Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbožňovaný dědeček se nezdál aneb Jak Bohuš Záhorský zničil dvě manželství jedinému muži. Tajnosti slavných

27.10.2023
Zbožňovaný dědeček se nezdál aneb Jak Bohuš Záhorský zničil dvě manželství jedinému muži. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmové studio Barrandov

Popisek: Bohuš Záhorský jako policejní lékař v kriminálce režiséra Dušana Kleina z roku 1970 Jeden z nich je vrah

VIDEO Deylův náhradník dokázal okouzlit úplně každou, zamilovaná do něj prý byla i krásná Hana Vítová. Pro jednoho muže se ale stal životní černou můrou. Známý režisér kvůli němu dožil sám v garsonce. (Pokračování ze středy 25. října)

Sotva si už dnes někdo vzpomene, že Bohuš Záhorský nikdy neodmítl žádnou nabídku, takže hrál i v propagandistických agitkách. Lenina si dokonce zahrál i v roce 1960 v televizní inscenaci dramatu Kremelský orloj. Od konce světové války se představil divákům ve více než stovce filmů, do jejich povědomí se ale zapsal především jako bezkonkurenční představitel různých dědků a stařečků, obdařených životní moudrostí, citem, ale často také tvrdohlavostí a zatrpklostí. Prvního hrál už v pouhých dvaačtyřiceti letech v dramatu Ves v pohraničí. V dlouhé řadě jeho pohádkových a kouzelných dědečků je nepřehlédnutelný mimo jiné král v ladovské pohádce Hrátky s čertem či stařeček Pánbůh v pohádce Dařbuján a Pandrhola. Jednoznačně ale nad všemi vyčnívá král Dobromysl řečený Veselý v hudební pohádce z roku 1968 Šíleně smutná princezna. Původně ho měl tuto hrát Rudolf Deyl mladší, jenže během příprav na natáčení náhle zemřel.

 

Falešní hráči:

Náš dědek Josef

Podobně nesmrtelným se stal i jeho Ezra Goodman z westernové parodie Limonádový Joe aneb Koňská opera. Vedlejší úlohy dědků dokázal povýšit do kategorie hlavních rolí mimo jiné i v komedii Zlatá svatba či době poplatné komedii z moravské vinařské vsi v padesátých letech Náš dědek Josef. Z posledních let je zřejmě nejznámější jeho děda v nestárnoucí komedii Léto s kovbojem a jeho úplně posledním filmovým hrdinou se stal včelař Heiliberg v životopisném filmu z roku 1979 Koncert na konci léta, v němž nechal režisér František Vláčil nahlédnout diváka do života geniálního hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

Zbožňovaný Bonbónek

Tak mu přezdívaly kolegyně nejen zamlada v Brně, ale i v pozdějších letech v Národním divadle. Chodil totiž zásadně v perfektním obleku, ušitém na míru v salonu Kníže, voňavý, pozorný… prostě sladký. Přestože nebyl krasavec, přízeň krásných žen získával snadno, tajemstvím jeho úspěchu byly vybrané způsoby a galantnost. Dovedl vést zajímavou konverzaci, ale na kamarádské důvěrnosti si nikdy nepotrpěl. Proto se mu také v hereckém světě říkalo poslední baron. Svého času prý do něj byla zamilovaná i Hana Vítová. Svoji první manželku Věru, kterou přebral rozhlasovému režisérovi Josefu Bezdíčkovi, potkal ještě za první republiky a měli spolu dceru Evu. Brzy ale zjistili, že se nedokážou shodnout. Dalších dvacet let se pak Bohuš Záhorský do chomoutu nehnal.

 

Šíleně smutná princezna:

Rozvod nadvakrát

O svatbě začal uvažovat, teprve když potkal svoji osudovou ženu Vlastu Fabianovou. Mimořádná herečka a nejbližší přítelkyně Dany Medřické s ním žila léta takzvaně na psí knížku, protože i ona byla vdaná za Josefa Bezdíčka. Když ale zhrzený manžel zjistil, že mu Záhorský leze už podruhé do zelí, odstěhoval se a žil pak sám jako starý mládenec v útulné garsonce na Vinohradech. Po jeho smrti v létě 1962 ale nečekaně vyšla najevo další komplikace. Záhorského předválečná rozluka s první manželkou nebyla platná, takže musel o rozvod žádat znovu. Nakonec vše klaplo a v roce 1971 se konečně oženil se svou Vlastou. Skromný svatební obřad se uskutečnil v Jílovém u Prahy, nekoupili ani snubní prstýnky a za svědky jim šli herečka Jiřina Šejbalová a kamarád zedník.

Vytoužená idyla

Po svatbě Vlasta trvala na tom, že se konečně musí přestěhovat do jejího bytu, z jehož oken byl výhled na budovu Národního divadla. Byli prý jako oheň a voda, dvě zcela rozdílné bytosti, které sdílely přání a touhy. Dva úžasní herci, dominantní osobnosti, výrazné postavy souboru Národního divadla. Spoustu času spolu trávili i na chatě v Kamenném Přívozu, kam zvali přátele na lukulské hody, jejichž přípravu si prý právě Bohoušek bral ochotně na starost. Jeho specialitou bylo španělské rizoto, do kterého dával kraby a přiléval kvalitní francouzské víno. Měl ale rád i klasickou českou kuchyni a nejvíc si pochutnal na svíčkové, koprové omáčce či pečené huse. Samozřejmě ji zapíjel vychlazenou plzeňskou dvanáctkou, k níž občas přidal sklenku koňaku, prý pro lepší trávení. Jedna z největších osobností českého divadla dvacátého století a držitel řady ocenění Bohuš Záhorský zemřel 22. září 1980 v Praze, Vlasta Fabianová ho přežila o jedenáct let.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Národní divadlo, Česká televize, Encyklopedie Prahy 2, Šemanovice.cz, Vlasta Fabianová: Jsem to já?, Jaromír Pelc: Meziválečná avantgarda a Osvobozené divadlo)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská