Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové starty Václava Neckáře. Léta ztrát, ústupků a kompromisů a pevná vůle, tvrdší než diamant. Tajnosti slavných

03.11.2023
Nové starty Václava Neckáře. Léta ztrát, ústupků a kompromisů a pevná vůle, tvrdší než diamant. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Supraphon

Popisek: Jubilant Václav Neckář na obalu kompletu Osmdesát / Největší hity 1965-2023, který je průřezem jeho hudební kariérou. Osmdesát nahrávek je v něm rozděleno do čtyř promyšlených kapitol, Start životního maratonu, Na vlastní pěst (hlavně) s Bacily, Osmdesátky jako zkouška z dospělosti a Spěchání do nového milénia.

AUDIO / VIDEO Jakmile nad nelítostným osudem zvítězil, vzal si ho na mušku několikrát znovu. Před kamerou umíral několikrát a neměl s tím vůbec problém. Když si ho ale vzala zubatá na mušku ve skutečnosti, rval se o život jako lev. (Pokračování ze středy 1. listopadu)

Nekompromisní zákaz pro Martu Kubišovou a tím i legendárního tria Golden Kids, který vyřkli normalizátoři 3. února 1970, znamenal okamžité zrušení naplánovaných koncertu i spolupráci se zahraničními gramofonovými firmami. Zpočátku se s Helenou Vondráčkovou dělilo orchestr Golden Kids, ani jednomu to ale moc nevyhovovalo. A tak o dva roky později zahájil další etapu, která znamenala nový začátek, jiný styl zpívání a nové písničky. „4. srpna 1971 jsme na troskách kapely Golden Kids společně s Otou Petřinou, Zdeňkem Rytířem, Petrem Formánkem, Hanušem Bunzelem a bráchou Honzou založili skupinu Bacily,“ vzpomíná na zrod své kariéry s vlastní kapelou za zády. Čekala ho ale další náročná úskalí, při nichž musel prokázat neuvěřitelně pevnou vůli.

 

Můj brácha má prima bráchu:

Balady a rock

Další start znamenal „přemýšlivější etapa vystupování“, rošťácké a rozverné songy pozvolna nahrazovaly hloubavé balady. K nim inklinoval od počátků své tvorby, později k nim přibyl ještě osobitý rock. Vsadil na civilní témata a udělal dobře. V televizi začaly vznikat jeho vlastní recitály, například Nejsem gladiátor nebo Podej mi ruku a projdem Václavák, stal se ozdobou festivalů. Už v roce 1973 vyšlo úspěšné album Doktor Dam Di Dam a jeho Bacily, o rok později Tomu, kdo nás má rád, které bylo vyznamenáno titulem Bílá Vrána časopisu Mladý svět jako nejlepší deska roku 1975. Rodil se jeden koncertní program za druhým, plné ohňostrojů a světelných efektů. Popularitu a letité umístění na předních pozicích v anketě Zlatý slavík mu ale vynesly především jednodušší písně středního proudu.

Ozdoba festivalů

V roce 1977 vyšlo legendární dvojalbum Planetárium, Václav se stal ozdobou festivalů Bratislavská Lyra a Děčínská kotva, v roce 1978 zvítězil v polských Sopotech s písničkou Ten chléb je tvůj i můj. Jako zpěvák stanul před kamerou například v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras, v další Kdo je kdo mu scénář nadělil dvojroli zpěváka Václava Dubského a automechanika Josefa Kotrby. Zazpíval si i v ideologické agitce Karla Steklého Za volantem nepřítel. Nerezignoval ale ani na opravdové herectví. V roce 1972 ztvárnil Piškota ve válečném psychologickém dramatu Svatba bez prstýnku, které natočil Vladimír Čech podle románu Jana Otčenáška Kulhavý Orfeus, a v roce 1978 si zahrál ševce žabku v historické komedii Pan Vok odchází.

 

Úředník vítězí:

Na vrcholu

Za ten je považován přelom sedmdesátých a osmdesátých let a odborníci se shodují, že na rozdíl od jiných jen zřídka klesl pod vysoko nasazenou laťku snahy o kvalitní produkci. Další alba, například Atlantida ‘99 nebo Pod komandem lásky, už nebyla tak úspěšná a dodnes nejsou v jeho diskografii tolik známá. Podařilo se mu ale přerodit ve zpěváka písní hlubšího záběru, a tím překonat bariéru, která mu jako stárnoucímu muži téměř neodvratně hrozila. Zásadní změny po roce 1989 přinesly příliv zahraniční hudby a úbytek zájmu o české zpěváky. Po listopadové revoluci založil Václav s Janem bratrem hudební vydavatelství Ne a Ne Records, vzápětí však přišel útlum.

Deset let dřiny

Najednou nedokázal přijít s novými alby, měl problémy se životosprávou. Návrat Marty Kubišové na scénu vyvolal myšlenku na obnovení Golden Kids, ambiciózní projekt ale nakonec skončil jen několika společnými koncerty v roce 1994. Když vydavatelství Bonton přišlo s monstrózním projektem kompletně zmapovat na CD tvorbu nejvýznamnějších českých zpěváků, první na řadě byl právě Václav, u nějž se v letech 1996-2005 skutečně podařilo zachytit téměř vše z jeho nahrávek. Na přelomu tisíciletí nastal konečně obrat, znovu začal vyprodávat sály. Velká pracovní zátěž, málo odpočinku a narůstající nadváha mu ale nekompromisně vystavily účet.

 

Mýdlový princ:

Znovu na začátku

V listopadu 2002 zkolaboval při natáčení televizního pořadu, vážná mozková příhoda ho připravila o řeč i paměť. Znovu se ocitl na začátku, tentokrát ale beze slov. Zpěvák, který zapomněl texty svých písní. Dřina, kterou měl před sebou, byla nejtěžší v celém jeho životě. S pomocí lékařů a dalších odborníků se pral s extrémní nadváhou i ztrátou paměti. Logopedka ho jako malé dítě znovu učila mluvit, odborník na zdravou výživu Vít Chaloupka pomáhal vrátit fyzickou kondici. Václav musel znovu prokázat mimořádně silnou vůli, jen díky ní se vrátil do života. O svou nejdůležitější vlastnost, dojímat publikum svými písněmi i projevem, naštěstí nikdy nepřišel. Zlomový okamžik jeho návratu se pojí s písní Půlnoční, kterou v roce 2011 nazpíval pro film Alois Nebel ve spolupráci se skupinou Umakart. Nastartoval comeback, jehož intenzitu v tu chvíli nikdo nepředpokládal, ale která fascinovala a dojala.

Mimořádné dárky

Další autorské album Mezi svými pokřtil 11. listopadu 2014 a bylo to poprvé. Za více než půlstoletí kariéry totiž ještě nikdy dřív vánoční album nenatočil. V roce 2015 si připomněl půl století spolupráce se Supraphonem a k tomuto výročí vydala Pražská mincovna zlaté a stříbrné pamětní medaile. Mimořádný interpret české však dostal ještě další neobvyklý dárek, 12. března 2015 se uskutečnila v pražském Divadle Broadway premiéra muzikálu Mýdlový princ, který od začátku do konce provázejí jeho nejslavnější hity. A na jevišti nemohl chybět ani Václav, i když pouze na projekčním plátně. Zahrál si otce hlavního hrdiny, který těsně před smrtí natočí závěť na video. „Brácha je zvyklý, že třeba i ve filmech vždy skončil špatně. Zemřel ve svém prvním muzikálu Gentlemani, i v Ostře sledovaných vlacích byl na konci mrtvý,“ prohlásil po premiéře jeho bratr Jan.

 

Půlnoční:

Daň za úspěch

Zatímco profesně se mu dařilo a jeho zdravotní stav se s zlepšoval, v soukromí nebylo tohle období ani trochu šťastné. V prosinci 2014 zemřel jeho kamarád, textař a básník Jan Schneider, v červenci 2015 odešli kytarista a skladatel Ota Petřina a textař Ladislav Kantor. Nejkrutější ránu ale dostal 14. prosince 2015, když zemřela jeho manželka Jaroslava. O čtyři roky starší bývalá primabalerína dlouho bojovala s vážnými problémy, posledních třináct let ji provázely bolesti a pobyty v nemocnici. Znali se pětapadesát let a čtyřicet jedna roků prožili jako manželé. O její smrti se Václav dozvěděl těsně před začátkem předvánočního koncertu ve Zlíně. „Neumíte si představit, jak to pro mne bylo strašné…“ povzdychl si v dokumentu České televize Třináctá komnata. „Ale lidé si koupili lístek a těšili se na písničky, na vánoční atmosféru. Nemohl jsem vystoupení zrušit ani na jevišti vysvětlovat, že mi právě odešla jedna z nejdražších bytostí. To je právě ta daň, kterou zpěvák platí za celoživotní úspěch.“

Nevyléčitelný snílek

Václav Neckář má na kontě čtrnáct řadových alb, dvě živá, dvě s mluveným slovem, řadu výběrů a kolekcí a své písničky by nejspíš stěží spočítal i on sám. V roce 2014 obdržel od Nadace Život umělce ocenění Senior a 28. října 2015 převzal Medaili za zásluhy I. stupně. A komu jinému se podařilo po 43 letech znovu vydat své zlomové album. Na reedici legendárního Planetária z roku 1977 v zbrusu novém „kabátku“ se podílel i jeho bratr Jan. Nad tím, že je nazýván legendou, přesto dál kroutí hlavou. Osmdesátiny slavil při svých vystoupeních vlastně od začátku roku, oficiální oslava se ale uskutečnila v pražském Divadle Hybernia až vpředvečer 22. října. Na svém Velkém narozeninovém koncertu přivítal řadu hostů, své největší hity ale samozřejmě zazpíval s kapelou Bacily. A Supraphon vydal k jeho jubileu průřez jeho kariérou Osmdesát / Největší hity 1965–2023, jehož zlatým hřebem je další novinka Snílek. Vznikla v tandemu Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth, kteří stojí i za populární Půlnoční.

 

Snílek:

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, vaclavneckar.cz, Václav Neckář: Cesta do mé paměti, Václav Neckář: Všechny moje války – autobiografie, Jaroslav Kříženecký: Všechno je jenom jednou)

 

Božoňka

 

QRcode

Vložil: Adina Janovská