Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lucie Bílá udělala pro volby maximum: „Vyfoukla jsem stranám billboardy!“ Koho bude volit zpěvačka?

17.10.2013
Lucie Bílá udělala pro volby maximum: „Vyfoukla jsem stranám billboardy!“ Koho bude volit zpěvačka?

Foto: archiv LB

Popisek: Lucie Bílá

Zpěvačka, Zlatá slavice, herečka, moderátorka, porotkyně, tím vším je Lucie Bílá, která právě tento týden zahájila svou doposud největší tour s názvem Černobílé turné 2013. To se po obrovském úspěchu v Praze přesouvá na Slovensko a i do dalších českých měst. Kryje se s volbami a Parlamentní listy.cz zjistily, co pro volby Bílá všechno udělala.

Lucie Bílá zhubla, půl roku se připravovala na své mega turné a to i s vědomím, že v posledních dvou měsících věděla, že budou volby. I když známá volička pravice, stále patrně neví, koho bude volit. I podle lidí z jejího okolí, není rozhodnutá.

„Lucka říká, že pomalu ani není koho. Že se občas stává obětí posměšků, za své názory na Václava Klause, na ODS, na Miloše Zemana a podobně,“ sdělil nám zdroj blízký zpěvačce.  Ale jak prozradila pro Parlamentní listy.cz, tyhle volby jsou jiné.

Vyfoukla billboardovou kampaň

„Nejenom že se kryjí s mým Černobílým turné, ale já jsem pro volby udělala maximum. Vyfoukla jsem jim stovky billboardů po celé republice. Vždyť když jedete tou naší malou zemičkou, všude na vás zírá ta Bílá s velkýma očima s nápisem Černobílé turné. To je taky maximum, co jsem pro volební kampaň byla ochotna udělat,“ řekla zpěvačka, jenž zažívá podle svých slov své nejšťastnější období v životě.

„Nebudu podporovat žádnou stranu, žádného kandidáta. Každý ví, koho má nebo chce volit. Já se soustřeďuji na své turné, to je moje volba. Samozřejmě mi není lhostejné, co se v téhle zemi děje, kde žiju. Ale protože je tu opravdu neutěšená nálada, takový nějaký smutek, snažím se tím turné rozdávat radost, smích, potěšení a chci lidem být něco platná. A jsem šťastná, že lidi na koncerty chodí a baví se,“ říká přesvědčeně Bílá.

Prý jsou na ní možná někteří politici, kandidáti, strany naštvaní, protože jim vyfoukla „billboardovou kampaň“, ale jak zdůrazňuje, své turné plánovala dřív, než se rozhodlo o předčasných volbách.

Kašpárky místo billboardů

„Chci dělat lidem kašpárky místo volebních billboardů. Myslím, že to lidi teď strašně potřebují. Chci rozdávat pozitivní energii, dobrou náladu. Někteří lidí mi dodnes nemohou zapomenout, že jsem se zastala Václava Klause, ale já jsem to neudělala proto, abych se zviditelnila, ale proto, že jsem to tak cítila. Udělala jsem lidské gesto a pořád se to bude omílat. Postavila jsem se za Václava Klause v roce 1998 a nebrala to jako politiku, ale jako obranu proti nespravedlnosti, kterou nesnáším. Měla jsem neodbytný pocit, že musím něco udělat a doteď za to mám černej puntík. Nicméně já si za tím neustále stojím. Nejsem člověk, který dá svou podporu jen tomu, komu se daří. A pak je tu začátek letošního roku, amnestie… Proč se ozvali jen ti, kterým se to nelíbilo? Ale jejich názor jim neberu a respektuji ho. Ale proč nekřičeli a nepoděkovali hlavně ti, kterým to pomohlo a chtějí žít teď opravdu spořádaný život. Ti recidivisti se do vězení stejně vrátí,“ říká Bílá.

Milovaná i opovrhovaná

Lucie Bílá, která je podle všeho hodně citlivá, vnímavá a mnoho lidí ji proto miluje, narazila i na bolestivé téma s herečkou Jiřinou Jiráskovou. Za to, že se po jejím boku poslední měsíce života zpěvačka objevovala, sklidila také pořádnou kritiku. Někdy i od kolegů. Zpěvačka si ale opět stojí za svým.

„Hele, padesát tisíc lidí mi poděkovalo, že jsem poslední měsíce prožila s Jiřinkou Jiráskovou, že jsem jí myla vlásky, pilovala nehty a že jsem za ní denně chodila a dělala ji šťastnou. A pak pár lidí na mém Facebooku rozjelo diskuzi, co jsem to za člověka, který se chce jen zviditelnit. Co z toho zůstalo, je to, že jsem vypočítavá potvora. Možná, kdybych byla neznámá z ulice, nepopulární, kdybych potřebovala zviditelnění, ale takhle? Já přece dobře věděla, že Jiřinka odchází z tohohle světa, a proto jsem pár lidem ještě pomohla, aby se s milovanou herečkou stačili rozloučit. Tak proč se neozvali ti, kterým moje jednání prospělo? Nevím, nerozumím tomu,“ dodává zpěvačka.

Nestydí se za své city

Koho bude letos volit, neprozradila, ale nadnesla, že nikdy nebude volit levici. Zda půjde k volbám, není jasné a Lucie Bílá se nechce k politice dál vyjadřovat. Ale jít k volbám považuje za občanskou „povinnost“ každého občana země.

„Nikoho nemůžete k ničemu nutit a nebylo by to fér. Ale já bych ráda, ale můj syn žil v zemi, kde je doma, kde se může cítit bezpečně, šťastně, a kde bude moc dělat to, co umí a co ho baví. A co mě trápí je, že se lidé k sobě ne vždy chovají hezky. Že je tu trochu ostuda říkat, co si člověk myslí. Mnoho let dělám za svým jménem srdíčko a dělat to budu dál. Vždyť i Božena Němcová psala na své dopisy  S láskou, s úctou, Vaše vždy oddaná… Já se nestydím za svoje city. Jsou ale lidi, kteří lásku potřebují, a jestli já jí mám pro ně plnou náruč, tak ji budu rozdávat, i kdyby mě měli ostatní třeba ukamenovat.“

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace