Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krade se už tak nějak z principu, ne pro potěšení. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.09.2023
Krade se už tak nějak z principu, ne pro potěšení. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Víta Rakušana

Popisek: Ministr Vít Rakušan, oko navlhlé starostí o Českou republiku a její finance

Vládní komunikace je základ. A tak pelech neřesti, který jde nalézt pod označením Ministerstvo vnitra, vyčlenil 40 milionů na předvolební kampaň současné vlády. Kupodivu se prakticky ve stejnou dobu otevřela kauza Čapí hnízdo. Náhody jsou běžnou součástí naší reality, tedy aspoň to tak má vypadat. A tak se krade, jakýmkoliv způsobem, už bez nadšení, ale tak nějak z povinnosti.

Blíží se volby. Přečkáme jednu zimu bez jediné molekuly ruského plynu, ale se spoustou překupnických molekul, a už se na nás povalí moudra těch našich myšlenkových trustů, kteří by rádi k evropskému korýtku. A na takovou akci je potřeba se už teď připravovat. Ministerstvo vnitra si výsledek voleb pojistilo masivní reklamou, která bude placená z daní, tedy z peněženek voličů. A to i voličů, kteří Dozimetry nevolí. Vše bude samozřejmě kamuflované do saténu vládní komunikace, nikoliv do hávu PR před volbami. Za vládu totiž nemluví činy (alespoň ne pochvalně), ale hromada marketingu, který má činy nahradit.

Do toho se po necelém roce klidu otevírá kauza Čapí hnízdo, která už třikrát zasáhla do výsledků voleb. Naše vždy nestranná justice ale neotevře veřejné projednávání kauzy několik měsíců či týdnů před volbami. To už by přece páchlo účelovostí. I když. Znovuotevření samotného případu je načasované skutečně na okamžik, aby se to stihlo do voleb. To se pak otevřou dveře soudní síně a naši nestranní novináři budou reportovat o těch nejšťavnatějších klepech a fotit Babišovo orosené čelo přesně v období, kdy budou voliči váhat nad tím, komu to tam zase hodit, tedy tomu, kdo tu oprátku tolik neutáhne.

A vůbec, zahřívá už Vít Klusák své auto, aby zavezl Babišova nemocného syna na zahájení předvolební kampaně tatíčka? A co Miroslav Kalousek, čepuje už pívečko v očekávání, že jeho kamarád Andy dorazí? A odpustil už Pavel Šafr nejlepšímu kámošovi Andymu jeho vztyčený prostředníček a vybraný slovník? 

Ale dobrá, dobrá. Drobné zhodnocení situace. Malá podpultová politika namísto skutečné politiky, kde se mají prát myšlenky a politické názory. Místo toho se nám na vrcholu přemnožila polomafiánská úderka (vždyť Dozimetr už prosákl i na Generální štáb Armády ČR… a v armádě se teď začínají točit neuvěřitelné peníze - kolik Dozimetrů tam ještě neodhaleno saje z veřejného?), která si bezostyšně na billboardové ovlivňování veřejnosti ve svůj prospěch vezme z veřejného rozpočtu 40 milionů. Jen tak, protože může.

Jakou to zanechá pachuť, když se všem zvedly ceny a platby a zároveň jim klesly příjmy? Jakou to zanechá pachuť, když velká část negativních dopadů jde na vrub nynější vlády, reálný plat padá, je nejhorší v Evropě, ceny energií opět rostou, do sousedního Polska jezdíme jako do cenových lázní, vidíme, jak se okolní státy hrabou z krize, a my do ní upadáme čím dál hlouběji. A do toho se Ministerstvo vnitra rozhodne dát 40 milionů na provládní kampaň. Už jen ta pachuť je hořká. Možná by stačilo, kdybychom si mohli přečíst, že jsme v něčem pozitivním nejlepší. Že to jde dobrým směrem. A ne v kampani, ale v realitě. Při pohledu na vlastní peněženku. Ale to ne, radši se další zbytečně vyplýtvané peníze vysypou na svého druhu propagandu.

Nějak ta naše politika ztratila veškerou důstojnost a hodnotu.

 

Vložil: Štěpán Cháb