Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cynická bez skrupulí, nebo zoufalka? Za sebou nechávala spoušť, Havel jí dokonce přispěl na potrat. Tajnosti slavných

09.10.2023
Cynická bez skrupulí, nebo zoufalka? Za sebou nechávala spoušť, Havel jí dokonce přispěl na potrat. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Národní filmový archiv - Slaviafilm

Popisek: Co všechno se může přihodit, když nemajetná dívka vyhraje dovolenou v luxusním hotelu? Adina Mandlová v situační komedii z roku 1940 Dva týdny štěstí.

VIDEO Kolik máš kožichů, tak velká je tvoje sláva. Kvalitu kandidátů na milence posuzovala podle výše konta, skutečného partnera, který by byl přítelem i oporou, hledala marně a třikrát se vdávala z rozumu. (Pokračování z pátku 6. října)

Díky Hugo Haasovi se brzy stala přední hvězdou barrandovské továrny na sny, od sportovní moderní dívky se inteligentní a vnímavá Adina Mandlová postupně propracovala přes mondénní svůdkyni k charakterním a procítěnějším rolím. Až do roku 1941 natočila více než čtyřicet skvělých i průměrných filmů. Milence sice střídala jako ponožky, nikdy se ale nedopustila tak bláhových chyb, jako její konkurentka Lída Baarová, aby si veřejně zadala s nacisty. Přesto v roce 1943 přijala jako Lil Adina roli v německé komedii Svěřuji ti svou ženu a se svou brilantní němčinou byla důstojnou partnerkou populárního Heinze Rühmanna. Údajně doufala, že se jí tak podaří zachránit milence židovského původu.

 

Cech panen kutnohorských:

Milenci coby sponzoři

První obětí, která se vzbouřila, když ji chtěla obletovaná herečka za projevy přízně oškubat, byl generální majitel největší cukrovarnické společnosti v zemi Joseph Hartmann, který si později začal říkat Joe Hartman. Adina si ho prý namluvila, protože hledala sponzora pro svůj šatník, aby se vyrovnala Baarové. Přesto jí kožich nakonec koupil, i když kratší. Zaplatil za něj 35 000 korun a Adina v něm pak hrála v roce 1939 v Kristianovi. Nejhůř dopadl už koncem roku 1938 vysoký úředník říšského protektorátu Klesgen, který měl na starosti film a kvůli ní přišel na mizinu. „Jednoho dne přišel účet na čtyři kožichy z lišky, každý stál přes patnáct říšských marek, což byly obrovský peníze,“ prozradil Stanislav Motl v dokumentu České televize Příběhy slavných s tím, že Adina měla dostat metál za to, že dostala tak vysoce postaveného nacistu před soud.

Slavnosti pro nacisty

Ještě před Mnichovem ho nahradil další mecenáš s bezednou peněženkou, stavební podnikatel Fred Svítil, syn brněnského Žida, který si po první světové válce změnil rodinné jméno Scheiner a po svatbě přestoupil na římskokatolickou víru. Po jeho boku měla vše, po čem toužila. Práci, kterou milovala, popularitu, která jí lichotila, milence milionáře a pohodlné soukromí. Po okupaci nechtěl Fred ztratit svou pozici, takže na darech nešetřil a zval nové mocipány na hostiny a hony do svého revíru. A díky tomu se Adina seznámila s prvními nacisty. Když ji ale v roce 1939 opustil, navenek cynická hvězda bez skrupulí se pokusila o sebevraždu. Navzdory snaze o nadstandardní kontakty Svítil nakonec stejně skončil v koncentračním táboře a Adina se ho marně snažila zachránit.

 

Kristian:

Prémie za potrat

O sebevraždu se později pokusila ještě několikrát. V roce 1941 otěhotněla s německým přidělencem barrandovských ateliérů Willy Söhnelem, raději ale podstoupila potrat a Miloš Havel jí kvůli zákroku dokonce navýšil honorář. Obrovský skandál také způsobila autonehoda, při níž s kamarádkou Bertou srazily seniora, kterému vůz rozdrtil nohu o sloup. Silný diabetik zemřel a o Mandlové se psalo jako o cynické herečce, přestože řídila Berta. Za války se vynořily pomluvy, že má pletky s říšským protektorem Karlem Hermannem Frankem, a Adina z toho byla tak zoufalá, že se pokusila otrávit. Po osvobození to ale bývalý říšský protektor sám důrazně popřel a prohlásil: „Je to kurva, která se vyspí s každým cikánem.“

Milostná dramata

Pošramocenou reputaci se pokusila napravit v roce 1943 sňatkem s malířem a scénografem Zdeňkem Tůmou, brzy ale zjistili, že se k sobě nehodí. Přestože pak žili jako sourozenci, Tůma se nedokázal smířit s jejím životním stylem. Nebylo tajemstvím, že si Adina užívá milence i milenky, a šuškalo se o pletkách s kolegou Vladimírem Šmeralem. Krizi vyřešil svítiplynem, takže ho po jednom z divokých večírků Adina našla doma mrtvého a zhroutila se. Lásku nakonec opravdu našla o pár měsíců později v Šmeralově náruči a v roce 1944 s ním otěhotněla. A vzápětí ho Němci odvlekli do koncentračního tábora, protože byl ženatý se Židovkou. Když Adina později zjistila, že plánuje další život se svou ženou, ze stresu předčasně porodila mrtvou holčičku, a pak už další děti mít nemohla.

 

Hotel Modrá hvězda:

Konec ze dne na den

Tak rychle skončila po osvobození její kariéra. Byla obviněna z kolaborace a uvězněna na Pankráci. Během výslechů údajně udávala kolegy a dochovaly se záznamy výpovědí, v nichž mluvila o poměru Lídy Baarové s Goebbelsem a její údajné spolupráci s gestapem. Oldřich Nový se zase podle ní stýkal s esesáky. Je ale otázkou, zda jsou vůbec pravé, či zda k nim nebyla přinucena. Na Pankráci zažila nejednu krušnou chvilku, dokonce jednou unikla jen o vlásek veřejnému lynči. Přesto neztrácela glanc, takže v novinách vycházely fotky hrdé ve vězeňských teplácích. Nakonec byla propuštěna pro nedostatek důkazů, nicméně odsouzena k pokutě 100 000 korun, veřejnému pokání a byla vyloučena z herecké obce. U žádné z přidělených prací nevydržela, takže si přilepšovala prodejem šatů a šperků.

Svatba kvůli pasu

Nápadníky už nepřebírala a využila první příležitosti. Na podzim 1947 si vzala pilota RAF Josefa Kočvára alias Joe Knighta, získala britskou státní příslušnost a pas, a krátce po únoru 1948 Československo opustila. Zřejmě šlo opravdu o účelový sňatek, protože se vzápětí rozvedli a krátce nato se Adina znovu provdala, tentokrát za britského boháče Geoffreyho, s nímž ale nakonec také žila jen krátce. Comeback v zahraničí se jí ale nepodařil, protože ji pomluvy dostihly i v Londýně, takže se mihla jen v několika menších rolích. Životní oporou se jí stal až v pořadí čtvrtý manžel, homosexuální módní návrhář Ben Pearson. Vzali se v roce 1954, snažili se spolu podnikat a v posledních letech se poměrně často stěhovali.

 

Ich vertraue dir meine Frau an (Svěřuji ti svou ženu):

Hořké stáří

V šedesátých letech se několikrát vrátila do Prahy, dokonce zkoušela v Karlíně hlavní roli v muzikálu Hello, Dolly!, ze spolupráce ale nakonec sešlo, a tak se vrátila ke skromnému životu s manželem v Anglii, později na Maltě a v Kanadě. Po listopadu 1989 plánovala další návštěvu vlasti, už to ale nestihli. V roce 1990 Ben zemřel a na jaře 1991 přijela s jeho urnou do Prahy unavená a zatrpklá dáma, trpící nespavostí a depresemi. Zamířila do Karlových Varů k švagrové Vlastě Mandlové Karbanové, její zdravotní stav ale byl velmi vážný, takže byla umístěna na zámek Dobříš. Naposledy se objevila na veřejnosti při premiéře filmu Tankový prapor. Po pár týdnech utrpěla mozkovou příhodu a po krátké hospitalizaci na chirurgickém oddělení zemřela 16. června 1991 v příbramské nemocnici.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Adina Mandlová: Dneska už se tomu směju, Ondřej Suchý: Čemu se smála Adina Mandlová, Supraphon)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská