Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Chytrá, ale zlá ženská," prohlásil o ní Werich. Smysl pro humor měla, její život ale k smíchu moc nebyl. Tajnosti slavných

06.10.2023
„Chytrá, ale zlá ženská, prohlásil o ní Werich. Smysl pro humor měla, její život ale k smíchu moc nebyl. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Národní filmový archiv - Moldaviafilm

Popisek: Začínající herečka Adina Mandlová v komedii Martina Friče z roku 1933 Život je pes, v níž ztvárnil hlavní roli její tehdejší milenec Hugo Haas

VIDEO První srážka s realitou ji dostihla už v sedmi letech, zlomit se ale nenechala a vršila jeden průšvih za druhým. Přestože se nakonec stala nejslavnější hvězdou první republiky, vlastně nebyla nikdy opravdu šťastná a spokojená.

Z jejího životopisu by šikovný scenárista dokázal napsat hodně dlouhý seriál a je s podivem, že to ještě nikoho nenapadlo. Inteligentní, vzdělaná, krásná, úspěšná… milostné aféry, potraty, sebevražedné pokusy, porod mrtvého dítěte, ale také vězení a emigrace. Řadu podrobností z jejího poválečného života jsme se dozvěděli až mnohem později z rozhovoru, který s ní natočil v roce 1974 na Maltě Josef Škvorecký a knihu, nazvanou Čemu se smála Adina Mandlová, podle něj napsal Ondřej Suchý až téměř o čtyřicet let později. „Lída Baarová byla hloupá, naivní. Adina Mandlová byla chytrá, ale zlá ženská,“ připomněl Škvorecký, jak největší filmové hvězdy první republiky charakterizoval Jan Werich, a na adresu Adiny dodal: „Nesympatické mi bylo, jak své obdivovatele dovedla využívat bez nejmenší známky vděku.“

 

Život je pes:

Po hlavě do bídy

Vymodlená holčička Jarmila Anna Františka Marie se narodila po třech synech do rodiny váženého inspektora c. k. státních drah Jana Mandla 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi. Neobvyklé jméno dostala, protože byla podle otce předurčena pro skvělou budoucnost, a o její výchovu se staral výhradně sám. Až nekriticky ji rozmazloval a podporoval v uměleckých zájmech, takže například na klavír začínala hrát už ve čtyřech letech. Doma jí museli všichni vykat, ona ale odpovídala tykáním. Jenže když jí bylo sedm, otec zemřel na španělskou chřipku. Vztahy v rodině se změnily ze dne na den a Adina přišla o svoji výlučnou pozici, což nesla velmi těžce. Dramaticky se zhoršila i ekonomická situace, takže si matka našla postupně několik strýčků, kteří je podporovali. Ani to ale nestačilo, a tak pořádali loupežné výpravy do zahrad a polí a pronajímali pokoje studentům.

Útěk za láskou

Když jí bylo čtrnáct, našla si matka nového přítele, kterého doslova nesnášela. „Potil se jako čuně a koupal se jen jednou týdně v sobotu a stříhal si nehty u nohou před večeří u jídelního stolu. Ale protože byl primitiv, byl asi moc dobrý v posteli a já je často oba slyšela hekat z ložnice, což mi zhnusilo sex, že jsem byla po dlouhá léta frigidní,“ přiznala po letech. O nejhorší zážitek se ale postarala matka. Předčasně vyspělá dívka chtěla už v patnácti přijít o panenství co nejdřív, než se tak ale opravdu stalo, podezřívavá matka ji dovlekla k ženskému lékaři. S těžce poraněnou duší pak Adina utekla do Olomouce, kde prožila první milostný zážitek. „Byla to celkem bolestná zkušenost a já se divila, co na tom vlastně lidi mají a zda to vůbec stojí za to,“ posteskla si. Po ponižujícím návratu domů ji navíc čekalo opovržení, takže se rozhodla vyřešit situaci dalším útěkem.

 

Nezlobte dědečka:

Trest za špatné chování

Matka si s ní nevěděla rady, a tak otčím rozhodl, že ji pošlou do pařížského lycea, které zaplatí. Tam se sice naučila vařit, zdokonalila svoji francouzštinu a němčinu, připadala si ale odložená jako balík. Znovu se začala bouřit, rychle se učila všem kouzlům života a v sedmnácti poprvé otěhotněla. Rozhodla se situaci řešit potratem, jenže gynekolog provedl zákrok při plném vědomí, možná za trest. „Bolest to byla šílená. Slibovala jsem si, že už nikdy, nikdy si s nikým nic nezačnu, protože to za ten trest, který následuje, nestojí.“ Předsevzetí jí ale dlouho nevydrželo a dál pokračovala ve střídání milenců. „Ale naprosté uspokojení jsem nenašla. To až mnohem později.“ Po dvou letech byla z lycea vyloučena pro špatné chování, vrátila se do Mladé Boleslavi a matčin partner ji zaměstnal jako sekretářku.

Haasova Titinka

Díky tenisu ji známosti z kurtů přivedly do Prahy jako manekýnu předního módního salonu Hany Podolské. Inteligentní, štíhlá, charismatická, a vtipná dívka se velmi rychle zorientovala a zapadla do světa společenské a umělecké smetánky. A jak už se to krásným modelkám stává, brzy dostala i první filmovou nabídku. Před kamerou se poprvé mihla v roce 1932 jako manekýnka v první české filmové operetě s hudbou Rudolfa Piskáčka Děvčátko, neříkej ne! Vzápětí dostala opravdovou roli v melodramatu Leo Martena Diagnosa X, to, co předvedla, bylo ale doslova katastrofa. Padla do oka Hugo Haasovi a stala se jeho Titnkou, jak říkal svým milenkám. Čtyři roky mu vedla domácnost, vařila, byla jeho osobní sekretářkou. Hlavně ji ale dostal k filmu a herecké eso z ní nakonec udělal. Pak ale Adinu opustil, protože se zamiloval do své Bibi, s níž se v roce 1938 oženil. V únoru 1939 dostal výpověď z Národního divadla kvůli židovskému původu a vzápětí emigroval.

 

Panenství:

Souboj hvězd

O nejvyšší post na žebříčku divácké přízně zpočátku bojovala s Lídou Baarovou, brzy si ale přestaly překážet. Lída se stala femme fatale, Adina erotickým symbolem. Dál ale spolu soupeřily, svou image podporovaly luxusními modely a luxusními kožichy. A zatímco Baarová si mohla za honoráře z Německa koupit téměř cokoli, Adina potřebovala movité mecenáše. V roce 1936 se seznámila s bohatým továrníkem židovského původu Maxem Oberländerem z Úpice, a když jí navrhl, aby se stala jeho milenkou, okamžitě souhlasila. „Komorník, kuchař, služky, zahradníci, šoféři, bazén a tenisové kurty, která chudá holka by mohla odolat?“ přiznala ve svých pamětech. Díky němu poznala i řadu německých u rakouských umělců včetně legendární Marlene Dietrich.

Pokračování v pondělí 9. října

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Adina Mandlová: Dneska už se tomu směju, Ondřej Suchý: Čemu se smála Adina Mandlová, Supraphon)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská