Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se farmaceut chová jako drogový dealer. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.10.2023
Když se farmaceut chová jako drogový dealer. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Léky? Drogy? Prachy

Realita toho, že část zdravotnictví a farmaceutický průmysl spadají pod soukromé zájmy a pod kapitalistické principy, je děsivá. Zdravotnictví má mít v rukou stát, protože zdravotnictví v soukromých rukách vede k jedinému. K touze vydělat. Jen vydělat. Dokazuje to i varování okolo toho, že do Evropské unie se valí syntetické drogy, takzvané zombie-drogy, které jsou až 50x silnější než heroin. A staly se v USA největším zabijákem u lidí 18 – 49 let.

Video z USA, kde na ulici vidíte desítky lidí v jakémsi vegetativním stavu, visí jako liány opření o pouliční lampu, na ulici leží vcelku slušně vypadající člověk, plouhající se stíny zoufalců, chodníky obsypané troskami lidí. Překvapivé je zjištění, jak k epidemii zombie drogy došlo.

„Hlavní příčina je podle expertů zřejmá: američtí lékaři začali ve velkém předepisovat prášky proti bolesti i lidem, kteří je nepotřebovali. Na vině jsou i farmaceutické firmy, které medikamenty na opiové bázi, jako je OxyContin, masivně propagovaly. Když si odborníci a úřady problém uvědomili, bylo už pozdě,“ napsal iDnes k tématu. Poté, co si na drogový kartel zahrál (po kolikáté už) farmaceutický průmysl, chopily se nové syntetické drogy oficiální drogoví bossové z jižní Ameriky, z Mexika. Ale epidemii začaly ve své chamtivosti farmaceutické firmy a jim sloužící lékaři, kteří… prostě slouží tomu, kdo platí. Tedy farmaceutovi, rozhodně ne pacientovi. Tržní principy. Takhle fungují.

 

Jenže když zdravotnictví a farmaceutický průmysl řídí tržní princip, na rukojmí si nikdo nehraje. Lékaři začnou sloužit mamonu farmaceuta a farmaceut může svou nenasytnost dohnat až do stavu, kdy vyvolá v celé zemi epidemii závislostí na drogách, které jsou doslova likvidující. Za to může jen a jenom farmaceut v soukromých rukou a tedy primárně se zájmem na lidech co nejvíc vydělat.

Ostatně za obdobnou kauzu farmaceuta ve vleku finančních zájmů považuju takzvanou prasečí chřipku, kterou nás média v úzké spolupráci s farmaceutem strašila. Pamatujete ještě? Rok 2009, těsně po vykradení a zadlužení státních rozpočtů skrze záchranu nezodpovědně se chovajících bank. Kolik jsme nasypali bankéřům, abychom udrželi na svých krcích chomouty a opratě v rukou bank? Miliardy? Stovky a tisíce miliard? No, chvíli po nich dostal hlad farmaceut. Všiml si, že se zdarma rozdává a chtěl také. Tak vyhlásil prasečí chřipku a začal na nás z médií pokřikovat, že všichni umřeme v těžkých bolestech, udušení, zničení. Ale že nemusíme, už pro nás vymyslel očkování. A co udělaly státy? Nasypaly farmaceutovi další desítky miliard. Nebo stovky? Tisíce? No co bychom pro drogový kartel neudělali, že jo. I ti naši politici nakoupili zázračné vakcíny za stovky miliard, aby je pak spálili v pecích. Prasečí chřipka připomíná i jednu novější pandemii. Že by jen vzdáleně a náhodou? Tady v odkazu můj velký rozbor prasečí chřipky jako byznysu.

Ostatně stejné tržní principy, které v České republice udělaly ze stomatologie finančně nedostupnou službu. Chcete spravit drobně zub? Že byste šli rovnou na zubařské křeslo? Ale kdeže, nejdřív musíte zaplatit „vyšetření“ u takzvané zubní hygieničky, která vás jako malé fakany poučí o tom, jak si čistit zuby, kterou firmu vyrábějící kartáčky nejlépe podpořit, kterou pastu si koupit (čím víc reklamních plakátů v čekárně, tím větší možnost, že právě ta firma bude dle zcela zbytečné hygieničky nejlepší). Jeden z mnoha principů jak podojit, ale službu nedopřát. Tedy zub nespravit. Udělat službu víc nablýskanou, ale méně účinnou. Smyslem tržního principu je přece udržet pacienta uvnitř, poptávajícího služby, platícího. Stomatologie se pak neměří odvedenými výkony, ale počtem otevření pacientovy peněženky. A tam svou úlohu hygienička plní, jinou úlohu ani nemá. Princip soukromého řádění ve zdravotnictví.

V daleko horším stavu je pak zdravotnictví na Západě. Nejde o pacienta, jde o peníze. Vždycky jde hlavně o peníze. Teď mi dělali bypass (doufám, že jsem jejich péči přežil… psáno v neděli večer, těsně před naběhnutím na jejich kudlu), podle čísel pojišťovny takový zákrok stojí půl milionu na dřevo. Jen ten zákrok. Kdybych byl na Západě, nabídne mi místo operace zdravotnictví postavené na kšeftu OxyContin, aby mě ta smrt tak nebolela? Abych se na krchov proploužil jako zombie a neměl blbé poznámky o tom, že takový stát a takové zdravotnictví stojí tak leda za to, aby se jeden vzbouřil a ten pelech šmuclerovské neřesti vymetl? Jsem si tím jistý.

Náš z božího dopuštění a z neštěstí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek neustále laškuje s myšlenkou, že by pro jeho vlivné straníky bylo fajn, kdyby se zdravotnictví otevřelo trochu privatizačním mechanismům. Bude to efektivnější, bude se v tom daleko méně plýtvat. Jen na takové ošetření nebudou mít stovky tisíc lidí peníze. A tak dostanou OxyContin. Patříme na Západ. I s jeho děláním z lidí zombie. Takhle se totiž hezky progresivně pomáhá. Zabíjením člověka. A tvrzením, že je svobodný, že to přece chtěl. A prachy se točí. I u spalovačů mrtvol. Drogová epidemie začala jako nabídka „léku“ proti bolesti. Bolesti neléčené, ale potlačované agresivní drogou. Krásné.

Zdroj: iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb