měli Dvořák s Návorkovou a co zatím s jejím novým partnerem znát není. Jiskra prostě vždycky nepřeskočí, o to hezčí je, že Jiřímu Dvořákovi soutěž přinesla nejen vítězství, ale i přátelství do dalších let.

 

Sladké vítězství ve StarDance a začátek krásného přátelství...

Do Indie už nikdy

Po StarDance 2018 čekalo Jiřího Dvořáka mimo jiné natáčení dokumentární série Hledání ztracených světů, které štáb České televize zavedlo až do Indie. Bohužel v nešťastné době, kdy se světem šířil Covid-19. Herce postihla nákaza právě v Indii a s ještě jedním kolegou tak v Indii uvízli. Všichni ostatní rychle utekli do Čech, a tak dva nemocní zůstali v exotické zemi sami. Jiří Dvořák přitom zážitky z nejlidnatější země světa nenesl lehce, ani dokud byl zdravý. Množství lidí a otřesná chudoba, na kterou narážel na každém kroku, ho deptaly. Pocit opuštěnosti, ztracení v zemi, kde nikomu nerozumí a nikdo nerozumí jemu, pro něj znamenaly otřesný zážitek. „Co jsem tam našel? Myšlenku, že se tam už nikdy v životě nechci vrátit, opravdu nikdy,“ vzpomíná v rozhovoru na Aktuálně.cz.

 

Jako průvodce sérií dokumentů ČT Hledání ztracených světů

Odvaha a hrdinství

Přesto se Jiří Dvořák znovu vydal se štábem do světa, tentokrát natáčet dokumentární cyklus Legie 100, poctu českým a slovenským legionářům z 1. světové války. Muže, kteří se statečně probíjeli frontami 1. světové války, považuje za skutečné hrdiny, kteří měli velký podíl na vzniku samostatné republiky. „Je to jeden z největších hříchů školní výuky, že se tohle téma obcházelo. Pro Čechy a Slováky je to strašně důležité. Opravdu máme být na co hrdí,“ vysvětluje herec na Aktuálně.cz, proč pro něj práce na této sérii dokumentů byla tak zajímavá. Považuje totiž Čechy za odvážný národ, který dovede svou odvahu projevit, když o něco jde. Sám o sobě říká, že se u něj odvaha v minulosti projevovala spíše jako lehkovážnost. „Třeba když jsem v mládí lezl na skalách bez lana. To nebyla odvaha, to byla blbost,“ přiznává. 

 

Legionář

Dabing je špatně placený

Hlasem Jiřího Dvořáka mluví nezaměnitelně agent 007 James Bond v podání Daniela Craiga a mnoho dalších postav ve filmech i seriálech. Dnes ale raději načítá audioknihy, za které také získal několik ocenění. Jeho soustředěná práce s textem je v tomto směru mimořádná. Dabing má rád, ale rozhodl se, že si bude hodně vybírat. Hlavně proto, že čas strávený ve studiu považuje za špatně placený, dokonce tvrdí, že honoráře jsou dnes nižší než před pár lety. Proto se nerad zavazuje k práci na seriálech, přestože jsme ho slýchali ve Hře o trůny i v Zaklínači a jeho hlasem mluví i představitel oblíbeného inspektora Adama Dalglieshe Bertie Calvel.

 

O role se Jiří Dvořák bát nemusí, je vedle Ivana Trojana oblíbeným hercem režiséra Stracha, s nímž na snímku točí něco nového. Co, to herec neprozradil. Se svolením Jiří Dvořák

Kryštof Hádek v tom lítá s Kristínou Svarinskou

Mladý muž požádá těhotnou sousedku, aby před maminkou sehrála jeho snoubenku. Jenže sousedka je bývalá striptérka a maminka se to doví. Kryštof Hádek a Kristína Svarinská se tak v nové komedii Lítá v tom zapletou do jedné nevinné lži, která následně strhne lavinu nedorozumění. To, že jsou zamilovaný pár, budou hrdinové muset předstírat mnohem déle, něž původně plánovali. „Lítá v tom je komedie o jedné milosrdné lži, která spustí řetězec událostí a rozvine hodně zajímavý příběh. Taky je o tom, jak je život nevyzpytatelný, přináší nečekané situace a zážitky a může se během jedné vteřiny úplně změnit,“ říká k filmu Kristína Svarinská, slovenská herečka, která momentálně hraje hlavní roli ve slovenské verzi Zlaté labutě, seriálu Dunaj, k vašim službám.

 

Kryštof Hádek a Kristína Svarinská, foto Zuzana Guzmánová

„Od začátku mě ten námět a příběh bavil, stejně jako další obsazení a to, že film točí právě Tomáš Dianiška. Myslím, že ten příběh je chytře napsaný, film sám je hezky výtvarně a vizuálně natočený a je to sranda,“ popisuje Kryštof Hádek. Komedie Lítá v tom bude mít premiéru v kinech v předvánočním týdnu, 21. 12. 2023. 

Vidět kostýmy ze StarDance zblízka

Nádherné taneční kostýmy i toalety Terezy Kostkové jsou jedním z přitažlivých momentů soutěže StarDance. Pokud je obdivujete, můžete si je nyní prohlédnout zblízka. Třpytivé, elegantní a propracované do posledního detailu – takové jsou taneční kostýmy jedné z nejsledovanějších televizních soutěží StarDance …když hvězdy tančí. Zářit nebudou tentokrát na parketu, ale v Galerii Tančící dům na výstavě Šaty, které tančí. Expozice, která potrvá od 10. listopadu do 25. února příštího roku, nabídne ve dvou patrech domu přes osmdesát oděvů dvaceti dvou slavných účinkujících, jako třeba Dany Batulkové, Marie Doležalové nebo Ondřeje Brzobohatého.

 

Kostýmy ze všech řad StarDance jsou krásné, jak účinkujích, tak moderátorů Kostkové a Ebena

Karel Janák natočil osmou pohádku pro Štědrý večer

Tradice původních televizních pohádek, vysílaných v premiéře na Štědrý večer, začala v roce 1992 a pokračuje i letos. „Tentokrát se jmenuje Klíč svatého Petra a uvidíme v ní galerii pohádkových postav v situacích, které pro ně nejsou zrovna obvyklé. Svatý Petr musí otvírat nebeskou bránu šperhákem, hlavní hrdina zpívá lidem o tom, jak mají být poctiví a slušní a nesmí krást, ale sám se pak shodou okolností dá dohromady s jedním zlodějem a jednou podvodnicí. Vodník je romantik. Sám nikoho netopí a pro lásku je ochotný opustit svoje podvodní království,“ přibližuje režisér Karel Janák, který se počtvrté spojil se scenáristou Petrem Hudským a natočil už svou desátou televizní pohádku, z nichž osm bylo přímo určeno pro Štědrý večer. V hlavních rolích uvidíme Filipa Březinu, Bereniku Kohoutovou (oba na snímku), Sáru Korbelovou, Sabinu Remundovou, Davida Novotného (na snímku vlevo), Lukáše Příkazkého či Petra Nárožného. 

 

Klíč svatého Petra

Zdroj: Blesk, Aktuálně.cz, CSFD, i-divadlo, dabingforum.cz, Bontonfilm, Piaristi, Česká televize

 

Vložil: Ela Nováková