Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děkujeme, že nevolíte podle volebních průzkumů, vaši Piráti. Aneb proč Česká televize opakovaně škodí České pirátské straně

16.10.2013
Děkujeme, že nevolíte podle volebních průzkumů, vaši Piráti. Aneb proč Česká televize opakovaně škodí České pirátské straně

Foto: Piráti

Popisek: Piráti v čele s předsedou Ivanem Bartošem

Česká televize se bude muset u soudu zodpovídat z toho, proč v září 2012 odstranila ze svého webu výsledky studentských voleb a proč odmítá dodržovat zákon o svobodném přístupu k informacím. Česká pirátská strana jí totiž ve čtvrtek 10. října zaslala předžalobní výzvu ve věci porušování práva na informace… Jenže ČT v poškozování Pirátů pokračuje, tentokráte je „omylem“ vynechala z předvolebního grafu voličských preferencí.

„Děkujeme České televizi, že po x hodinách opravila graf z článku, ve kterém nejprve vynechala Pirátskou stranu. Z hlediska přebírání informace čtenáři a dalšími weby je to bohužel víceméně na nic.  Současně bychom chtěli poprosit správce facebookové stránky ČT, aby nelhal a nedělal z našich fanoušků idioty. ČT článek vydala krátce po Otázkách Václava Moravce, během odpoledne nás na nesrovnalost upozornili příznivci, ve 21:00 jsme vydali srovnávací obrázek a minimálně o půlnoci byl ještě na webu ČT zcenzurovaný graf. Jestli je tohle pro ČT chvilka, potom chápeme, proč občas působí dojmem, že se v ní zastavil čas,“ objevilo se na facebookové stránce Pirátů.

Najdi 1 rozdíl a sdílej

Horní obrázek je z výzkumné zprávy agentury TNS Aisa pro ČT. Dolní obrázek je ze zpravodajského článku ČT na základě tohoto průzkumu. Podívejte se na obrázek a sečtěte si pro kontrolu součet procent...

grafy

„Zatlučené“ studentské volby v roce 2012

Před krajskými volbami 2012 proběhla rozsáhlá anketa o volebních preferencích středoškoláků starších 15 let, takzvané studentské volby. Česká televize o průběhu studentských voleb, kterých se účastnilo přes 22 000 středoškoláků, několikrát informovala v krátké reportáži. Poté, co organizace Člověk v tísni, která výzkum organizovala, vydala oficiální výsledky, vydala ČT zpravodajský článek, ve kterém správně uvedla, že drtivě zvítězila Česká pirátská strana (přes 20 % hlasů), následována TOP 09 (15 %) a DSSS (10 %). Potom zřejmě kdosi zvedl telefon. O pět minut později byl článek smazán z webu a ve vysílání ČT už o studentských volbách nepadla ani zmínka. Na sociálních sítích Česká televize dotazy a kritické komentáře diváků rovnou mazala. Vítejte ve světě veřejnoprávních médií České republiky.

Piráti si následně článek vyžádali podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Cílem bylo donutit Českou televizi, aby článek zveřejnila na svých internetových stránkách. Česká televize článek sice na žádost poskytla, ale už ho odmítla zveřejnit na webu s vyžádanými informacemi. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím přitom musí veřejné instituce vyžádané informace zveřejnit na svých internetových stránkách. Česká televize to již téměř rok odmítá, takže tato informace ani informace staršího data nejsou na stránkách dostupné. Nepomohla ani žádost řediteli České televize a stížnost Radě České televize. Ředitel Petr Dvořák vůbec nereagoval a předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu přišla Dvořákova nečinnost v pořádku.

Případ podle Pirátů potvrzuje nezbytnost reformy veřejnoprávních médií, aby nebyly závislé na vedení obsazovaném politiky.

„Piráti považují politicky motivované zásahy do vysílání veřejnoprávních médií jako je cenzura nepohodlných názorů za nepřípustné a chtějí s neutěšenou podobou médií v ČR něco dělat. Nejenom kvůli všem studentům, kteří ještě věří v demokratické instituce, jsme slíbili, že si cenzuru v České televizi líbit nenecháme. V tomto případě vedení České televize zcela zjevně porušuje zákon a musí za to nést odpovědnost,“ komentoval cenzuru studentských voleb místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Pokud Česká televize během 5 dnů nezačne zákon o svobodném přístupu k informacím dodržovat, strana se hodlá obrátit na soud s žalobou proti nezákonnému zásahu.

Piráti mají v Praze volební potenciál 8 procent

Jediné vystoupení v ČT poskytlo Pirátům Interview Daniely Drtinové. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš tam uvedl, že jeho strana prosazuje snížení hranice volební účasti pro platnost referenda, o nutnosti zřídit informačního komisaře či o omezení autorských práv. Prozradil na sebe také, že už neužívá marihuanu a jaký film si na internetu stáhnul.

Ivan Bartoš, který vede pražskou kandidátku strany, mimo jiné mluvil také o návrhu na snížení hranice volební účasti pro platnost místního referenda. V současné době je totiž referendum právně závazné jen v tom případě, že se jej zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Bartoš uvedl, že tato hranice by měla klesnout na 10 procent.

Česká pirátská strana prosazuje také větší využívání přímé demokracie. Například pro odvolávání politiků, které je podle Bartoše nutné za situace, kdy nyní politiky nic nenutí dodržovat jejich vlastní volební program.

Pro vyhlášení jakéhokoliv referenda, tedy i o odvolání politiků, by bylo nutné získat nejméně sto tisíc podpisů. Pokud by referend bylo více, měla by se kvůli úsporám sloučit do jednoho termínu. Několik referend najednou by se tak mohlo například konat jednou za půl roku.

Informační komisař na mlčenlivé instituce

Piráti prosazují také zřízení institutu Informačního komisaře. Nyní totiž člověk, který žádá nějakou instituci o informace, nemá jinou možnost, jak se jich domoci, než prostřednictvím soudu. Informační komisař by měl být rozhodčím orgánem, který by exekutivně rozhodl, že daná informace má být uživateli poskytnuta.

Česká pirátská strana prosazuje nekomerční sdílení děl. Pokud jej jeho autor na internetu zveřejní, podle Bartoše to znamená, že si s tímto dílem každý už může dělat, co chce. Pokud někdo nechce, aby bylo jeho dílo zdarma šířeno, měl by si to podle Bartoše sám zajistit, a neměl by šikanovat ostatní.

Předseda České pirátské strany na sebe také prozradil, že sám konopí už delší dobu neužívá. A že si nedávno na internetu stáhl film Já padouch 1, protože se chtěl jít do kina podívat s přítelkyní na druhý díl zmíněného filmu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová