Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výkup starého železa a zestátnění v režii ODS. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.09.2023
Výkup starého železa a zestátnění v režii ODS. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Plynové bomby

Neuvážená privatizace devadesátých a začátku nultých let nese své ovoce. Plynovou soustavu, kterou v roce 2002 nechal zprivatizovat v roli premiéra Miloš Zeman, bude nyní Petr Fiala za ČR vykupovat. Jak plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Spekuluje se o ceně, protože nynější vlastník plynové infrastruktury Net4Gas se zadlužil 33 miliardami splatnými k roku 2031. A s nákupem soustavy si tak koupíme i dluhy. Přičemž vlastníci si za minulé roky, ještě předválečné, vypláceli dividendy dosahující ročně až 70 miliard. Ty šly do Kanady a do Německa. Nějaká solidarita se chystá? Nebo je to jen odebrání strastí německých a kanadských kamarádů a přeložení na bedra českého státního rozpočtu, tedy peněženek občanů? Já jen jestli stálo za to odrbávat konsolidačním balíčkem rodiny, a teď platit dluhy za miliardáře ze Západu. Není nějaká možnost to chtít po nich? Nebo dluhy patří jen státu, výdělek západním miliardářům?

Plynovod představoval pohádkové bohatství, když jím proudil ruský plyn. Ruský Gazprom společnosti Net4Gas platil za transfer plynu, což představovalo až tři čtvrtiny výdělku. Zbytek jsme jim pak sypali do kapsiček my. Jenže ruský plyn nět. Nord Streamy nám velmoci v rámci války odbouchly a pak „naše“ přenosová soustava přestala být pohádkově zisková, ale pekelně ztrátová. Vlastníci Net4Gas se na jméno společnosti zadlužili. Pokud tedy stát společnost odkoupí, odkoupí s ní i její dluhy. Přičemž ve výhledu prý je, že soustavu využijeme pro přenos plynu z Ukrajiny. Někdy v budoucnu. A to z Ukrajiny, která i rok a půl od zahájení války s Ruskem z Ruska stále odebírá plyn. To pak zase poteče z Ruska plyn, jen budeme tvrdit, že je z Ukrajiny? Ale to je vlastně vedlejší, plyn nemá vlajku, tu mu dodáváme až my.

Je to zvláštní princip svobodného trhu. Když to setsakra vydělává, zprivatizujeme to a necháme zahraniční vlastníky pohádkově vydělávat a tím pádem odtékat peníze i moc ze země. Když to začne být k neužitku a ztrátové, tak to zestátníme a ztráty necháme zaplatit občany u pásu. Tu jim zdražíme rohlík, támhle odebereme daňové zvýhodnění, zvedneme mu poplatky za energie. On to občan zaplatí. Musí. Miliardáři nemusí. Těm jde na ruku stát. Nyní pod řízením ODS.

A právě ODS, která se zapřísahá svou pravicovostí, by měla vést v patrnosti, že k podnikání nepatří jen pohádkové bohatnutí, ale také riziko ztráty. Vlastníci Net4Gas byli ochotní kasírovat 70miliardové dividendy, ale nejsou ochotní uhradit 33miliardový dluh. A podle pravidel pravice přece nelze nehospodárné chování vlastníků Net4Gas hodit na daňové poplatníky a tvrdit, že je to záchrana České republiky a její stability. Páchne to dalším ponížením české státní kasy v režii ODS. A potvrzuje to náš status naprosté a až nevolnické kolonie Západu.

To samé lze vysledovat u diskutovaného odkoupení ČEZu. Ten se sice zdá, že je v plusu a stále pohádkově vydělává. Jenže je třeba si položit otázku, na čem vydělává a jak dlouho mu to vydrží. Z větší části vydělává na „špinavé“ energetice. Na uhelných a jaderných elektrárnách. Jestliže se za vlády ODS potichu diskutuje o odkupu ČEZu, diskutuje se o něm jen proto, že v nedaleké budoucnosti začne být ČEZ silně ztrátovým. Systém evropských ekologických opatření z něj udělá krachující podnik, který nebude zvládat platit odpustky za vypuštěné emise. A ODS je za státní vykoupí, aby se miliardáři nemuseli starat o likvidaci takové energetiky a o přechod na jinou. Občan to zaplatí. Jako vždy. Onu „novou“ energetiku bez odpustků pak stát ochotně předá do privátních rukou. Opět.

Podobnou nejapnost stát udělal, když nechal zprivatizovat vodárenství. Nyní je většina obcí neustále ve sporu se zahraničními společnostmi, které na naší vodě nehorázně vydělávají, zda by zahraniční miliardáři byli od té dobroty a nechali opravit stárnoucí infrastrukturu. Jenže ono se miliardářům chce peníze přijímat, nikoliv vydávat. A vodárenství vypadá, že bude sypat ještě dlouho, tam se o opětovném zestátnění ani nemukne.

Jako vypustit mezi rybičky nenažrané a věčně hladové žraloky a s potěšením hledět, jak si pochutnávají. 

Zestátnění klíčových odvětví, jako je energetika nebo vodárenství, dává smysl… když dává smysl. Bylo by zcela na místě oznámit zájem o odkup firmy, až ta si uhradí své závazky. To znamená v roce 2031. Energetický trh je stejně prakticky výhradně v režii státu, kdy ten za pomoci ERÚ určuje veškerá pravidla, včetně naplněnosti zásobníků. A takové regulace soukromé společnosti musí beze zbytku naplňovat. Nevidím v tom zestátnění smysl. Tedy jiný, než ten, aby stát kryl zahraniční miliardáře a jejich rozežranost. A pro to nevidím důvod. Kdy ze Strakovky začne konečně zaznívat – sakra, nejsme žádná kolonie, jdeme se rvát za naši důstojnost, za důstojnost státu, ne kolonie, za důstojnost člověka, ne otroka. Teď tam nikdo takový není.

Zdroje: iDnes, Hlídací pes, Echo 24, Seznam Zprávy

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb