Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Auto Moto Revue. Sobota Jaromíra Janáka

30.09.2023
Auto Moto Revue. Sobota Jaromíra Janáka

Foto: Pixabay

Popisek: Automobil - ilustrační foto

Co všechno je možné zažít za volantem.

Příběh první: Felicie, co se v ní zbláznila Julie

V těch časech jsem měl ještě Felicii. Vždy v pondělí, když bylo v divadle volno, jsem si chodil do krematoria v Motole vylepšovat finanční situaci zpěvem. Mimo jiné se mě tam marně pokoušeli naučit mariáš. Při hře se mluvilo mezi pány o všem a já se svěřil, že můj sporťák Felicia je citlivý na boční vítr. „To nic není,“ prohodil mezi štychy a odbavením pozůstalých Vašek Pačes, který byl v krematoriu zaměstnán jako obřadník. „Zajeď s tím dozadu, hodím ti do kufru vyřazenej pomník a pojedeš jak tústopadesátštyrka při startu,“ řekl. Tak jsme to udělali.

V sobotu jsem hrál jenom odpoledne, a tak jsem hned po představení vyrazil za kamarádem do Krásné Lípy na chalupu. Za Mělníkem mě stopla docela pěkná slečna. „Ahoj, já jsem Julča, nejedeš do Vanďáku?“ Do Varnsdorfu jsem sice nejel, ale jel jsem kolem, tak jsem ji naložil. Horký podvečer a otevřené auto celkem logicky dělaly své. Julie se na mne dívala tmavýma očima a i přes šaltpáku mezi námi se snažila přitisknout. „Hele, co kdybychom si tady zajeli do lesa a udělali si pauzu, by to bylo fajn, ne?“ zeptala se nenápadně. Zajel jsem na pěkný palouček.

„Otevřu ti kufr, je tam deka, tak ji vyndej,“ instruoval jsem dívku a zevnitř odjistil kufr. Dívka otevřela víko, a pak jsem se už jen divil. Místo očekávaných radostí dívka začala křičet a se slovy „Ježíšmarjá, to jsem já, to jsem já!“ utekla do lesa.

Šel jsem se podívat, co se děje. V kufru byl pěkně položený náhrobní kámen se jménem Julie Suchánková.

Julie v tom lese možná běhá dodnes. Už to bude babička. Kdybyste ji potkali, hlavně se jí neptejte na hráškově zelenou feldu se státním poznávacím číslem AHJ 97-24. Od toho zážitku si přeju, aby odpočívala v pokoji.

Příběh druhý: Když byla Fabie ještě bujná a já v ní nechtěl mít rozbitou sanici

Měl jsem tehdy čerstvě nový vůz jménem Fabia. Bylo léto. Vlezl bych do bazénu, řekl jsem si. V bazénu jsem ale zjistil, že voda je kalná a výrazně nekřišťálově nejasná. Nalil jsem tam nějakou chemikálii, potom druhou a vytvořil bublající směs, která se měnila v kašovitou hmotu, jen vybouchnout. Naštěstí jsem dostal propagační leták z M., podniku, který se už léta stará o to, abych se dostal ze svých zatím kladných finančních čísel do mínusu. Vzali jsme s dcerou Bětuškou, čerstvou řidičkou, horší auto z naší flotily, tedy Fabii, a vyrazili za záchranou do přátelské prodejny. Koupili jsme padesát kilo písku a nějaké piksly s chlórem, tak asi za tisíc, a odnesli jsme to do Fabie. „Bety, počkej tady, já jen vrátím vozejk a hned jsem zpátky,“ poručil jsem dceři. Naštěstí počkala u auta.

Na přechodu před M. stál bublající motocykl Harley-Davidson a lehce nagelovaný a dole o trochu více natukovaný playboy se svou ještě korpulentnější dívkou vstupovali do prodejny. Vozík se mi špatně řídil, takže jsem se omluvil a poprosil: „Když dovolíte, jen bych projel!“ Bohužel nedovolila, a tak jsem se jí držadlem vozíku trochu otřel o bok.  Zařvala jako lvice!

„Ty vole, tys vrazil do mý ženy,“ zvolal majitel bublajícího auta a té slečny. Lekl jsem se a pokusil se o omluvu. Bohužel se rozběhla netušená konverzace.

Z ní vyjímám:
„Víš, že ho mám pětadvacet čísel dlouhýho?“ sdělil mi překvapivě playboy.
„Já ho mám dvacet sedm!“ řekl jsem a až jsem se lekl, co jsem zalhal. „Vyndejte ho a porovnáme. Větší bere!“ promluvil ze mě starý karbaník.
Playboy znejistěl: „Hele, taky bys moh dostat přes držku!"

Personál prodejny se scházel v předtuše napínavé podívané.
„Nedostanu, mám v kapse kasr a stříknu vám ho do očí!“

Playboy začal vyjednávat:
„No taks mu taky mohla trošku uhnout, kačeno, né?“

To už byla pozice vhodná k vyjednávání:
„Já se vám, slečno, omlouvám, opravdu jsem vám nechtěl ublížit,“ omluvil jsem se už podruhé.
„To je dobrý, von je takhle blbej pořád,“ odvětila dívka a já se raději vytratil.

„Tati, ty jsi nemožnej, jdeš jen vrátit vozejk a já se tady peču už deset minut,“ vyčetla mi Bětuška. „Jeď opatrně, ať do nikoho nevrazíš,“ řekl jsem novopečené řidičce, která se na mě podívala, jako bych dostal úpal.

V tu chvíli pár motycklistů vycházel z obchodu. Playboy zajel ke krajnici, sáhl do kožené brašny, vytáhl hliníkové schůdečky, jeho stopadesátikilová dívka nastoupila, motorka zaúpěla, zadní pneumatika motocyklu se prohnula, schůdky se složily, šouply do brašny a motocykl se s hlubokým hlasem „bum-bum-bum“ osmdesátikilometrovou rychlostí odřítil do dáli.

Příběh třetí: Zázrak z Fabie

Tou dobou už byla Fabie dětským střevíčkům dávno odrostlá a jezdila jí převážně ženská polovina rodiny a můj syn. Stroj se vlastně své mateřské značce už moc nepodobal, neustále opravované nárazníky se měnily do bizarních tvarů, podle toho, trefili-li se moji rodinní příslušníci do právě se otvírajících vrat, nebo do kandelábru, drze se pletoucího do cesty před vraty. Když si ji půjčoval můj syn Vojta, vešla se mu do ní celá aparatura na koncert, tři kytary a kromě toho naležato i kamarádi, kteří s ním hrají ve skupině Wosa.

„Tati, nechceš se dneska večer přijít podívat s maminkou na náš koncert?“ oslovil mne jednou vpodvečer Vojta. Bylo mi to divné. Nikdy o nás na svých koncertech moc nestál, patrně v obavě, aby maminka nezačala s ostatními děvčaty před pódiem pogovat, což je takové pološílené skákání a vystrkování rukou nahoru s výrazem obličeje, připomínajícím epileptický záchvat. Pak z něj vylezlo, že by potřeboval odvézt Fabii s koncertním vercajkem domů a honem stačit ještě jeden koncert ve vnitřní Praze se svou druhou skupinou, pojmenovanou kupodivu podle jedné sbírky básní Františka Halase.

Vyrazili jsme tedy na Bílou Horu. Kulturák jsme našli poměrně snadno podle třesoucích se stromů a stojanů veřejného osvětlení, ohýbajících se pod náporem zvukové vlny, vibrující malým kulturáčkem. Trochu jsme se báli, ale skutečnost překonala naše očekávání. Vojta s kapelou právě kalili svůj největší hit Kaktus II. Pod pódiem místo davu skákajících puberťáků bylo šest nebo sedm vozíčkářů, kteří se rytmicky pohybovali, jedna sedící slečna, o které bych si nikdy nemyslel, že je tělesně postižená, pogovala s neutuchající energií. Mezitím Vojtův kámoš Filda kmital mezi vozíčkáři a vyprávěl jim a slečny, které vypadaly na adeptky soutěží královen krásy a na které bych koukal v metru s despektem se závistí stáří jako na sobeckou mladou generaci, která svou krásu dává jenom blbostem, nosily limonády, chlebíčky a obsluhovaly diváky chvályhodného koncertu.

Nějak jsem najednou byl naměkko. Ne že by mě doměkka naklepal ten randál, ale nikdy bych o něm netušil, že lidem, k nimž byl život viditelně macešský, vžene do tváří tolik projevů štěstí. Až Vojta zase přijde, abych mu půjčil svou milovanou Fabii, udělám to bez váhání. I kdyby v ní vozil Alexandrovce a projel s nimi zavřenými vraty, které jsem čerstvě opravil.

 

Jaromír Janák

Vložil: Jaromír Janák