Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do čela pravoslavné církve prý chce homosexuál, navíc gigolo. Věřící jsou zděšení

17.10.2013
Do čela pravoslavné církve prý chce homosexuál, navíc gigolo. Věřící jsou zděšení

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: Zleva arcibiskup Juraj, uprostřed Marek Krupica a vedle něj Jaroslav Šuvarský

Napětí uvnitř pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku narůstá. Ve čtvrtek bude totiž posvátný synod (shromáždění biskupů) navrhovat kandidáty na nového pražského arcibiskupa. A jedním z kandidátů je podle informací Parlamentních listů.cz biskup s homosexuální orientací. Duchovní a věřící církve jsou proto značně znepokojeni.

Posvátný synod se má v nejbližší době zabývat kanonickou způsobilostí kandidátů do vedení pražské eparchie. Jedním ze zvažovaných kandidátů je arcibiskup Michalovský Juraj (Jiří Stránský). Ten má však podle našich informací velmi pošramocené jméno nejen díky své minulosti. Jak Parlamentní listy.cz vypátraly, iniciativa Hrubé Vrbky upozornila na jeho údajnou homosexualitu. Tu mělo potvrdit hned několik lidí svým podpisem. Jejich identitu naše redakce zná.

Homosexuál a gigolo

V textu této iniciativy, který se naší redakci podařilo získat, se mimo jiné doslova uvádí: „Všeci sme tuná na Morave šokovaný tým, akými intrígami sa mohlo len stat' to, že sa stáva biskupom človek, ktorý je všeobecně známy ako praktikujúci homosexuál a gigolo, ktorý sa sexom s mužmi ne len zabával, ale aj čiastočne živil. Mnohokrát bol veriacími aj duchovnými pristižený ako sa viedol za ruky, aj okolo krku s mnohými mužmi, s ktorými sa na uliciach aj objímal, aj boskával, a čo horšie, áno aj obchytkával týmto mužom intýmne časti ich tela. Je známe vel'a prípadov z Olomúca aj Prahy, kde menovaný vystrájal na vysokoškolských kol'ájách, kde predstieral, že študuje."

Posvátný synod se touto námitkou, která je neslučitelná s hierarchií v pravoslavné církvi, odmítl zabývat proto, že by prý bylo porušeno zpovědní tajemství. S největší pravděpodobností se tak nynější arcibiskup Juraj se svou orientací svěřil při zpovědi. Jméno i místo této události naše redakce zná a dotyční ji potvrdili. Jak jsme se dále od dotyčných osob z Moravy, ale i ze Slovenska, přímo z Michalovské eparchie, dozvěděli, posvátný synod se nezabýval také jinými námitkami o údajné kanonické nezpůsobilosti Jiřího Stránského, o kterých se také ze strachu před pomstou nyní otevřeně bojí hovořit.

Parlamentní listy.cz v této souvislosti oslovily i Juraje. Ten se však do uzávěrky tohoto textu k věci nevyjádřil. 

Mocenský boj o miliardu z restitucí

Místní pravoslavná církev je bez arcibiskupa od 12. dubna. Tím byl do té doby metropolita Kryštof (občanským jménem Radim Pulec), který rezignoval poté, co byl v médiích obviněn z toho, že má několik milenek a s nimi až deset dětí. Hlavní svědkyní tehdy byla Xenie Rapcunová, a do médií to uvedli tajemník pražské diecéze Pavel Milko a ředitel Úřadu eparchiální rady pravoslavné církve Jaroslav Šuvarský.

Jak se ale po Kryštofově odstoupení později ukázalo, obvinění vůči Kryštofovi byla křivá. Samotní svědci je totiž odvolali. Místo povolání Kryštofa zpět do úřadu vypukl v církvi podle svědků mocenský boj provázený čistkami nepohodlných duchovních, vymýšlením dalších obvinění proti Kryštofovi a zastrašováním dalších členů církve ve snaze získat kontrolu nad více než miliardou korun z církevních restitucí, což však tajemník pražské eparchie Pavel Milko odmítá.

Krupica zbaven kněžství

Jedním z ústředních aktérů tohoto dění je Marek Krupica, který se po rezignaci Kryštofa stal statutárním zástupcem církve a správcem Pražské eparchie. Podle posledních informací byl však Krupica olomoucko-brněnským arcibiskupem Simeonem a dočasnou hlavou celé církve zbaven kněžství a tím skončil i jako správce eparchie. Krupica v reakci na toto rozhodnutí označil Simeona za senilního a vypověděl mu poslušnost.

Spolu s Krupicou je v souvislosti s čistkami v církvi také duchovními a věřícími často zmiňován ředitel eparchiální rady Jaroslav Šuvarský. Oba jsou podezřelí ze spolupráce s StB. Dokládá to Archiv bezpečnostních složek i přiložené materiály. Šuvarský Parlamentním listům.cz již dříve sdělil, že jde v případě informací o jeho spolupráci s StB o pomluvy. Krupica se v reakci pro MF Dnes však  vyjádřil v tom smyslu, že církev je bývalými agenty StB skutečně řízena.

Kromě Juraje se má na základě výběru kandidátů pod vedením dnes již odvolaného správce Pražské eparchie Marka Krupicy a také Jaroslava Šuvarského o post arcibiskupa ucházet ještě duchovní z Chomutova Ernest Rapcun, exmanžel Xenie Rapcunové, která původně svědčila proti Kryštofovi, ale nakonec svá tvrzení odvolala s tím, že šlo o lež.

Celou situací uvnitř pravoslavné církve se také podrobně zabývá server www.pravoslavnacirkev.info.

Prohlášení týkající se spolupráce s StB najdete ve fotogalerii.

Petr Krupka

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace