Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ňouma věčně na lovu, mazaný kuchař i legendární král diskoték a pražského podsvětí. VIP skandály a aférky

05.09.2023
Ňouma věčně na lovu, mazaný kuchař i legendární král diskoték a pražského podsvětí. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Chtěl by každou, nakonec ale neuloví žádnou. Michal Novotný jako Franta Kolman v seriálu ZOO má sice stále stejný cíl, bavit ale rozhodně nepřestává.

Michal Novotný si rozhodně nemůže stěžovat na stereotypní seriálové a filmové role. Přesto se dá říct, že zůstává pořád stejný. Ovládá skvěle to, čemu se říká civilní herecký projev před kamerou, takže ať hraje roli komickou nebo dramatickou, jeho proměny působí vždy až neuvěřitelně autenticky.

Milovníci improvizační show Partička ho znají jako Bohouše. S touto přezdívkou se usazuje na židli na malém jevišti s parťáky Michalem Suchánkem, Richardem Genzerem a Igorem Chmelou a dávají vzniknout vtipu a situačnímu humoru přímo před očima diváků. Vystřídal v Partičce Ondřeje Sokola v roce 2017 a od té doby si tenhle zdánlivě lehkonohý, ve skutečnosti ale pro herce hodně obtížný formát stále užívá. Partička ovšem má už nejspíš svá nejlepší léta za sebou, bavit se u ní ale budou diváci i při reprízách, i když samozřejmě jako každý podobný formát má své fanoušky i odpůrce.

Michal Novotný má ale Partičku rád, a tak ať už ji budeme vídat na Primě, nebo jen jako živá vystoupení, s kterými herci hostují po celé republice, on jí nejspíš zůstane věrný. Je zvláštní, že herec, který byl dlouhé roky v angažmá ve Vinohradském divadle, kde odehrál desítky rolí v klasickém repertoáru, našel svou parketu právě v improvizační show. Nejspíš si možnost převlékat se do kabátů fiktivních postav dostatečně užívá před kamerou. A tak má Partička v novém složení, kde vedle Suchánka, Genzera a Novotného nyní vystupují Jakub Kohák a Luděk Staněk, naplánována představení až do června příštího roku a vstupenky po celé republice se v předprodejích dlouho neohřejou.

 

Partička

Na cesty po republice stále pravidelně vyráží Michal Novotný i s Partičkou v rozšířené sestavě a na nedostatek zájmu si rozhodně stěžovat nemusí; foto FTV Prima

Je Veronika Žilková matka Franty Kolmana?

Chtěl by být Indiana Jonesem nebo Casanovou, jenže Franta Kolman v podání Michala Novotného je v ZOO jenom chvástavý trouba a smolař. I když to není role zrovna lichotivá, herec si účinkování v ZOO oblíbil. „Vzhledem k tomu, že mám zvířata kolikrát raději než lidi, tak je mi to prostředí ze všech nejbližší. Každý exteriér je nejen z filmařského hlediska pěkný, ale tím, že točíme mezi zvířaty, je všechno ještě daleko hezčí, zábavnější a hodně zvláštní,“ prozradil v rozhovoru pro Deník, proč rád jezdí natáčet do Dvora Králové. A protože postava Franty Kolmana diváky baví, v nové sezóně mu autoři vymysleli celou novou linku. Na scéně se totiž objeví nová uklízečka v podání Veroniky Žilkové. Jako každá nová sukně v ZOO i ona Frantu zaujme a on se bude pokoušet ji okouzlit. Pak se ale ukáže, že sem nastoupila proto, aby se setkala se svým synem, kterým není nikdo jiný než Franta. Jestli je to matka vlastní nebo nevlastní a jaký vztah ti dva k sobě zaujmou, to si autoři zatím nechávají pro sebe. Vykulený nešťastník Franta Kolman nás ale zřejmě hodně překvapí.

 

Novotný ZOO

Franta Kolman by tak rád konečně našel tu svou, stylizací do rolí, které mu ani trochu nesedí, ale dál jen vrší jeden průšvih na druhý; foto FTV Prima

Ruda Uhlíř stále sedí hlavně za počítačem

Nova nyní představuje další díly oblíbené detektivní série Kriminálka Anděl, která se na obrazovky vrátila po devíti letech. Tým elitních kriminalistů se poněkud změnil, nadporučík analytik Ruda Uhlíř v podání Michala Novotného ale stále sedí za počítačem, akcím v terénu se snaží vyhnout, zato týmu přihrává ze své pozice stopy, které se v terénu nenajdou. Medvídkovský Ruda má zkrátka vynikající logické uvažování a dokáže propojit fakta zdánlivě nepropojitelná. Bez Michala Novotného by zkrátka Kriminálka Anděl nebyla tím, čím pro diváky je, protože jeho poněkud lenivý milovník jídla a ručních prací vnáší do děje nejen brilantní ajťácké myšlení, ale také trochu humoru, který je solí všech dobrých detektivek. Před řadou let, když v Kriminálce Anděl diváky poprvé zaujal, se ostatně Michal Novotný vyjádřil, proč jsou detektivky jeho oblíbený žánr, a tak není divu, že se ke své roli nyní rád vrátil: „Kriminálka Anděl je jedna z mála věcí, v níž hraju, a dokonce se na ni dokážu i dívat, pokud mám zrovna čas. Líbí se mi uzavřené příběhy, s každým dílem jeden končí, takže když čtyři vynechám, nic se neděje. A detektivky mám rád, možná bych si nějakého detektiva střihnul," řekl tehdy v rozhovoru pro Deník.

 

Novotný_Kriminálka Anděl

Místo excentrické podivínky či sexy kočky, které vídáme v amerických seriálech, dosadila Nova v Kriminálce Anděl do role majitele brilantně fungujícího mozku medvíkovského milovníka dobrého jídla. A rozhodně neprohloupila; foto TV Nova

Drsný šéf podsvětí i mazaný kuchař

Michla Novotného jsme nedávno viděli také v oceňovaných Devadesátkách. Tam ovšem stál na druhé straně zákona a s kudrnatou parukou byl jako Ivan Jonák téměř k nepoznání. Podoba s majitelem Discolandu Silvia byla díky „ovci“ na hlavě mimořádně zdařilá, hlavně se ovšem projevilo, že Michal Novotný je herec, schopný stát se postavou na plný plyn. „Snažil jsem se, aby to nebyla parodie. I když to bylo občas těžké, protože když mu prostřelili pusu, mluvil jako postižený, což je tedy s dírou v puse pochopitelné. Tohle byl tenký led, aby to parodie nebyla. Nicméně věřím panu režiséru Bebjakovi, že kdyby viděl, že je to špatně, tak by mi to řekl,“ líčil v rozhovoru pro Blesk úskalí této postavy a zároveň i to, jak důležitá je pro něj důvěra k režisérovi.

 

Novotný Devadesátky

Negativní hrdina z Devadesátek se Michalovi mimořádně povedl. Kdyby ho někdejší král pražského podsvětí Ivan Jonák mohl vidět, možná by si pomyslel, že stojí před zrcadlem; foto Česká televize

Pokud Devadesátky sledovaly život pražského podsvětí na konci minulého století, seriál Sedm stupňů k moci se nechal inspirovat politickou příběhem mnohem mladším. Aféru podobnou té, která se odehrála kolem premiéra Petra Nečase, vylíčil na postavě ženy, která díky schopnosti vytvářet si dobré vztahy s muži, jimiž ve skutečnosti pohrdá, vystoupá z úplného dna až na sám vrchol moci. Na své cestě naráží ale nejen na muže, kteří se ji snaží využít, aniž by si uvědomovali, že ve skutečnosti se ona rychle učí využívat je, ale také na přátelské průvodce životem parlamentní jídelny. Jedním z nich je kuchař, kterého hraje Michal Novotný. Ten je zde obdařen intuicí tentokrát nikoliv detektivní. O každém poslanci i zaměstnanci Poslanecké sněmovny ví své a mazaně to umí využít. Zároveň je ale protipólem hlavní hrdinky, protože ví přesně, že je dobré udržet si kontrolu a nezatoužit po vrcholu, z kterého se tak hluboko padá. Parlamentní kuchař je další z civilních postav Michala Novotného, které v jeho podání vystupují z šedi všedního dne obyčejných lidí a dostávají přesnou charakterovou kresbu, díky níž se stávají jedinečnými.

 

Novotný_Sedm schodů k moci

Když to přeženete, už se zpátky ze dna nevyškrábete, takže vědět, využít, ale s citem. To je filozofie Michalova parlamentního kuchaře v Sedmi schodech k moci; foto FTV Prima

Michalovi Novotnému je čtyřiačtyřicet, dávnou minulostí jsou je bouřlivácké tahy Prahou. Své soukromí si sice nechává hodně pro sebe, s radostí z dětí se ale veřejnosti občas svěří. Je totiž šťastným otcem tříleté Viktorky a ročního Filipa. V době covidu to shrnul stručně a jasně: „Jsem šťastný a pyšný otec. Kvůli covidu jsem sice neměl práci, ale na druhou stranu jsem mohl být s dcerou. Viděl jsem její první krůčky. Jinak bych nejspíš zjistil, že mám najednou roční dceru. A taky jsem přivítal doma syna,“ řekl tehdy Blesku.

Jak prožili první školní den?

Děti už zase chodí do školy a to je chvíle, kdy se na první krůčky s aktovkou na zádech vzpomíná všude. Jak prožili první školní den herci ze ZOO?

Michaela Petřeková jako Michaela Tomečková: Princezna zubejda

Byla jsem ráda, že mám kolem sebe své spolužáky ze školky. V Rožnově pod Radhoštěm jsme se tak všichni znali a bylo to o dost snazší. Vzpomínám si, že jsem nastupovala do první třídy bez zubů – když jsem se usmála, tak nebylo nic. Maminka mi říkala, ať se tedy raději nesměji. Sousedka mě ostříhala tak, že to nedopadlo vůbec hezky. Vypadala jsem strašně. Na zádech jsem měla aktovku s medvídky. Ta jediná byla hezká.

 

Michaela Petřeková (vlevo)_škola

Představitelka zákeřné právničky na snímku vlevo

Lucie Černá jako Izy Janečková: Jako vejce vejci

Chodila jsem se sestrou do jedné třídy a pochopitelně jsme spolu seděly v lavici. V ruce jsem držela obrovský kornout se sladkostmi, že jsem přes něj vůbec neviděla a bála jsem se, že zakopnu. To, že jsme seděly se sestrou vedle sebe, logicky učitelům motalo hlavu a občas jsme toho náležitě využívaly.

Barbora Černá jako Tes Janečková: Ségra jako podpora

Samozřejmě jsem šla do školy se svou sestrou Luckou, měla jsem batoh a kornout. Díky bohu za to, že rodiče vyfotili vzpomínkovou fotku, jinak bych si ani nepamatovala, co jsem měla na sobě. Díky tomu, že jsem šla s Luckou, tak jsem nebyla tak nervózní. To je výhoda, vždy jste na ty nové situace dvě. Pamatuji si, že jsem se do školy těšila, bylo to dobrodružství. Šli s námi rodiče a babička s dědou. Byli jsme taková velká rodina. Logicky děti ve škole zajímalo, že jsme dvojčata a vypadáme stejně. Byly jsme tak občas středem zájmu, což nás naučilo umět si udělat z věcí legraci a rychle se otrkat. Bylo to ale moc fajn…

 

Barbora (vlevo) a Lucie Černá

Dvojčata seděla spolu v lavici a rozeznat je nedokázali ani učitelé

Michaela Pecháčková jako Sid: Růžová výprava

Měla jsem růžovou aktovku, růžovou sukýnku s bílou košilí a rodiče mě za ruku slavnostně vedli do školy. Seděla jsem se svým kamarádem ze školky a postupem času byl vyměněn za kamarádky a od katedry jsem se stěhovala do zadnějších lavic. Ze začátku panovalo nadšení ze všeho, ale postupem času logicky opadávalo a už jsem se do té školy netěšila jako ten první den.

 

Michaela Pecháčková_škola

Růžová princezna

Tomáš Klus jako Filip Janda: Fešák v růžové

Na nástup do školy jsem se moc těšil, protože jsem si myslel, že tím začne má dospělost, ale nestalo se. To mě trochu zklamalo, a navíc jsem byl nervózní, protože jsem nemohl sedět se svým nejlepším kamarádem. Rozsadili nás, abychom se seznámili s jinými lidmi. Vzpomínám si, že mě překvapilo, že ten první den trval hrozně dlouho. Ze školky jsem byl zvyklý, že to tak prolétlo, a tady musel člověk sedět, tak se to vleklo. Nadšení rychle zmizelo, ale naštěstí jsem pak poznal, že naše paní učitelka Eva Trambíková je fantastický člověk. Školu jsem si díky ní oblíbil.

Vždy jsem seděl úplně vepředu před katedrou. Podvědomě jsem tušil, že pod svícnem je největší tma, a zároveň jsem se snažil být takovým spojovatelem mezi světem sborovny a světem třídy. Byl jsem zkrátka třídní kašpar a bavilo mě bavit a harmonizovat třídu a uhlazovat třecí plochy. Když přišel dějepis, tak se stal mým nejoblíbenějším předmětem. To jsem dokonce jezdil i na různé soutěže. Ale taky na ty sportovní. Reprezentoval jsem svoji školu.

Na aktovku si pamatuji velmi dobře. Mám totiž jenom dva životní mindráky. Na rozlučkový karneval ve školce jsem šel za budík a druhý byl, že jsem do první třídy nastupoval s růžovou aktovkou. To jsou dva takové moje životní milníky, které ne že by mě bolely, ale které si stále vybavuji. Ten budík byl ovšem depresivnější, protože jsem přišel o svoji lásku Simonku. Mirek, s kterým jsem soupeřil, přišel za piráta, a to bylo víc cool než budík. Nevím, jestli jsem k té aktovce nebyl trošku donucen, ale máma mě nikdy k ničemu nedonutila, takže to asi bylo trošku v těch devadesátkách trendy.

 

Klus_škola

Růžový prvňáček Tomáš Klus

Štěpán Benoni bude znovu vídat ducha

Policista Emil Svoboda není zrovna hvězda kriminalistiky. Jednoho dne ovšem víceméně omylem zastřelí padoucha, který se rozhodne, že si na světě ještě něco užije. Jako duch se pak zaměří právě na Emila a rozhodne se z něj vychovat pořádného chlapa a policajta. První řada seriálu Duch se Štěpánem Benonim a Predragem Bjelacem v hlavních rolích měla u diváků úspěch, takže se nyní chystá její pokračování. Duch tak rozjíždí další dobrodružství „Mé dny jsou jen a jen pracovní, je toho opravdu hodně. Je jedno, jestli točím ZOO nebo Ducha,“ konstatoval Štěpán, který na place oslavil i narozeniny. „Děkuji za přání, ty dnešní narozeniny jste mi zpříjemnili. Oslavím je tak, že sním polovinu dortu, který jsem dostal, natočím poslední obraz a půjdu si lehnout,“ smál se Benoni, který se pokračování seriálu nemohl dočkat. „Hodně jsem se na pokračování těšil,“ přiznal herec, který tak skáče z divadla do dvou roztočených seriálů. „Mám pro vás jednu novinku, kterou už mohu prozradit. Byl jsem moc rád, že se k nám přidala Leona Skleničková. Byl jsem na několika kamerových zkouškách, když se nová role Hanky obsazovala. Je zajímavý typ a funguje nám to spolu moc dobře. Z toho mám radost,“ prozradil Benoni, který bude mít po boku novou parťačku.

 

Duch_Leona Skleničková

Leona Skleničková jako Štěpánova nová seriálová parťačka; foto FTV Prima

Zvon zvonů můžete slyšet v Praze na Náplavce i v České televizi

Před rokem se poprvé nad Prahou nesl hlas Zvonu #9801, který symbolicky připomíná 9801 rekvírovaných zvonů, odvezených v srpnu 1942 z protektorátu do válečných továren v Říši. Tak mohutný zvon byl v Praze naposledy umístěn před téměř pěti sty lety. Zrod Zvonu #9801 podnítila stejnojmenná iniciativa, odlití v nejstarším rakouském zvonařství Grassmayr umožnila velká podpora dárců, zapojených do veřejné sbírky.

 

Zvon #9801

Slavnostní odhalení Zvonu #9801 na pražské Náplavce; foto Česká televize-Karel Cudlín

Výrobou pamětního zvonu naplnila dlouhodobá sbírka svůj první cíl, dalším je získání finančních prostředků na obnovu rekvírovaných zvonů z naší země za druhé světové války. Příběh Zvonu #9801 zachytil dokument Zvon zvonů v režii Víta Klusáka. Časosběrný snímek mapující jeho zrod, cestu a smysl uvede v premiéře Česká televize v pondělí 3. října večer na ČT2. Samotný Zvon #9801 může veřejnost vidět a slyšet na Náplavce u Rašínova nábřeží.

Zdroj: Deník, Blesk, TV Nova, Česká televize, Prima TV, CSFD, KinoTip2.cz

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková