Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak ušetřit a přitom prodělat majlant. Veronika Arichteva letěla na svatbu Brzobohatých. O kom se mluví

19.10.2023
Jak ušetřit a přitom prodělat majlant. Veronika Arichteva letěla na svatbu Brzobohatých. O kom se mluví

Foto: Se svolením Veronika Arichteva

Popisek: Veronika Arichteva

Jestli žijete v přesvědčení, že hvězdy mají o vše postaráno a cestují zásadně první třídou, vyvedeme vás z omylu. Dokonce i na natáčení nebo představení v divadle mimo své bydliště jezdí mnoho z nich vlastním vozem a soukromé cesty si zařizují samy. Také další omyl musíme vyvrátit, i herci a herečky zvučných jmen rádi trochu ušetří, a tak si koupí třeba letenku s nízkonákladovou společností.

Že se to nemusí vyplatit, to už poznal leckdo, kdo občas létá po Evropě. Na vlastní kůži to zažila před měsícem také Veronika Arichteva, když pro sebe a svou rodinu narychlo pořizovala letenky do Itálie. 

Svatba nejlepší kamarádky

Ondřej Brzobohatý a Daniela Písařovicová měli naplánovanou dovolenou v Itálii na březích Lago di Garda, nakonec se ale rozhodli, že dovolená se promění ve svatební veselí a líbánky. Svatba to měla být co možná komorní, jen pro rodinu a úzký okruh přátel. Veřejnost se o tom, že z Itálie se vrací paní Daniela Brzobohatá, dověděla až dodatečně. Kdo ovšem o svatbě věděl a byl na ni pozván, byla nevěstina dobrá kamarádka, herečka Veronika Arichteva. Ty dvě se seznámily, když se obě zúčastnily taneční soutěže StarDance a od té doby jsou nerozlučné přítelkyně. Bez Veroniky se tedy Daniela vdávat nechtěla a spolu s herečkou letěla do Itálie také její rodina.

 

Jediná svatební fotka novomanželů Brzobohatých pro veřejnost, kterou sdílel Ondřej. Což je tedy frapantní rozdíl oproti jeho svatbě s Kuchařovou, kde řádil profík fotograf a všechna média se následně kochala krásou Miss (novomanžel se ocitl jaksi v pozadí)... Se svolením Ondřej Brzobohatý

Strastiplná cesta

Všichni se na svatbu moc těšili, jenže cesta se jim poněkud zkomplikovala. Lety s nízkonákladovými společnostmi mají totiž svá běžná úskalí a dost často se stává, že k těm se přidají i potíže nečekané. Veronika Arichteva celou anabázi rozmrzele vylíčila na sociálních sítích ještě z letiště: „Kupovali jsme letenky za pár peněz, a jak to tak bejvá, zaplatili prachy navíc za výběr sedačky, i když je ti u řiti, kde budeš sedět, kufřík, kterej je stejně do kabiny atd. S tím se počítá. Ale že budem platit check in, protože nám to prostě nešlo udělat online, což nám paní na přepážce řekla, že s tím je problém, mi hlava nebere. Vědí, že to moc nefunguje, a neřeší to, proč taky, když pak vykešujou dalších 5 litrů. Prej, když budem na letišti víc než dvě hoďky před, tak to udělaj zadarmo. Zase chyba. Neudělali nic a my zase vytáhli další peníze. No, co už, aspoň máme hodně času tady zabavit dítě, děkujem. Příště už budem chytřejší, a ne tak hamižný,“ bez obalu vypálila do éteru svou naštvanost.

 

Šetření se občas nevyplácí

Veronika Arichteva teď už dobře ví, že co se zdá příjemně levné, může se zatraceně prodražit. Nízkonákladové letecké společnosti vás totiž nalákají na cenu letenky, jenže ta platí, jen když letíte s malým zavazadlem do kabiny, v letadle vás usadí tak, jak na vás přijde řada a nezaručí vám ani, že například manžel bude sedět vedle vás, aby vám během cesty pomohl s dítětem, nárok nemáte ani na cucavý bonbon proti zaléhání v uších, natož na sklenici vody, kávu, neřku-li jídlo. Jakmile máte větší zavazadlo do zavazadlového prostoru, musíte si připlatit. Pohodlnější sedadlo, na kterém si můžete aspoň trochu protáhnout nohy, zaplatíte rovněž. A pochopitelně zaplatíte také za nápoje a jídlo. Všechny ty příplatky jsou tak vysoké, že rychle zjistíte, že konečná cena se prakticky rovná letu s normální společností. Pak přijdou nečekané platby, třeba za check in, který prostě nejde udělat online, protože nízkonákladová společnost má zrovna přetížený server a z levné letenky je rázem značně drahá cesta. 

Veronika měla vlastně štěstí

Lety po Evropě jsou po covidové pauze už zase vytížené, a tak se vám klidně může stát, že s nízkonákladovkou plánovaným letem prostě neodletíte. Běžně se totiž prodá víc letenek, než je kapacita letadla, protože společnosti počítají s tím, že část cestujících se k odletu nedostaví. Nevěříte? Uvěříte, až se na přepážku dostavíte na poslední chvíli a zjistíte, že v letadle už pro vás nezbylo místo. Že spěcháte, protože vám navazuje další doprava, máte služební jednání nebo na vás čekají přátelé? Máte prostě smůlu, musíte si počkat na další let. Tohle se Veronice nestalo, a tak se na svatbu svých přátel nakonec dostavila včas a moc si ji užila. Cesta domů se už zřejmě obešla bez dalších komplikací. Ani to ale není na dnešních přetížených leteckých trasách jisté, někdy se domů dostáváte velmi dobrodružným způsobem. 

Spoléhejte jen sami na sebe

Letos na jaře jsem byla s přáteli na pár dnů v Římě. Kochali jsme se památkami, dobrým jídlem a těšili se na návštěvu tenisového turnaje večer před odletem. Měli jsme odlétat domů v pátek po poledni, takže nás čekala ještě pohodová snídaně v římské kavárně a poslední procházka parkem u Kolosea, u něhož jsme bydleli. Jenže ve středu odpoledne nám přišla stručná smska, že náš páteční let je zrušen a můžeme si ho přeložit na neděli. Tím veškerá komunikace společnosti Eurowings s námi skončila. Pokusy dovolat se na jejich zákaznickou linku byly marné, na vyplněný formulář z jejich webu nám přišla pouze automatická odpověď, že jsou přetíženi a nemají čas se zabývat naším případem. Že je podle evropské legislativy letecká společnost v případě zrušeného letu povinna se postarat klientovi o zajištění noclehu a stravování, to dnes nikoho nezajímá. V turisticky plném Římě jen tak nocleh ze dne na den neseženete. Nebýt toho, že jsme schopni se v takové situaci zorientovat a vládneme cizími jazyky, nevím, jak bychom si byli poradili. Takhle jsme nakonec rezignovali, let stornovali a koupili si jiný, samozřejmě dražší, s jinou leteckou společností. Tím pádem jsme po tenisu cestovali prakticky rovnou na letiště, protože náš nový let odlétal v šest ráno. Letiště normálně fungovalo, odbavovalo jeden let za druhým, a tak jsme se dostali do Prahy bez dalších potíží. Pochopitelně jsme si požádali o odškodné, na které opět podle evropské legislativy má cestující nárok. Dostalo se nám opět automatické stručné odpovědi, že na odškodné nárok nemáme, protože se jednalo o mimořádnou událost, na letišti prý byla stávka. Nebyla, my z něj bez problémů odletěli. To nevíte, jestli máte plakat, nebo zuřit, ani jedno vám ale není nic platné. 

Specialisté na odškodnění

Na doporučení kamarádky právničky jsme se obrátili na společnost, která se zabývá řešením stížností a žádostí o odškodnění v případech podobných našemu. K mému překvapení jsme zjistili, že takových právních společností existuje několik, bez problémů komunikují v češtině a řeší stovky i tisíce případů měsíčně. Díky této společnosti jsme dostali alespoň zpět peníze za zrušený let a dorovnání ceny nového letu. Zkaženou polovinu dovolené, stres a vyčerpání vám ovšem nikdo nezaplatí. Doporučila bych Veronice Arichtevě, aby prostřednictvím takové společnosti žádala o proplacení peněz za check in na letišti, měla by na něj nárok. Ale víte co? Hlavně všem doporučuji vyvarovat se letů s nízkonákladovkami, protože kdysi skvělý letecký servis je dnes na úrovni cestování vlakem prkeňákem na trati Posázavského Pacifiku. 

Zdroj: Blesk.cz

 

Vložil: Ela Nováková