Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od psychotika k sociální slabosti fotbalového trenéra. Proměny sympaťáka Marka Němce. VIP skandály a aférky

13.09.2023
Od psychotika k sociální slabosti fotbalového trenéra. Proměny sympaťáka Marka Němce. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Marek Němec v seriálu Malá velká liga

Když se Marek Němec objevil v Modrém kódu jako doktor Hofbauer, měl už za sebou hezkých pár seriálových rolí. Teprve skvělého chirurga s bipolární poruchou si ale zamilovaly fanynky, a tak přibylo rolí hlavních a výrazných.

ZOO, Poslední oběť, Malá velká liga, #annaismissing  – mohlo by se zdát, že na scéně je aktuálně trochu přeněmcováno. Naštěstí role, které si herec vybírá, jsou velice různorodé. Spojuje je snad jen to, že ať už je policajt, rošťák nebo fotbalový trenér, vždycky je malinko vyšinutý. Muži s lehkou arogancí, smyslem pro ironii a černý humor, stojící tak trochu mimo hlavní komunikační proud, mu zkrátka sedí. To ale neznamená, že Marek Němec nezvládne dramatickou roli, v divadle jich zahrál bezpočet a před kamerou se v poslední době také ukázal v jiné podobě v celovečerním filmu #annaismissing.

 

Se svolením Marek Němec

Přestože jeho postavy jsou často neukáznění a excentričtí chlapíci, ve skutečnosti je herec spíše uzavřený, pozornost médií mu není moc příjemná a jeho ctižádostí rozhodně není lacině okouzlovat fanynky. Ve třiceti letech se stal nejmladším učitelem herectví na DAMU, když mu začaly odrůstat vlastní děti, opustil studenty, aby měl čas na rodinu. Manželství s dramaturgyní Johannou se sice rozpadlo, herec ale záhy zakotvil v dalším pevném vztahu s Petrou Hebkou, a když už promluví o soukromí, často zmiňuje to, že část jeho času vždycky bude patřit partnerce a dětem.

 

V loňské premiéře Macbetha ztvárnil spolu s Lenkou Krobotovou ústřední dvojici. Foto Letní shakespearovské slavnosti

Přitom se kromě hraní intenzivně věnuje i divadelní režii, o které v rozhovoru pro Novinky.cz řekl: „Dost věcí musím odmítat, protože ten čas není jenom o mně. Musím zohledňovat rodinnou situaci, děti. Pořád mě režírování baví (v Ungeltu například režíroval hru Zpívat jako Gigli, pro plzeňské Divadelní léto vlastní adaptaci Tylova Strakonického dudáka), možná už víc než hraní. I když mě vycucne víc než herectví. Umím to vždycky všechno nazpaměť. Odehraju si všechny postavy, všechny peripetie, musím před premiérou unést nervozitu a pochyby, zda jsme šli správným směrem. Režie je každopádně intenzivnější zážitek. Když máte dobrou hru, všechno, co zrovna prožíváte, tam je.“

Fotbal, to je hra

Nejnovější televizní rolí Marka Němce je zkrachovalý fotbalista a trenér, který skončí jako vychovatel party kluků, kteří sice milují fotbal, ale téměř se netrefí do míče. Postava fotbalisty, který dobrou kariéru ztratil kvůli aroganci, nedostatku sebekázně a přílišnému sebevědomí, je v českých krajích tak trochu klišé. Své na toto téma se surovou krutostí řekl seriál a film Vyšehrad. Malá velká liga se hraje na jiné téma, postava zkrachovalce je tu postavena do situace, kdy ho parta dle jeho názoru nemožných harantů přinutí postupně k sebereflexi a notnému posunu v životních postojích. Je to seriál poněkud nejasného zaměření, vlastně by mohl být pro děti, jenže není, protože množství vulgárních výrazů je tak vysoké, že na to děti nechcete nechat koukat.

 

Malá velká liga

Marek Němec hraje fotbalistu rozkošně, jeho postava má všechny atributy, které si jen u vypatlané hvězdy kulatého nesmyslu dovedete představit, bohužel velký herecký prostor tahle figura nedává. Hlavně právě proto, že se v ní zobrazují všechny zafixované představy o fotbalistech, jaké jsme už viděli mnohokrát. Zajímavější je kontakt s dětskými neherci, kteří své role zvládají výborně a zejména ve scénách rozhovorů s nimi musí herec předvést velkou škálu proměnlivých emocí.

 

Malá velká liga

Marek Němec svou postavu charakterizuje lakonicky: „Je to debil, zato nádhernej! Ale on se polepší! A mě baví!“ Baví ho i přesto, že sám fotbalu neholduje ani jako fanoušek. Proč tedy roli přijal? „Já bych rád upozornil na opravdu dobrý scénář, to v první řadě. Pak na velice dobrou práci režiséra Jakuba Machaly, který současně psal i scénář. Je vidět, že to je svěží režisér s velkým množstvím nápadů. Ostatně tu jsou dobří kolegové, a tak doufám a věřím, že v té stopáži 25 minut to bude zábavné. Když jsem to četl, smál jsem se nahlas a dojímal jsem se. Snad se to podaří přenést. Mělo by to být mírně na hraně snesitelnosti, ale zároveň to má velký lidský rozměr. Já plesám a ržám blahem.“  

Napravený grázlík Charlie

Role v dlouhodobých seriálech má Marek Němec vyzkoušené už z Ordinace v Růžové zahradě a Modrého kódu (až po 1. misi). Prima mu po úspěchu doktora Hofbauera vymyslela v ZOO roli úplně jinou, tentokrát je to inteligentní podvodník, cílící své promyšlené akce na podvodníky úplně jiného kalibru. Připravuje je o peníze a majetky, které nabyli díky korupci a okrádání bezmocných lidí. Charlie kočíruje svůj tým dvojčat, která mu pomáhají realizovat jeho akce a je figurkou značně podivnou. Svá děvčata dobře živí, ale také ovládá pevnou rukou. Poskytuje jim zázemí, ale také jim nedovoluje žádné soukromí. Je to zkrátka divný podnikatel, tak trochu Jánošík, tak trochu lupič gentleman, tak trochu pošahaný introvert bez emocí. Jsme ovšem v seriálu plném lásky, takže mocný cit se probudí i v podivném sociopatovi.

 

V seriálu ZOO

Charlie v podání Marka Němce přináší do seriálu absurdní humor, což je v romantice vždycky osvěžující. „Je to normální kolotočář, který si hraje, že je první liga. Jinak je to obyčejný světský. Ale umí se chovat, je bezstarostný a snaží se hodně okouzlovat,“ řekl Marek Němec o Charliem, když do seriálu nastupoval. Jenže rok se s rokem sešel a Charlieho proměnila láska k majitelce psího útulku. Inu, tyhle role se vyvíjejí a výhodu má herec, který z takové role nedělá vědu, a i když se situace proměňuje, zůstává pořád v typologické škatulce. V tomto případě je to komický napravený podvodníček, což je figura divácky velmi vděčná. 

Běsy internetového života

Úplně jinou roli má Marek Němec v celovečerním filmu #annaismissing, který natočil stejný tým jako vysoce oceňovaný seriál #martyisdead a volně na něj navazující stejným tématem. I tentokrát jde o mladé lidi, kteří se ocitli v síti internetového šílenství, které může vést nejen k sebedestrukci, ale i ke zločinu.

 

S Petrou Bučkovou ve filmu annaismissing, foto annaismissing.com

Marek Němec hraje otce hlavní hrdinky Niny, pátrající po dívce, která se jednoho dne ztratila ze všech sociálních sítí. Když Nina najde její nahou fotografii v mobilu svého otce, mění se vše také v rodinné drama. I v tomto filmu se Marek Němec ocitá ve společnosti začínajících nezkušených hereček, i zde se s nimi snadno sehrává. Možná mu k tomu dopomáhá pedagogická praxe, možná je to prostě tím, že jeho herectví je podobně jako u mladičkých herců stále velmi autentické. Tentokrát ovšem nečekejte sympaťáka Hofbauera, #annaismissing je dechberoucí thriller, v němž postavy jsou stejně temné, jako celé společensky velmi ožehavé téma. 

Agnieszka Holland získala v Benátkách Zvláštní cenu poroty

Polská režisérka Agnieszka Holland má blízko k Čechám nejen proto, že zde vystudovala FAMU, ale také proto, že zde často nacházela pochopení a spolupracovníky pro své projekty. Také její nejnovější film Hranice vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Historie i současný stav Evropy zajímal režisérku vždycky. I tentokrát si tedy vzala za své mimořádně aktuální téma a svůj film zasadila do prostředí uprchlíků, pohybujících se na polsko-běloruské hranici.

 

Režisérka na slavném filmovém festivalu, foto Bioscop

Drama, v němž sledujeme osudový okamžik současné historie z pohledu všech zúčastněných na obou stranách hranice, zaujalo mimořádně na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl film oceněn Zvláštní cenou poroty. 

Šesté album Bratří Ebenů

Písničky rodinného seskupení bratří Ebenů se už dlouhé roky řadí k těm, které posluchače okouzlují svou básnickou i muzikantskou čistotou. Stejné je i nové album Co my víme.

 

Album obsahuje 13 nových skladeb. Autorem všech (hudby i textu) je Marek Eben. Výjimku tvoří instrumentální skladba Clafoutis, jejímž autorem je nejmladší z bratrů David. Album bylo natočeno ve studiu Birdland studios (Povážská Bystrica) kmenovým zvukařem kapely Tomášem Jaklem a za dozoru producenta a kytaristy kapely Pavla Skály. Kromě Marka, Kryštofa a Davida Ebenových kapelu tvoří Pavel Skála (kytary), Jiří Zelenka (bicí a perkuse) a Jaromír Honzák (kontrabas a basová kytara). 

V říjnu a listopadu navštivte filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

17. ročník zavedené přehlídky Das Filmfest opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných filmů od renomovaných tvůrců i debutantů. V programu najdeme komedie, dramata i dokumentární filmy, které originálně nahlížejí na minulost i současnost. Diváci se mohou těšit na příběhy podle skutečných událostí líčící osudy slavných osobností i obyčejných lidí, filmové adaptace oceňovaných literárních děl, filmy rozplétající složité mezilidské vztahy i snímky dokazující, že nikdy není pozdě plnit si své sny nebo bojovat za svá práva.

 

 

Festival nabídne mimo jiné oceňovaný snímek Slunce a beton podle bestselleru spisovatele a komika Felixe Lobrechta (na snímku, foto Das Filmfest), nový pohled na životní příběh císařovny Sisi (Sisi & já) nebo portrét rakouské kontroverzní spisovatelky Elfriede Jelinek. Das Filmfest se uskuteční od 19. do 24. října v pražských kinech Lucerna a Atlas, od 30. října do 5. listopadu v brněnském kině Art a od 1. do 9. listopadu zamíří do olomouckého sálu Mozarteum Arcidiecézního muzea. 

Zdroj: Prima TV, CSFD, Novinky.cz, filmserver.cz, sip.denik.cz, Aha!, Bioscop, Supraphon, SMART Communication

 

 

 

 

 

 

Vložil: Ela Nováková