Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Hrzán: utajený syn, jak havrani jeli pro mrtvolu, která ožila a... konec, o němž se mluví dodnes. Tajnosti slavných

18.10.2023
Jiří Hrzán: utajený syn, jak havrani jeli pro mrtvolu, která ožila a... konec, o němž se mluví dodnes. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením ARD - Filmové studio Barrandov

Popisek: Jiří Hrzán jako profesor hudby Hartmann v seriálu Lucie, postrach ulice, který natočil v roce 1980 režisér Jindřich Polák pro německou televizi ARD. U nás byl uveden o čtyři roky později pouze dvoudílný filmový sestřih Lucie, postrach ulice a ...a zase ta Lucie!

Vyhlášený milovník byl neustále v pokušení, potrpěl si na partnerky alespoň o hlavu vyšší než on. A pak na ně až chorobně žárlil. Když ale propadl kouzlu minisukní sex symbolu divadla Semafor, režisér Jaroslav Dudek kvůli nim málem nenatočil Dietlovu nesmrtelnou Ženu za pultem. (Pokračování z pondělí 16. října)

Po druhém rozvodu neměl nezapomenutelný Jiří Hrzán žádné zázemí a nevěděl, co je domov, takže mu azyl poskytl právě Zdeněk Barták. „Před každým vystoupením přišel ke mně domů a osprchoval se,“ zavzpomínal s tím, že většinou Jiří přespával u svých děvčat. „Měl čtyři adresy, vždy u jedné z nich přebýval. Když jsme šli z představení, pokaždé jsem se ho ptal, kde ho dnes vysadím, jestli v Dejvicích, nebo v Braníku. A on to řešil podle situace.“

 

Láska malovaná:

Utajený syn

Přítelkyně vyhledával mezi manekýnami, herečkami a zpěvačkami, které jeho život výrazně ovlivňovaly. Svým kouzlem osobnosti dovedl ženy opravdu velmi zaujmout a prý byl pokaždé opravdu zamilovaný. Své lásky ale často střídal a potrpěl si hlavně na dlouhonohé krásky, zpravidla vyšší, než byl sám. „Vždy si vybíral takové, které byly alespoň o půl metru vyšší než on. A potom na ně chorobně žárlil. To byl jeho velký problém,“ vzpomínal jeho přítel, hudební skladatel Zdeněk Barták.

Díky nekonečným záletům se Jiří Hrzán nakonec dočkal i vytouženého syna, o jeho existenci ale dlouho nikdo neměl ani ponětí a jeho totožnost nebyla dodnes odhalena. Teprve pár dní před smrtí se pochlubil kamarádce a kolegyni, zpěvačce Vlastě Koudelové. „Jednou si mě zavolal, bylo to asi tři dny před smrtí, a říkal – chci ti něco říct, co jsem ti ještě neřekl. A ukázal mi fotku se slovy tohle je můj syn, můj kluk,“ prozradila po Vlasta v dokumentu TV Barrandov Tajemství Jiřího Hrzána. „Já jsem se ještě ptala – s kým ho máš? A on mi řekl – to je jedno, ale je to můj kluk. Ptala jsem se ho, jestli je vdaná, a on odpověděl, že ano.“

 

Všechno jak má být:

Gott zachránce

Kvůli nezvladatelné povaze jednou zavinil přímo kolosální průšvih. Právě vyhrála Sparta titul a Hrzán šel s kamarády oslavovat. „Já jsem byl ten, kdo ho vždycky dovezl domů a nenechal ho nikdy napospas. Na něj jste zkrátka museli dávat pozor. Jenže tehdy se samozřejmě všichni opili, pak se na něj vykašlali a nechali ho na ulici. Probrali ho až policajti, a jeho nenapadlo nic jiného, než si to s nimi rozdat,“ vyprávěl Barták. Po takovém incidentu skončil Hrzán samozřejmě ve vazbě, jenže druhý den měl vystupovat v Chrudimi. „Měli jsme sraz ve tři odpoledne a Jirka nikde. Nevěděli jsme, co se děje, takže jsme prošvihli představení, kde na nás čekal plný sál natěšených lidí,“ dodal s tím, že se Hrzán ozval až po dvou dnech.

„Z vazby ho pomláceného odvezli do nemocnice, kde přemluvil nějakou kočku, aby si mohl zavolat a říct, co se stalo,“ vyprávěl skladatel, který okamžitě začal jednat. „Snažil jsem se mu pomoct, ale s policajtem, co ho měl na starosti, se absolutně nedalo mluvit. Pomohl nám až Karel Gott, který se na nás jako jeden z mála nevykašlal a dokázal to vyžehlit. Moc mu za to i po těch letech moc děkuji.“ Z incidentu nakonec Hrzán vyvázl z incidentu jen s podmínkou a do Chrudimi se jelo znovu. „Chtěli jsme to těm lidem vynahradit, jenže po půlhodině odešla aparatura. To už nás tady zabijou, řekli jsme si. Nakonec jsme to odehráli akusticky a úspěch to byl veliký.“

 

Případ zamilovaného synovce:

Jak havrani jeli pro mrtvolu

Nesmyslné akrobatické výkony, hrozící přinejmenším vážným zraněním, byly Hrzánovou oblíbenou zábavou, zvlášť když se k připojil alkohol. Jedním ze svých extra kousků málem vážně ohrozil i natáčení seriálu Žena za pultem. Projekt osvědčeného tvůrčího tandemu Jaroslav Dietl – Jaroslav Dudek se natáčel na přeskáčku, takže Hrzán svůj hlavní part na svatbě krásné Olinky v podání Hany Maciuchové natočil dřív, než vůbec poprvé vkročil do samoobsluhy. Pak měl pauzu a odjel na zájezd. Vystupoval totiž na koncertu, na němž zpíval i tehdejší sex symbol divadla Semafor, královna minisukní Miluška Voborníková. A Jiří se opět bláznivě zamiloval. Opil se, a pak se rozhodl navštívit ji v hotelovém pokoji, Miluška už ale měla zamčeno.

Rozhodl se přelézt přes balkony, jenže mu uklouzla noha a dopadl z třiadvaceti metrů na chodník. „Havrani jeli pro mrtvolu a on měl jen slabý otřes mozku, takže odjeli zpět prázdní,“ vzpomínala představitelka hlavní hrdinky Jiřina Švorcová v knize Žena za pultem – Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů. A hlavní protagonista nesmyslného kousku k tomu dodal: „Člověče, je to fofr, ale myslel jsem na to, že musím nějak padnout do kotoulu, že to odroluju, a takhle jsem to přežil.“ Kdyby se tenkrát zabil, hodně by zkomplikoval natáčení, protože by všechny jeho scény musel přetočit někdo jiný. Takhle přišel kvůli zlomenému krčku a otřesu mozku „pouze“ o roli v komedii Parta hic.

 

Žena za pultem:

Tragédie na dvorku

Pád z balkónu ostravského hotelu se stal záminkou k ukončení jeho angažmá v Činoherním klubu a k dalším zákazům umělecké činnosti, skutečným důvodem však byl jeho postoj k událostem roku 1968, kterým se netajil. Naopak si často a zpravidla hodně nahlas pouštěl pusu na špacír, což bylo byl v období normalizace posuzován jako nežádoucí. Jedna z alkoholických eskapád se mu ale nakonec stejně stala osudnou. Na kalendáři bylo právě datum 22. září 1980, když se v alkoholovém opojení rozhodl navštívit jednu ze svých přítelkyň, která bydlela v Ladově ulici v pražském Podskalí. Samozřejmě byla vdaná a nejspíš buď neslyšela zvonek, nebo o noční návštěvu rozverného opilce prostě nestála.

Jiří se rozhodl vyšplhat do bytu v pátém patře po hromosvodu, jenže mu ujely nohy, ruce ho neudržely a zřítil se z osmnácti metrů. Těžce zraněného ho převezli do nemocnice. „Ležel jsem v posteli a ve čtyři ráno najednou zvoní telefon. Volali z nemocnice na Karlově náměstí, že u Jirky našli moji vizitku, a řekli mi, co se stalo. Hned jsem se tam rozjel,“ zavzpomínal Barták, který přítele zastihl ve velmi zuboženém stavu. „Už nevnímal. Nestačili jsme si nic říct. Byl to smutný pohled.“ Ještě několik hodin Jiří Hrzán bojoval o život, z kómatu už se ale neprobral. „Dodnes si vyčítám, že to takhle dopadlo. On byl ale nezvladatelná střela. Když to přeženu, s ním by člověk musel být šestadvacet hodin denně.“ Mimořádný herecký talent zemřel na následky tragického pádu 23. září 1980, bylo mu pouhých jednačtyřicet let. Stalo se to během natáčení komedie Juraje Herze Buldoci a třešně, takže všechny jeho scény musel znovu natočit Miroslav Středa. Jméno Jiřího Hrzána alias strážce Fofo ale zůstalo z piety zařazeno v titulcích.

(zdroje: PrahaIn.cz, Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Azet.sk, TV Barrandov, Supraphon, Miroslav Graclík, Václav Nekvapil: Žena za pultem – Příběh legendárního seriálu a jeho hrdinů, Hana Rychetníková: Komik se smutnýma očima)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská