Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ochránci přírody proti ideologům. A ideologové proti ochráncům přírody. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.09.2023
Ochránci přírody proti ideologům. A ideologové proti ochráncům přírody. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Vejce

Aktivismus s přímými dopady na chod společnosti. V Německu si ochránci zvířat vydupali, že se bude ještě u zárodků kura domácího zjišťovat, zda má samičí nebo samčí geny. Pokud má samčí, má se okamžitě zlikvidovat. Logicky, chovat chceme slepice na vajíčka. Kohouti nám jsou k ničemu. Pryč s nimi. Ale ne jako doposud, že se jednodenní kohoutci usmrtí, ale že se zlikviduje už v zárodku vajíčka. Přece nebudeme zabíjet zbytečně živého tvora, který nám je k nepotřebě. V Německu už na takovou proceduru přešli, hlásí Český svaz ochránců přírody. Ale zároveň u toho velmi důrazně varuje, že je to špatně. Proč? Copak nemají rádi zvířata?

Za rok se, jak píše Český svaz ochránců přírody, v České republice usmrtí 12 milionů jednodenních kohoutů. V Německu je takový počet usmrcených mláďat nepoměrně vyšší. Tedy, doposud byl. Nově totiž Němci začali likvidovat kohouty již v embryonálním stádiu. Je to humánní. Nechceme zbytečně zabíjet živé tvory. Jenže takto usmrcení jednodenní kohouti jsou základní, zásadní a hlavně levnou potravou pro zvířata v záchranných stanicích i v zoologických zahradách.

Český svaz ochránců přírody varuje, že pokud se taková praxe zavede i v České republice, velké množství záchranných stanic ukončí svou činnost. A zoologickým zahradám se neúměrně zvednou platby za krmení. Pro drůbežárny jsou kohouti odpadní produkt, rádi se ho zbaví. Pro záchranné stanice i zoologické zahrady je to klíčová položka pro krmení masožravých zvířat. Ekonomická symbióza jako z učebnice.

Aktivisté v Německu přišli s tím, že problém se má řešit chovem myší, které jsou také vhodnou alternativou. Jenže taková praxe znamená, že musí vzniknout nové „podniky“ pro chov hlodavců, kde se budou tito množit, chovat a usmrcovat. A to za nové a nové finanční náklady, které u drůbežáren nejsou. Protože tam i tak dochází k líhnutí slepic, a tedy i kohoutů. Aktivisté si v Německu vymohli, že taková praxe skončí. Kohouti se budou usmrcovat už v embryonálním stádiu, tedy se vlastně vyhodí. Namísto toho vznikne chov myší. Které se budou usmrcovat jako krmení. Ovšem za výrazně vyšší cenu než u kohoutů. Kohouti jsou v drůbežárnách vedlejší produkt, který se prodá velmi levně. Hlavním cílem drůbežárny je nosnice. Chce prodávat vejce. Hlavním cílem myších farem bude vykrmená myš. Do jejího chovu se musí značně investovat. A taková investice vyžaduje návratnost. Jenže tu záchranné stanice a ani zoologické zahrady neufinancují. Nezvládnou to. Tedy pokud se nepřejde na dotování z daní. Což zaplatíme my všichni a výdaje se zvednou všem. Prostě aktivismus.

„Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho bude nahrazena smrtí jiného zvířete a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných“, říká David Číp, předseda Národní sítě záchranných stanic, pro Český svaz ochránců přírody a dodává: „Zvažovaný zákaz nejen že vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naši přírodu a životní prostředí. Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace, než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad.“

K věci se rozohnil pro Český svaz ochránců přírody i senátor a expert stran zoologických zahrad Přemysl Rabas: „V našich zoologických zahradách je situace obdobná. Pro mnohé z nich je krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné. Přičemž, pokud by kampaň uspěla bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dva krát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířat jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit.“

Až začnou padat záchranné stanice a zoologické zahrady se ocitnou na okraji ufinancovatelnosti, víme, kde se zdvořile poděkovat. V Německu aktivisté svůj pomýlený postoj prosadili, v dalších zemích EU se jej prosadit snaží. Brzy to nejspíš přijde i k nám. Teď je tu otázka, je to ještě ochrana přírody, nebo už jsme na úrovni útlocitné hysterie, která ztratila kontakt s realitou? 

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb