Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konečně se zbavil nálepky vraha a devianta... Kdo? Ten nejméně pravděpodobný sběratel krasavic u nás. VIP skandály a aférky

26.09.2023
Konečně se zbavil nálepky vraha a devianta... Kdo? Ten nejméně pravděpodobný sběratel krasavic u nás. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Filip Kaňkovský (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Filip Kaňkovský při natáčení

Studoval vážnou hudbu, dnes s kapelou hraje ska a reggae. Měl být klavíristou, ale Jára Cimrman z něj udělal herce pro Národní divadlo. Chtěl studovat doktoranda, místo toho šel rovnou učit na DAMU. Oční vada ho předurčila pro role sígrů a vrahů, teď je z něj policajt sympaťák Břéťa. Filip Kaňkovský má pestrý život a chvíli neposedí.

Když mu bylo osm, maminka ho zavedla do hudební školy. Vybral si klavír a zamiloval se do něj. Talent i píle ho dovedly až na státní konzervatoř, tu ale opustil a dostudoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Pak ho kamarád zavedl mezi herce, kteří hráli hry Divadla Járy Cimrmana a jemu učarovala energie herecké práce. A tak zamířil po maturitě na herectví na DAMU. A ze školy rovnou do angažmá v Národním divadle, kterému je věrný dodnes, i když si rád zahraje i na jiných scénách. Film a televize pro něj mají stále nějaké příležitosti. Filip Kaňkovský je důkazem toho, že jinakost nemusí být na škodu, když umíte zúročit talent a podpořit ho pílí a vůlí. Stihne toho hodně, protože stále ještě také hraje na klávesy a zpívá s kapelou Green Småtroll, která vznikla v roce 2002 a slaví úspěchy na nejrůznějších festivalech i během celoročního vystupování.

 

O Filipa je zájem, i v médiích.

Co to máte s očima?

Přestože už na tuto otázku odpovídal Filip Kaňkovský asi tisíckrát, ještě v osmatřiceti letech na ni musí odpovídat stále. Ne, netrpí Downovým syndromem. Ne, nemá mezi předky Asiata. Prostě se narodil s kosmetickou oční vadou, která se jmenuje epikantus a znamená, že kožní záhyb horního víčka překrývá vnitřní koutek oka. To patří k typické fyziognomii asijských národů, ale občas se stane, že „šikmé oči“ má i běloch. V dětství si tak Filip musel zvykat na to, že na něj děti pokřikují a dospělí divně zahlížejí. Každý jsme nějaký a když si z jinakosti člověk nevypěstuje mindrák, může z něj udělat i zajímavý typ. Přesně tak dnes působí Filip Kaňkovský, příjemný, samozřejmý muž, talentovaný herec, zajímavý typ.

 

„Chtěli po mně v Hudebním divadle Karlín fotku do programu. Tak jsem si vzpomněl na tudlenctu od Jana Hromádka, kterou mám moc rád. I chtěli životopis. Co má vlastně člověk napsat, říct? Škola, stres, hospoda, divadlo, stres, koncerty, koncerty, divadlo, film, seriál, divadlo, les, divadlo, seriál...no a je konec. Snad ne úplně eště. Přeju všem sílu v jejich konání a týhle zemi vyhlídku na optimističtější budoucnost. One Love,“ napsal k tomuto povedenému snímku Filip Kaňkovský.

A abyste dostali odpověď i na otázku, jestli jeho jinakost nevadí ženám, vězte, že rozhodně ne. Po rozchodu s Kristýnou Leichtovou má již několik let vztah s další ženou z oboru, neméně krásnou herečkou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Danielou Šiškovou. Jen to dojíždění mezi Prahou a Českými Budějovicemi je už oba trochu zmáhá, a tak teď přemýšlejí, jak to vyřešit, aby mohli být víc spolu.

 

Dny s Danielou...

Noci se Shakespearem

V Národním divadle střídá Filip Kaňkovský role v klasickém i moderním repertoáru, kromě toho hostuje i v muzikálech Bodyguard v Karlíně, Cikáni jdou do nebe a Cabaret v Divadle Bez zábradlí a ve hře Komplic v Dejvickém divadle. Ani v létě si od divadla neodpočine, hraje v představení Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. „Loni jsem dostal šanci hrát v Macbethovi. A máte pravdu, je to náročný právě v tom nočním zkoušení. Hrají tu totiž i herci z mimopražských divadel, já sám ještě předtím odehrával představení Mistr a Markétka, takže se opravdu začínalo o půlnoci a končili jsme pravidelně kolem čtvrtý ráno. No a do toho jsou samozřejmě ještě další normální povinnosti. Úplně si nedokážu představit, jak to pak dělají kolegové, co mají děti, vždyť tomu dítěti je jedno, že rodič zkoušel, prostě je v šest v sedm vzhůru a vyžaduje aktivitu. No, bylo to hustý, je to takovej hardcorovej dětskej tábor, ale vždycky jsem to chtěl zažít, shakespearovky jsou pojem a já mám výzvy prostě rád,“ líčí v rozhovoru pro Blesk, jak probíhaly loňské zkoušky na Macbetha, který byl letos s úspěchem opakován a možná si přidá i třetí letní sezónu v příštím roce.

 

Naši Furianti v Národním, foto se svolením ND

Konečně není vrah, ale policista

Typově byl Filip Kaňkovský často vybírán režiséry filmů a epizod v televizních seriálech pro role vrahů, v Případu kmotra pak povýšil na organizátora vraždy podnikatele Mrázka. Můžeme ho ale vidět v nejrůznějších žánrech, nevyhýbá se ani komediím, v loňském roce jsme ho mohli vidět třeba v rodinné veselohře Střídavka a komediální byla i role v seriálu Národní házená. Sám ale říká, že takových jiných postav si diváci zdaleka tolik nevšimnou, zato ty vrahy si dobře pamatují. Na druhou stranu zákona se dostal v seriálu Dvojka na zabití, kde hrál policejního technika. Pak přišla nabídka do dlouhodobého seriálu ZOO, kde dostal roli policisty Břéti Kabáta.

 

Jako Břéťa v ZOO, foto FTV Prima

Ten byl nejprve jen kamarádem a pomocníkem soudce Kříže, ze seriálu ale po odchodu soudce nezmizel. Dokonce mu byla přisouzena i romantická linie, zamiloval se do svérázné ošetřovatelky žiraf Elišky Krásné. A jeho postava se rozvíjí i ruku v ruce s linií „spravedlivého podvodníčka“ Charlieho. Břéťa je sympaťák každým coulem, a tak Filipu Kaňkovskému přibylo fanoušků na sociálních sítích i ve veřejném prostoru. Moc si ale na tuhle popularitu nepotrpí, protože je spíše uzavřený člověk a bodré poplácávání po zádech a tykačky při fotografování mu jsou proti srsti. „Lidi se v drtivé většině chovají slušně. Pár výjimek si myslí, že jsem jejich majetek, a chovají se podle toho. Když mě třeba nutí pít a já nechci, mají mě za nafoukance. Nebo vám automaticky tykají a oznámí vám, že teď se teda spolu vyfotíte. Tak takhle ne,“ odmítá přílišnou familiérnost fanoušků v rozhovoru pro Novinky.cz. 

 

Slavnostní premiéra Marhoulova Nabarveného ptáčete, kde Kaňkovský také hrál.

Narozeniny ředitelky ZOO

Na narozeniny se v seriálu ZOO nezapomíná, a tak ty svoje mohla oslavit Veronika Freimanová, představitelka ředitelky Marie Roklové, s kolegy na place. Překvapení to pro herečku bylo, jelikož ji všichni zastihli během natáčení v ředitelně, kde měla jeden obraz za druhým. „Mám za sebou sedm obrazů a letos mě to opravdu překvapilo, nějak ty narozeniny nemám vůbec v hlavě. Pokud počítám správně, v ZOO je slavím už potřetí,“ přiznala se herečka, která v ruce svírala velkou kytici a prozradila, jaké nejkrásnější narozeniny zažila.

 

Všichni objímali oslavenkyni. Foto FTV Prima

„Narozeniny slavím a ten nejhezčí dárek byl, když jsme s dcerou jely do Florencie. Dlouho jsme to odkládaly, ale nakonec to byla krásná dámská jízda. Po mnoha letech jsme si na sebe udělaly čas a byly jsme spolu jen my dvě.“ A jaké budou ty letošní oslavy? Krásné, ale ne moc velké. „Těším se na velký rodinný oběd. S manželem slavíme narozeniny necelý měsíc od sebe, takže se jdeme projít, zajdeme si na oběd, uděláme si to hezké, a to mě baví,“ prozradila seriálová ředitelka. 

Mareš soutěží o Ferrari

Přijďte do Galaxie barev a odjeďte ve Ferrari. To je s trochou nadsázky smysl soutěže, kterou si pro svoje návštěvníky připravila zmíněná pražská interaktivní galerie. Jeden z nich se totiž stoprocentně v blízké budoucnosti stane majitelem Ferrari 488.

 

Do projektu se zapojil i Leoš Mareš, který v souladu s kreativním konceptem galerie je de facto tvůrcem malby exteriéru sportovního vozu. Moderátor už jízdu pod barvami absolvoval a dle svých slov si ji velmi užil. Foto Media:list s.r.o.  

Regina Rázlová tančí s Alzheimerem

Když se scenáristka Nataša Slavíková a režisér Petra Slavík rozhodli natočit film o příběhu rodiny, do jejíhož osudu vstoupila vážná nemoc, dotýkalo se jich to přímo osobně. Od tohoto momentu do vzniku celovečerního filmu inspirovaného skutečnou událostí v jejich rodině uběhlo 7 let. Snímek Tancuj, Matyldo v hlavních rolích s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou představují tvůrci nyní první ukázkou u příležitosti letošního Světového dne Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září.

 

Příběh filmu ukazuje, co všechno může rodina při péči o nemocného blízkého člověka ztratit, ale paradoxně i získat. Film uvede do kin 30. listopadu distribuční společnost Bontonfilm. „Nápad na snímek Tancuj, Matyldo vznikl před více než sedmi lety, ještě za života mé matky trpící Alzheimerovou chorobou. Péče o ni přinášela i řadu humorných či tragikomických situací. Maminka do ústavu nechtěla, musela jsem otci slíbit, že ji tam nedám. Netušila jsem, co bude slib obnášet. Za jeho splnění vděčím mimo jiné i podmínkám, které tuto péči v domácím prostředí umožnily, a oběma synům. Přes řadu složitých situací to naši rodinu stmelilo,“ říká producentka a scenáristka celovečerního filmu Tancuj, Matyldo Nataša Slavíková. 

Zdroj: CSFD, i-divadlo.cz, Blesk, Novinky.cz, Prima TV, Bontonfilm, Media: list s.r.o.

 

Vložil: Ela Nováková