Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Monopol na pravdu a pochyby jako trestný čin. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.10.2023
Monopol na pravdu a pochyby jako trestný čin. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Cenzura; ilustrační foto

Server iDnes opět selhal jako hlídací pes demokracie a začal propagovat zanícené ideology a demagogy z Prague Security Studies Institute a popírat tak svobodu slova, právo na informace a na názor. Sepsal rukou svého redaktora Matěje Nejedlého další obvinění takzvaných dezinformátorů.

První na odstřel si iDnes vybral web Incorrect Františka Kubáska. Web člověka, který se před lety rozhodl komentovat veřejné dění a vyvozovat z běhu dějin závěry dle vlastního vidění světa. A představte si tu hrůzu, dokonce mu za to lidé posílají jako podporu peníze. Aby měl Kubásek na provoz svého webu. A na brambory. To je skoro rovno zločinu. Zatím skoro. Ale zločinu.

Poté iDnes vypsal, čím František Kubásek ohrožuje naši demokracii. Prý zpochybňuje dopady změny klimatu, očerňuje Českou televizi a rozvíjí úvahy o tom, že nynější hurtování stran uznání LGBT sňatků připravuje půdu pro adopci dětí touto komunitou. Pochybovat a mít vizionářské třesení je trestné od kdy? Kde přesně v legislativě stojí, že Česká televize, výspa vší politické jednostrannosti a moderátorského elitářství v negativním slova smyslu, se nesmí kritizovat? Kde stojí, že nynější politika „poručíme větru dešti“ je dogma, které se nesmí porušit pochybami? Proč jsou nepřístojné úvahy o tom, že LGBT sňatky povedou k pozdějšímu přijetí adopce dětí LGBT komunitou, když přesně k tomu podobné harašení navzdory Pánubohu povede?

Text se dále věnoval webu Zdravé fórum, který v době covidové party zastával pozici pro společnost nezbytného protistojného palce, kde pochyboval a pro svá tvrzení hledal a nacházel argumenty. Covidová fuška se stala dalším dogmatem té naší slepé společnosti, která pracuje na bázi ode zdi ke zdi? Proč na iDnes, na jednom z mainstreamových hlídacích psů, není k dohledání zpochybňování původu viru? Proč na iDnes nenajdeme informace o úmrtích relativně mladých a zdatných jedinců, na které si zubatá sáhla po očkování? Takových případů jsou stovky. A měly by se, pro tu ochranu důvěryhodnosti v systém a společnost řešit na veřejném pranýři. Ne pouze u „dezinformátorů“, kdy hlídací pudlíci té naší společnosti se zmůžou jen na moderované ticho. Nebo nálepkování. Tak hlídací pes demokracie nemůže a nesmí pracovat. Ale je to asi zvykové právo. Dobou covidovou se mainstreamová média promlčela až doposud a je jasné, ač smutné, že nebudou nikdy schopná zpochybnit sebe sama. Hezky do levého ramínka i do pravého ramínka, jak pravil ministr pro očkování Válek ke covidové vakcíně, a neremcat, nepochybovat, nemyslet.

Text iDnes obvinil z „dezinformátorství“ i další weby. Prim u textu hrála finanční stránka. U všech text kladl důraz na to, že tvůrci webů na své práci vydělávají, prosí o příspěvky od čtenářů, umísťují na své stránky reklamy a tím si vydělávají na chléb svůj vezdejší. Další nelegální a podvratná činnost? Třeba Bakalovy Hospodářské noviny jsou permanentně pod platební bránou. Svou práci tedy dělají nesoudružsky pro peníze. Chtějí jíst a zaplatit si elektřinu. Dle zákona textu Matěje Nejedlého, který pracuje pro iDnes jistě jako dobrovolník bez nároku na mzdu, je to nevhodné a nahrává to jistému deziformačnímu podhoubí. Jsou Hospodářské noviny dezinformační web? Chtějí na své práci vydělat, takže asi ano. Kubásek má chodit do kolbenky, ne za svou práci brát peníze od lidí, kteří mu ty peníze dobrovolně a rádi poskytují.

A reklamy, na které iDnes upozornil jako na další zdroj příjmů? Jen na stránce iDnes, kde stál Nejedlého článek o dezinformacích, bylo deset reklam, které na mě agresivně blikaly a snažily se odvést mou pozornost. Dle Nejedlého je to, jak jde pochopit, činnost podvratná. Média by měla fungovat na bázi Matky Terezy. Nezištně, s láskou k pravdě. Nebo ne? Ti, co tvrdí basu „hodným klukům“, mohou využívat trh a vydělávat si na sebe? Ale ti, kteří jsou „proruští a dezinfo“, na ty stejné principy neplatí? Na ty můžeme použít sílu? Je to svého druhu zpráva o stavu naší demokracie. Bojíme se pochybností, bojíme se diskuse.

A kde bere peníze svaz ideologů a demagogů z Prague Security Studies Institute, jejichž „analýza" se stala základem pro zlolajný text Matěje Nejedlého? Také si, jako František Kubásek, zasloužili peníze od věrných čtenářů, kteří jim posílají dobrovlné příspěvky? Ale kdeže, ti na to jdou sofistikovaněji.  Většinou přes peněženky daňových poplatníků. Podle jejich slov berou peníze od NATO, z ambasád USA, Norska a Velké Británie, nakonec i z konta Ministerstva zahraničí České republiky, kterému šéfuje jeden pirátský Jasánek. A na kolik si přišli? Kubásek na několik umrněných desítek tisíc, Prague Security Studies Institute na několik už zajímavějších milionů. A přitom je jejich činnost nikoliv přínosná, ale doslova škodlivá, ubližuje celé společnosti a nahlodává její základy. Vytváří seznamy nepohodlných. Nejzvláštnější pak je, že nikde není zmíněné to, že by Kubáska a spol. platil Putin. A právě Putin tady platí ty naše dezinformátory", jak se v kruzích této novodobé rudé mládeže z Prague Security Studies Institute a dalších zavedlo. 

Jdu poslat Kubáskovi pár korun na brambory. Proč? Protože si vážím toho, že může mluvit, a chci, aby jeho práce neskončila tlakem z „vyšších míst“. Jeho práce (a nejen jeho) je totiž klíčová pro chápání naší společnosti jako demokratické a svobodné. Je smutné, že hlídací pes, jako je iDnes, podporuje totalitářské tendence umlčovat nepohodlné pochybnosti a kritický pohled na společnost. Když právě na nich má stát naše země. Až František Kubásek začne tvrdit naprosté nesmysly, které bych označil za lži, nezačnu se dovolávat moci ministra Rakušana nebo Bartoše. Ale prostě se s Kubáskem pohádám a pokusím se jeho bludy vyvrátit. To je totiž diskuse, příznak demokracie a svobody. Ne snaha někoho umlčet. Milí kolegové z iDnes, udělejte si pořádek v tom, které hodnoty hájíte. Jestli svobodu, nebo totalitářské nálepkování se snahou umlčet nepohodlného člověka. To vy spoluvytváříte hodnotu naší společnosti. A přece nechcete, abychom zase začali likvidovat lidi na základě udání nějakého agilního soudruha z Prague Security Studies Institute a jim podobných. Práce Františka Kubáska nebo Zdravého fóra je potvrzení demokratičnosti naší společnosti, ne jejím popřením. Demokratičnost naší společnosti popíra každým svým slovem Prague Security Studies Institute a jim podobní Cempeři.

Zdroj: iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb