Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A ono to jde i se snižováním daní. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.09.2023
A ono to jde i se snižováním daní. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Něco málo peněz

Ve Švédsku zase vzali rozum do hrsti a neslouží vyšším zájmům, které chtějí lid chudobný a nevrlý. Na rozdíl od nás a mnoha dalších evropských států ve Švédsku daně budou snižovat. S radostným pokřikem více zdaní bohaté, nikoliv chudé. Podobně jako za covidu. U nás se nesmělo ani přes hranice fiktivních okresů a v deset byla večerka povinně pro všechny, ve Švédsku žádné restrikce. Ale to by chtělo mít na krku hlavu a v ní trochu rozumu.

Ministr pro regulaci dozimetrů Vít Rakušan byl na internetu dotázán, proč se za jeho spoluúčasti zvyšují daně, když před volbami sliboval, že je zvyšovat nebude. Rakušan to popřel, pravil, že po zrušení superhrubé mzdy (tedy zdanění těch bohatých) nejde jinak, než zvýšit daně všem (tedy hlavně těm chudým). A že je tedy vyšší zdanění logické a nikde před volbami nesliboval, že daně nezvýší. Načež byl konfrontován s článkem na Novinkách, kde už v titulku stojí, že daně STAN s Piráty rozhodně zvyšovat nebudou. Poté se ze strany ministra pro rozpaky rozlilo hlasité dezinformační ticho. Celá vládní koalice slibovala nezvyšovat daně. Ta kolice, která, doufejme již brzy, bude psát paměti pod názvem Bylo nás pět. Ten minulý čas je přitom stěžejní. V jejich péči se tu nezaslouženě množí Zilvarové z chudobince jako na továrním pásu.

Ve Švédsku jsou si ovšem vědomi dopadů ekonomické kulhavky na běžné domácnosti. Ne jako ti naši Robinové Hoodové naruby. „Je to nesmírně důležitý nástroj, jak zvýšit atraktivitu práce, zvýšit zaměstnanost a snížit zátěž domácností, které mají potíže,“ uvedla ministryně financí Elisabeth Svantessonová ke snižování daní a na českou mediální scénu přetlumočil její slova server E15. „Tady a teď je boj s inflací tou nejdůležitější věcí, ale zároveň musíme podpořit domácnosti,“ dodala. Švédsko se dostalo s inflací mírně přes deset procent. My oficiálně k dvaceti procentům, v obchodech u regálů jsme ovšem některé základní položky měli (a máme) i nad 30% inflací (Český statistický úřad hlásí k jedenáctému září zvýšení ceny u brambor o 63,5 % a cukru o 48,7 %. No není to skvělé?).

Nyní je ČR v inflaci na úrovni 8,5 % ve srovnání s loňským srpnem, kdy už inflace bořila hranici 17 procent a vládní koloušci se do televizních kamer tvářili jako ti, kteří ví, co budou dělat. Ač došli k jedinému. K ničemu zásadnímu. Ale ano, došli k něčemu. Že se nám do stoupajících cen všeho ještě zvednou daně na všechno. Od příštího roku. Čímž, na rozdíl od Švédska, zase rozšíří řady Zilvarů z chudobince. Místo toho, aby, jako Švédsko, cíleně bojovali proti rozšiřování řad Zilvarů. Připravují tak republiku a její Zilvary na další dlouhou ekonomickou zimu, kterou nám tu představil už v roce 2008/2009 Miroslav Kalousek. A která naši ekonomiku za ruku dovedla do táhlé neprosperity. Okolní státy už stavěly na piedestal svou krásnou budoucnost, Kalousek stál u soklu našeho piedestalu a s přičinlivostí permoníka z něho dělal štěrk na další vrstvu základů naší prohry.

To vše pod logikou – když je lidem blbě, tak jim ještě naložíme. Což je zvrácená idea takzvané pravice. Opak by měl být pravdou. A Švédsko ten opak uvádí do praxe. V krizi se má ekonomika rozhýbávat úlevami. Aby mohly domácnosti bezhlavě utrácet? Ale tak to není. Pokud domácnosti ztratí možnost nakupovat běžné položky a musí výrazně omezovat nákup, do ekonomiky se pak vlévá o to méně peněz. A krize se prohlubuje a protahuje. Nemluvě o tom, když dojdeme až do extrémního stavu, do kterého ČR rozhodně došla, kdy dobrá třetina nebo čtvrtina obyvatel jezdí nakupovat za hranice, protože český stát se stal z matky macechou. Zlou macechou, která se chechtá, kdykoliv Zilvar byť jen trochu zapláče nad stavem věcí veřejných a nad citelným vyprazdňováním své peněženky ve prospěch bůhví koho.

Nejvtipněji to uvedl na pravou míru premiér a Člověk roku Petr Fiala na svém twitterovém profilu: „Od doby, kdy vláda systematicky začala tlačit na výrobce a prodejce potravin, ceny tohoto zboží začaly klesat." To je rozhodně dobrá zpráva, signály byly zaslány, Nekula... totiž Výborný asi zase zatančil někde v Lidlu u tyče. Jenže pokud si člověk rozklikne článek na iDnes, který ochránce barmských žen ke svému tvrzení připojil, nevyjde z údivu. Tam se píše: „Zdražování zpomaluje, inflace klesá". Z toho nebohý premiér vyvodil, že se vše zlevňuje, nedošlo mu, Hurvínkovi, že to není pravda, že pouze všechno tak rychle nezdražuje, zdražuje to jen pomaleji než při dvacetiprocentní inflaci. Ale zdražuje. Takže je stále hůř a hůř. Dříve podražený cukr (před dvěma roky za 10 korun, letos i za 40 korun) nezlevňuje, jeho cena stále stoupá. Pomaleji, ale stoupá. A co pak s takovým materiálem ze Strakovky, když i mírnější zdražování nemravně zdraženého zboží považuje za svůj úspěch. To ten cukr příští týden nebude stát 45 korun, ale jenom 42 korun? No to je báječné. A co těch 10 korun před dvěma roky? Na to už si barmský korzár nevzpomene?

Trochu mě děsí, že ve stejném tweetu premiér pravil, že vláda musí dbát i na kvalitu potravin, nejen na cenu. Z toho mi, vztaženo na výše uvedenou logiku Barmijce, vychází, že budeme jíst už jen štěrk a kamení. 

Ale jistě, ČR z nynějších problémů nakonec i navzdory vládě vybředne, státní kasa se zase nalije jako morová léze, strakovští se budou plácat po zádech a rozdávat si ceny za to, jak to zvládli. Ale okolní státy zase budou o značný kus před námi. Což nás zase utvrdí v pozici neprosperity. No, my se zatím naučíme jezdit do Polska zvedat polskou ekonomiku. Protože ti naši diletanti ze Strakovky to zase neumí a neumí a krizi prohlubují a protahují. Holt Česká republika, synonymum pro neprosperitu.

Zdroje: E15, ČSÚ, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb