Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pád na dno. A emoční chladnutí krachujícího mediálního magnáta. Jaromír Soukup rozprodává majetek i život. O kom se mluví

26.10.2023
Pád na dno. A emoční chladnutí krachujícího mediálního magnáta. Jaromír Soukup rozprodává majetek i život. O kom se mluví

Foto: Se svolením Jaromír Soukup (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Jaromír Soukup na TV Barrandov... Jestlipak se ještě počítá mezi VIP?

Co vás o Jaromíru Soukupovi zajímá aktuálně víc, rozchod s Agátou Hanychovou, nebo prodej TV Barrandov a dalších jeho podniků? V každém případě se to teď na exmiliardáře valí ze všech stran. Impérium Jaromíra Soukupa, které se ještě v roce 2019 chlubilo majetkem ve výši několika miliard korun, se zdá se rozpadá.

Vždy nažehlený byznysmen je aktuálně fotografován s podmračenou tváří, vyjadřující zlost i chmury. Že by se začalo projevovat přísloví, že stromy nerostou do nebe? Ne, za tohle opravdu nemůže Agáta Hanychová, ta se k tomu jen dost nešťastně přimotala, což se jí ostatně nestalo v životě poprvé.

 

Štěstí s Agátou dlouho netrvalo...

Sám sobě oporou i katem

O tom, že dluhy Soukupových společností začínají převyšovat jejich hodnotu, se mluví už dlouho. Zajímavé je, že bulvár se sice zajímal o výši dluhů, nikdo se ale nepodíval na to, jak je možné, že Jaromír Soukup se mezi českými miliardáři držel tak dlouho, když média, která provozuje, nemohou vykazovat prakticky žádný zisk už léta. Pravda, mezi Soukupovy podnikatelské aktivity patří i realitní společnost nebo obchod s auty, jenže vzhledem k tomu, že očividnou prioritou pro něj byla vždy televize, kde si všechno, včetně moderování většiny pořadů, nejraději dělá sám, na ostatní firmy mu asi moc času nezbývá. Jistě, má na to lidi, jenže jak se podnikání přestává dařit, těžko si může dovolit lidi dobře zaplatit a ti nejschopnější opouštějí loď dávno před tím, než se začne úplně potápět.

 

Sám s pivkem... „To je tak krásný den. Mně stačí ke štěstí málo,“ napsal k této fotce v neděli 22. října Jaromír Soukup. Vzhledem k okolnostem to je velmi rozumný přístup 

Jedinou osobou, která dělá Barrandovu reklamu, je Jaromír Soukup sám. Sebevědomý, zahleděný do své představy o fungování světa i jeho vlastního byznysu, přesvědčený o své neomylnosti. Ve svých publicistických relacích prezentuje drby ze zákulisí politického dění na úrovni studenta politologie prvního ročníku. Nezabývá se skutečnou problematikou národního hospodářství nebo mezinárodní politiky, ale právě jen těmi zákulisními drby, které bez vtipu a nápadu rozpatlává se svými hosty do nekonečna. Nutně mě tedy už delší dobu zajímá, jak je vůbec možné, že člověk jako Jaromír Soukup je považován za seriózního podnikatele v oboru médií. Že ho někdo bere vážně. 

Jistě, kdejaký politik se rád vidí v televizi, jenže když na tu televizi téměř nikdo nekouká, ztrácí to význam. Soukupovy relace nejsou považovány ani za použitelný zdroj, a tak z nich nikdo ani necituje, nerecykluje informace, které tu zazní. Přesto měla TV Barrandov v této podobě neuvěřitelnou setrvačnost a Jaromír Soukup byl nejspíš dlouho přesvědčený, že to bude fungovat do nekonečna. Nefunguje. Zkrachovala i touha po politické kariéře, jediné, co astronomicky narostlo, jsou dluhy. A tak se podnikatel odhodlal k záchrannému kroku, prodal polovinu své mediální společnosti, zahrnující kromě televize například i časopisy Týden nebo Sedmička a mediální agenturu Médea. Polovinu společnosti Empresa Media nyní tedy vlastní Jan Čermák, majitel firmy Servis-24. Ta se věnuje především obchodování v oboru nemovitostí, ale také práci s pohledávkami. Lze tedy očekávat, že Servis-24 provede zásadní restrukturalizaci Soukupových podniků, aby je oddlužil. O tom, jak to probíhá a jaké majetky se přesouvají, se toho nejspíš veřejnost moc nedoví, jestli se Jan Čermák hodlá pustit do podnikání v médiích, nebo prostě jen celé Soukupovo impérium bude chystat na co nejefektivnější prodej, to ukáže čas. 

Soukup mizí z obrazovky, za všechno může Rozárka

Poněkud směšně působí prohlášení Jaromíra Soukupa o tom, proč hodlá skončit s moderováním svých pořadů. „Soukup se chystá zaměstnancům Barrandova oznámit, že se stahuje z obrazovky. Oficiálně se to chystá zdůvodnit i rodinnými důvody, péčí o dítě,“ řekl Právu bývalý zaměstnanec společnosti, který nechtěl být jmenován. Ani v tuto chvíli Soukup není schopen přiznat, že všechno to jeho sebestředné vystupování na obrazovce si už nevydělá ani na platy pro štáb, a tak přišel čas to vzdát. Ono vlastně není divu, že Agáta Hanychová vzala nohy na ramena a od Soukupa utekla. Netušila ale zjevně, že ji čekají tahanice o dceru, protože Jaromír Soukup se rozhodl vůči veřejnosti nasadit novou masku – tvář vzorného otce. Prohlašuje, že hodlá Rozárku vychovávat ve střídavé péči a úplně nejraději by ji měl v péči sám.

A štká nad tím, jak dceru poznamená život v neúplné rodině. V takové ovšem vyrostly i děti ze Soukupova prvního manželství. Jistě, on je finančně dobře zajistil, ale po rozvodu je vychovávala hlavně matka. Rozárka (a její matka) můžou mít tu smůlu, že na to luxusní finanční zajištění jaksi nezbude. Ale ona to Agáta jistě nějak zvládne a možná bude Rozárka ve vile početné rodiny Veroniky Žilkové vyrůstat ve větším klidu, než kdyby nad ní denně bdělo oko jejího dominantního otce. Ten ostatně bez partnerky nikdy dlouho nebyl, a tak se dá očekávat, že snadno překoná období „emocionálního vychládání“ po rozchodu a po jeho boku se objeví nová žena. Osobně Jaromíra Soukupa neznám, nemohu tedy posoudit, co na tom poněkud šíleném muži ženy vidí (sám bratr Agáty, Vincent Navrátil, ho označil za „bizarního“), fanynek na sociálních sítích má ale mnoho a virtuální svět se dělí na ty, kdo litují Soukupa, a ty druhé, kteří drží palce Agátě. Celá tahle trapná aféra tak skvěle maskuje řešení Soukupových finančních problémů. Takový je náš svět. 

Zdroj: Blesk, Extra.cz, Novinky.cz, Zivotvcesku.cz, Wikipedie

 

Vložil: Ela Nováková