Konečně se zbavil nálepky vraha a devianta... Kdo? Ten nejméně pravděpodobný sběratel krasavic u nás. VIP skandály a aférky
26.09.2023
Foto: Se svolením Filip Kaňkovský (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Filip Kaňkovský při natáčení
Studoval vážnou hudbu, dnes s kapelou hraje ska a reggae. Měl být klavíristou, ale Jára Cimrman z něj udělal herce pro Národní divadlo. Chtěl studovat doktoranda, místo toho šel rovnou učit na DAMU. Oční vada ho předurčila pro role sígrů a vrahů, teď je z něj policajt sympaťák Břéťa. Filip Kaňkovský má pestrý život a chvíli neposedí.
Když mu bylo osm, maminka ho zavedla do hudební školy. Vybral si klavír a zamiloval se do něj. Talent i píle ho dovedly až na státní konzervatoř, tu ale opustil a dostudoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Pak ho kamarád zavedl mezi herce, kteří hráli hry Divadla Járy Cimrmana a jemu učarovala energie herecké práce. A tak zamířil po maturitě na herectví na DAMU. A ze školy rovnou do angažmá v Národním divadle, kterému je věrný dodnes, i když si rád zahraje i na jiných scénách. Film a televize pro něj mají stále nějaké příležitosti. Filip Kaňkovský je důkazem toho, že jinakost nemusí být na škodu, když umíte zúročit talent a podpořit ho pílí a vůlí. Stihne toho hodně, protože stále ještě také hraje na klávesy a zpívá s kapelou Green Småtroll, která vznikla v roce 2002 a slaví úspěchy na nejrůznějších festivalech i během celoročního vystupování.
O Filipa je zájem, i v médiích.
Co to máte s očima?
Přestože už na tuto otázku odpovídal Filip Kaňkovský asi tisíckrát, ještě v osmatřiceti letech na ni musí odpovídat stále. Ne, netrpí Downovým syndromem. Ne, nemá mezi předky Asiata. Prostě se narodil s kosmetickou oční vadou, která se jmenuje epikantus a znamená, že kožní záhyb horního víčka překrývá vnitřní koutek oka. To patří k typické fyziognomii asijských národů, ale občas se stane, že „šikmé oči“ má i běloch. V dětství si tak Filip musel zvykat na to, že na něj děti pokřikují a dospělí divně zahlížejí. Každý jsme nějaký a když si z jinakosti člověk nevypěstuje mindrák, může z něj udělat i zajímavý typ. Přesně tak dnes působí Filip Kaňkovský, příjemný, samozřejmý muž, talentovaný herec, zajímavý typ.
„Chtěli po mně v Hudebním divadle Karlín fotku do programu. Tak jsem si vzpomněl na tudlenctu od Jana Hromádka, kterou mám moc rád. I chtěli životopis. Co má vlastně člověk napsat, říct? Škola, stres, hospoda, divadlo, stres, koncerty, koncerty, divadlo, film, seriál, divadlo, les, divadlo, seriál...no a je konec. Snad ne úplně eště. Přeju všem sílu v jejich konání a týhle zemi vyhlídku na optimističtější budoucnost. One Love,“ napsal k tomuto povedenému snímku Filip Kaňkovský.
A abyste dostali odpověď i na otázku, jestli jeho jinakost nevadí ženám, vězte, že rozhodně ne. Po rozchodu s Kristýnou Leichtovou má již několik let vztah s další ženou z oboru, neméně krásnou herečkou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Danielou Šiškovou. Jen to dojíždění mezi Prahou a Českými Budějovicemi je už oba trochu zmáhá, a tak teď přemýšlejí, jak to vyřešit, aby mohli být víc spolu.
Dny s Danielou...
Noci se Shakespearem
V Národním divadle střídá Filip Kaňkovský role v klasickém i moderním repertoáru, kromě toho hostuje i v muzikálech Bodyguard v Karlíně, Cikáni jdou do nebe a Cabaret v Divadle Bez zábradlí a ve hře Komplic v Dejvickém divadle. Ani v létě si od divadla neodpočine, hraje v představení Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. „Loni jsem dostal šanci hrát v Macbethovi. A máte pravdu, je to náročný právě v tom nočním zkoušení. Hrají tu totiž i herci z mimopražských divadel, já sám ještě předtím odehrával představení Mistr a Markétka, takže se opravdu začínalo o půlnoci a končili jsme pravidelně kolem čtvrtý ráno. No a do toho jsou samozřejmě ještě další normální povinnosti. Úplně si nedokážu představit, jak to pak dělají kolegové, co mají děti, vždyť tomu dítěti je jedno, že rodič zkoušel, prostě je v šest v sedm vzhůru a vyžaduje aktivitu. No, bylo to hustý, je to takovej hardcorovej dětskej tábor, ale vždycky jsem to chtěl zažít, shakespearovky jsou pojem a já mám výzvy prostě rád,“ líčí v rozhovoru pro Blesk, jak probíhaly loňské zkoušky na Macbetha, který byl letos s úspěchem opakován a možná si přidá i třetí letní sezónu v příštím roce.
Naši Furianti v Národním, foto se svolením ND
Konečně není vrah, ale policista
Typově byl Filip Kaňkovský často vybírán režiséry filmů a epizod v televizních seriálech pro role vrahů, v Případu kmotra pak povýšil na organizátora vraždy podnikatele Mrázka. Můžeme ho ale vidět v nejrůznějších žánrech, nevyhýbá se ani komediím, v loňském roce jsme ho mohli vidět třeba v rodinné veselohře Střídavka a komediální byla i role v seriálu Národní házená. Sám ale říká, že takových jiných postav si diváci zdaleka tolik nevšimnou, zato ty vrahy si dobře pamatují. Na druhou stranu zákona se dostal v seriálu Dvojka na zabití, kde hrál policejního technika. Pak přišla nabídka do dlouhodobého seriálu ZOO, kde dostal roli policisty Břéti Kabáta.
Jako Břéťa v ZOO, foto FTV Prima
Ten byl nejprve jen kamarádem a pomocníkem soudce Kříže, ze seriálu ale po odchodu soudce nezmizel. Dokonce mu byla přisouzena i romantická linie, zamiloval se do svérázné ošetřovatelky žiraf Elišky Krásné. A jeho postava se rozvíjí i ruku v ruce s linií „spravedlivého podvodníčka“ Charlieho. Břéťa je sympaťák každým coulem, a tak Filipu Kaňkovskému přibylo fanoušků na sociálních sítích i ve veřejném prostoru. Moc si ale na tuhle popularitu nepotrpí, protože je spíše uzavřený člověk a bodré poplácávání po zádech a tykačky při fotografování mu jsou proti srsti. „Lidi se v drtivé většině chovají slušně. Pár výjimek si myslí, že jsem jejich majetek, a chovají se podle toho. Když mě třeba nutí pít a já nechci, mají mě za nafoukance. Nebo vám automaticky tykají a oznámí vám, že teď se teda spolu vyfotíte. Tak takhle ne,“ odmítá přílišnou familiérnost fanoušků v rozhovoru pro Novinky.cz.
Slavnostní premiéra Marhoulova Nabarveného ptáčete, kde Kaňkovský také hrál.
Narozeniny ředitelky ZOO
Na narozeniny se v seriálu ZOO nezapomíná, a tak ty svoje mohla oslavit Veronika Freimanová, představitelka ředitelky Marie Roklové, s kolegy na place. Překvapení to pro herečku bylo, jelikož ji všichni zastihli během natáčení v ředitelně, kde měla jeden obraz za druhým. „Mám za sebou sedm obrazů a letos mě to opravdu překvapilo, nějak ty narozeniny nemám vůbec v hlavě. Pokud počítám správně, v ZOO je slavím už potřetí,“ přiznala se herečka, která v ruce svírala velkou kytici a prozradila, jaké nejkrásnější narozeniny zažila.
Všichni objímali oslavenkyni. Foto FTV Prima
„Narozeniny slavím a ten nejhezčí dárek byl, když jsme s dcerou jely do Florencie. Dlouho jsme to odkládaly, ale nakonec to byla krásná dámská jízda. Po mnoha letech jsme si na sebe udělaly čas a byly jsme spolu jen my dvě.“ A jaké budou ty letošní oslavy? Krásné, ale ne moc velké. „Těším se na velký rodinný oběd. S manželem slavíme narozeniny necelý měsíc od sebe, takže se jdeme projít, zajdeme si na oběd, uděláme si to hezké, a to mě baví,“ prozradila seriálová ředitelka.
Mareš soutěží o Ferrari
Přijďte do Galaxie barev a odjeďte ve Ferrari. To je s trochou nadsázky smysl soutěže, kterou si pro svoje návštěvníky připravila zmíněná pražská interaktivní galerie. Jeden z nich se totiž stoprocentně v blízké budoucnosti stane majitelem Ferrari 488.
Do projektu se zapojil i Leoš Mareš, který v souladu s kreativním konceptem galerie je de facto tvůrcem malby exteriéru sportovního vozu. Moderátor už jízdu pod barvami absolvoval a dle svých slov si ji velmi užil. Foto Media:list s.r.o.
Regina Rázlová tančí s Alzheimerem
Když se scenáristka Nataša Slavíková a režisér Petra Slavík rozhodli natočit film o příběhu rodiny, do jejíhož osudu vstoupila vážná nemoc, dotýkalo se jich to přímo osobně. Od tohoto momentu do vzniku celovečerního filmu inspirovaného skutečnou událostí v jejich rodině uběhlo 7 let. Snímek Tancuj, Matyldo v hlavních rolích s Karlem Rodenem a Reginou Rázlovou představují tvůrci nyní první ukázkou u příležitosti letošního Světového dne Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září.
Příběh filmu ukazuje, co všechno může rodina při péči o nemocného blízkého člověka ztratit, ale paradoxně i získat. Film uvede do kin 30. listopadu distribuční společnost Bontonfilm. „Nápad na snímek Tancuj, Matyldo vznikl před více než sedmi lety, ještě za života mé matky trpící Alzheimerovou chorobou. Péče o ni přinášela i řadu humorných či tragikomických situací. Maminka do ústavu nechtěla, musela jsem otci slíbit, že ji tam nedám. Netušila jsem, co bude slib obnášet. Za jeho splnění vděčím mimo jiné i podmínkám, které tuto péči v domácím prostředí umožnily, a oběma synům. Přes řadu složitých situací to naši rodinu stmelilo,“ říká producentka a scenáristka celovečerního filmu Tancuj, Matyldo Nataša Slavíková.
Zdroj: CSFD, i-divadlo.cz, Blesk, Novinky.cz, Prima TV, Bontonfilm, Media: list s.r.o.
Vložil: Ela Nováková