Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejznámější česká farářka boří mýty. Žije se ženou a vystupuje v televizních show. Co ale adopce LGBTI komunitou? O kom se mluví

28.09.2023
Nejznámější česká farářka boří mýty. Žije se ženou a vystupuje v televizních show. Co ale adopce LGBTI komunitou? O kom se mluví

Foto: Se svolením Martina Viktorie Kopecká / Deník farářky

Popisek: Martina Viktorie Kopecká

Martina Viktorie Kopecká se usídlila v myslích národa díky tomu, že se protančila do finále televizní taneční show StarDance aneb Když hvězdy tančí. Tím ale její pobyt v showbyznysu neskončil.

Evangelická církev se od katolické liší v mnoha směrech. Hlavní je ale to, že umožňuje stát se duchovním i ženám a nepraktikuje celibát, její faráři i farářky mohou uzavírat sňatky a mít tak rodinu, jako každý jiný občan. Církev československá husitská je jednou z několika u nás uznaných evangelických církví, má svou vlastní vysokou školu – Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy a nejslavnější kostel Svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Ne každý, kdo vystuduje husitskou alma mater, se rozhodne pro povolání faráře. Po tomto náročném a vysoce kvalitním studiu můžete být klidně třeba šéf zpravodajství televize (měla jsem takového kolegu), novinářem, překladatelem, ale i bankéřem nebo podnikatelem. Když se pro toto studium rozhodnete, nemusíte dokonce být ani věřící. Vyžaduje se od vás ovšem vysoké morální nasazení, které musíte vyjevit svým způsobem života a činy. Víru v Boha pak najít můžete, ale nemusíte. Kdo ji nenajde, má to svým způsobem těžší, Bůh jako kategorický imperativ totiž „husitům“ poskytuje pro dodržování pravidel morálního života značnou oporu. Nemáte-li Boha, jste na to sami – a to, jak víme, je pořádná dřina. 

Farářka, psycholožka, pedagožka

Martina Viktorie Kopecká po absolvování gymnázia pracovala v mezinárodním korporaci. To není zrovna svět, který by člověka duševně obohacoval, je to každodenní dřina a hon za ziskem pro firmu. Když se rozhodla, že toto není život pro ni, zvolila hodně těžkou cestu, studium teologie. Upřímně – neumím si představit, že v pracovní době rumařím pro korporát a odreagovávám se tím, že se ponořím do studia klasických jazyků, studuji a snažím se pochopit filozofické směry i nejrůznější náboženství, trénuji psaní esejí a logiku jazyka. Musíte mít nejen dobrou hlavu, ale také pevnou vůli a ochotu vzdělání něco obětovat. Pro Martinu Viktorii Kopeckou to tím navíc neskončilo, přidala si ještě psychologii a speciální pedagogiku, a všechny tři obory úspěšně dokončila. K tomu si prošla hledáním smyslu života ve víře, protože studium začala jako nevěřící a nepokřtěná. Ke křtu přistoupila až během studií, stala se farářkou, a tak bychom asi měli předpokládat, že v Boha uvěřila. Ke svým farníkům samozřejmě promlouvá skrze písmo svaté, o své víře ale nemluví. Když ji posloucháte a sledujete její život, musíte se chvílemi zamyslet nad tím, jestli náhodou právě tahle zdánlivě křehká žena nepatří k těm, pro které Bůh zůstal nepoznán a ona se tedy se životem v církevním společenství pere bez opory, pouze se snahou předávat lidem morální poselství o naplnění života se zachováním si čistého štítu. Poskytuje svátost zpovědi, ale zároveň se věnuje psychoterapeutické práci a velmi dobře ví, že v životě si nevystačíte s pár modlitbami a rozhřešením od faráře, své „hříchy“ musíte dokázat zpracovat a odčinit, jinak vám ani sám Pán Bůh nepomůže. Žena mnoha tváří, žena jemná, inteligentní, krásná, ale také tvrdě pracující na své kariéře, energická, až trochu urputná. 

Proč showbyznys?

To bychom tedy chtěli pochopit. Martina Viktorie Kopecká působí v mezinárodním ekumenickém hnutí, je předsedkyní ECHOS (Ozvěny hlasu mladých) – poradního odboru Světové rady církví. V roce 2018 se účastnila katolické synody o mladých lidech v Římě. V roce 2020 byla prezidentkou festivalu Meeting Brno. Píše svůj blog Deník farářky, podle kterého vyšla na podzim v roce 2021 stejnojmenná kniha, na ni navázala další knihou Zpověď farářky. Od září 2020 moderuje cyklus České televize Uchem jehly. V pořadu diskutuje s významnými hosty, kteří nezapomínají na duchovní rozměr lidského života. A samozřejmě píše a pronáší kázání ve svém farním kostele. Proč žena, která je v sedmatřiceti letech jednou z nejvýraznějších osobností Husitské církve a možná náboženského života v Čechách vůbec, přistoupila na to, že bude tančit spolu s herci a sportovci ve StarDance? Proč jsme ji nedávno viděli jako členku jednoho soutěžního týmu dokonce v typicky komerčním pořadu Máme rádi Česko? Že by se tak snažila vyjevit, že život v křesťanském společenství může být pro současného mladého člověka zázemím, které mu ve veřejném životě chybí, aniž by se musel vzdát atributů moderního života? Lákání oveček na vějičku báječného života ve víře, kde Bůh je člověku oporou a farní společenství zázemím? Martina Viktorie Kopecká je v propagaci své církve dobrá právě proto, že se plně přizpůsobila způsobu komunikace moderního světa. Jenže není to až příliš bulvární, a tím pádem trochu nevkusné? 

Šokující přiznání

V knize Zpověď farářky a v několika rozhovorech v těchto dnech Martina Viktorie Kopecká veřejně přiznala, že žije se ženou a v tomto vztahu je šťastná. Chtělo by se říci, že se tím jako evangelička definitivně vymezila proti dogmatům o homosexualitě, které stále ještě mnohdy prosazuje katolická církev. Evangelické církve ponechávají na rozhodnutí svých farářů, zda jsou ochotni posvětit stejnopohlavní partnerství církevním sňatkem. Jenže ani Martina Viktorie Kopecká se jednoznačně nevyjadřuje k tomu, co stejnopohlavní páry pálí nejvíce, totiž k možnosti oficiálně společně vychovávat děti jako jejich rodiče. „Na druhou stranu nejsem přesvědčená, že by měl mít každý člověk automaticky právo na dítě. Jistě je lepší, aby se o dítě z dětského domova staraly dvě matky nebo dva otcové, než aby zůstalo v ústavní péči. Optimální ale z mého pohledu je, když má dítě k dispozici oba rodičovské vzory. Proto třeba vnitřně zápasím s případy, kdy dvě ženy ve vztahu různými způsoby řeší své mateřství a dítěti pak znemožní styk s biologickým otcem,“ vyjádřila se k tomuto tématu v rozhovoru na Aktuálně.cz. Tak jak tedy, paní farářko – adopce ano, nebo ne? 

Zdroj: Deník farářky, Wikipedie, Aktuálně.cz, Novinky.cz

 

Vložil: Ela Nováková