Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co může způsobit malá slovní hříčka a vášeň zdivočelé fanynky. Horká židle Bena Cristovaa

23.09.2023
Co může způsobit malá slovní hříčka a vášeň zdivočelé fanynky. Horká židle Bena Cristovaa

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Zpěvák, textař, sportovec a herec Ben Cristovao v Show Jana Krause

Zpěvák s česko-angolskými kořeny se momentálně chystá na svůj třetí koncert v O2 aréně, který se uskuteční letos v listopadu. Ten loňský měl velký úspěch a Ben Cristovao v něm předvedl dvě a půl hodiny velkoryse pojaté jevištní show, předváděl akrobatické kousky nad hlavami lidí a kráčel kolem nich na obřím pohyblivém plechovém lvovi.

Hostem Jana Krause byl Ben Cristovao již potřetí a s moderátorem se shodl, že s každou návštěvou se u něj dostavují i větší životní úspěchy. Zakládá si samozřejmě na ohlasu na písničky i koncerty, ale druhou částí jeho života, neméně významnou, je sport. Řadu let se věnuje brazilskému jiu-jitsu. „Jiu-jitsu je buď starší způsob boje, nebo to, o čem se teď bavíme, a to je brazilské jiu-jitsu, které bylo inovováno Brazilci a aplikováno na ulicích, aby se vyzkoušelo, co z toho reálně funguje, a dopracováno do dnešní formy, v které se zápasí a v které jsem mistr Asie,“ vysvětlil s úsměvem zpěvák, jak vzniklo sportovní odvětví, kterému se věnuje.

 

Ben Cristovao_Show Jana Krause 1

Ben Cristovao je jazykový detailista, takže důsledně dbá o přesný význam slov

Asijský mistr nejsem

Jan Kraus líčil, jak se zpěvák stal asijským mistrem v zápasení jiu-jitsu, a Ben Cristovao se rozesmál. „Nejsem asijský mistr, ale mistr Asie,“ trval na tom, že malá změna ve větě může úplně změnit její smysl. Diváci samozřejmě dobře vědí, že Ben není Asiat, a Jan Kraus trochu nechápal, proč to zpěváka tak rozesmálo i pohoršilo. Jenže Ben se hodně pohybuje po světě, komunikuje často v angličtině, a když se potom vyjadřuje česky, dbá na to, aby jeho slova byla přesná. Takže ne asijský mistr, ale mistr Asie. Na tomto mistrovství s brazilském jiu-jitsu se sešlo několik tisíc bojovníků z nejrůznějších zemí a Ben si svého úspěchu velice cení.

Provozuji sport, ne pouliční bitky

Jana Krause zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby se Ben měl s pomocí brazilského jiu-jitsu ubránit, kdyby ho někdo napadl na ulici. Z toho byl zpěvák trochu rozpačitý, protože takhle o tom nikdy nepřemýšlel. „Provozuji sport, ne pouliční zápasení,“ prohlásil. Pak ale popsal, co jeho bojové umění představuje. „Pracuje se hodně se vzdáleností od soupeře. To znamená, že když chce někdo udeřit, jsem lehký na nohách, a buď uskočím a nechám vás, nebo funguje přikrčit se a jít proti tomu. Půjdu vám vlastně po pánvi a shodím vás na zem,“ vysvětlil postup s tím, že není univerzální řešení a že vždy záleží na situaci.

 

Ben Cristovao_Show Jana Krause 2

Populární zpěvák a sportovec si může připsat do sbírky další vítězství, zaskočit zkušeného moderátora v jeho oboru, čímž hrátky se slovy bezesporu jsou, se jen tak někomu nepovede

Sportem k invaliditě

Aktivní zápasení přineslo Benovi nedávno nepříjemné zranění. Stalo se to při tréninku se sparing partnerem na Slovensku. „Jedna technika byla rychlejší, než jsem ji viděl, a než jsem stihl na to zareagovat, tak najednou slyším takový divný zvuk a koukám na tu svoji ruku... To bylo poprvé, co jsem něco takového zažil. Ta ruka byla se mnou a vlastně ne,“ připomněl nedávný závažný úraz levé ruky. Rameno mu nahodil zpět místní fyzioterapeut, a pak šel do nemocnice. „Napřed jsem byl v Praze v nemocnici, kde mi řekli, že se to možná samo spraví. Dostal jsem nějaké zpevňovací cviky, ale pořád to vypadávalo.“ Nakonec podstoupil operaci v Olomouci. „Přišívali mi zpátky rameno nebo to labrum (pozn. labrum = vazy kolem chrupavčité části kloubu), které to rameno drží, a potom mi tam ještě přišívali biceps, který byl taky utržený,“ dodal.

 

Ben Cristovao_Show Jana Krause 3

Trable se zraněnou rukou a rozvášněnou fanynkou sice bere s humorem, tehdy mu ale do smíchu nebylo

Zatracená fanynka

Když už si myslel, že je z nejhoršího venku, utržený biceps se znovu přihlásil. „Po koncertě ke mně běžela jedna taková slečna, která se rozeběhla, jakože mi skočí do náručí, abych ji chytl, a já jsem zapomněl, že tu ruku nemám přetěžovat, takže jsem ji chytl, a ta ruka udělala křup… Slečnu jsem udržel, ale ten biceps jen říkal: Tak znovu. Tak jsem šel znovu do Olomouce a to už doufám bylo finální.“

Běhání se zpěvem

Nyní je pár týdnů po poslední operaci a dává si pozor, aby ruku nepřetěžoval. Fyzičku si ale udržuje stále, bez dobré kondice by nezvládl ani návrat ke sportu ani náročnou koncertní show. „Běhám podél řeky a do toho se připravuji na koncert. Zpívám si songy, ale bez hudby, a do toho občas skáču. Když kolem mě běží lidi, tak si říkají, co je to sakra za vola,“ uzavřel se smíchem mladý sympaťák.

Zdroj: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková