Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvůli Cikánovi ani nedostudovala aneb Soukromá revoluce princezny Zpěvanky. Tajnosti slavných

30.08.2023
Kvůli Cikánovi ani nedostudovala aneb Soukromá revoluce princezny Zpěvanky. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Národní filmový archiv - Nationalfilm

Popisek: Stella Májová jako patnáctiletá vnučka Jarmilka v komedii režiséra Miroslava Cikána z roku 1939 Příklady táhnou

VIDEO Po tragické ztrátě přestala brát lásku vážně. Ráda ukazovala světu své tělo, na které byla mimořádně hrdá, a užívala si obdivu. Velké překvapení jí nakonec postavil osud do cesty, když už to vůbec nečekala.

Jistě znáte princeznu Zpěvanku z nesmrtelné pohádky s Janem Werichem Byl jednou jeden král, v zpočátku nesmělé Jarmilce, která podlehne „špatnému“ vlivu odvážné sestřenky Jiřiny v komedii Příklady táhnou, byste ji možná ale nehledali. Úspěšná operetní a muzikálová zpěvačka zanechala s prvním krokem na jeviště své rodné příjmení Weingärtnerová navždy za sebou. Pro umělecký svět bylo nejen příliš dlouhé a krkolomné, ale navíc právě v té době bylo Československo obsazeno nacisty, takže na cokoli německého byla většina publika doslova alergická. Pseudonym Stella Májová nakonec zvolila podle měsíce, v němž začala natáčet pod taktovkou režiséra Miroslava Cikána svůj první film, a postava roztomilé Jarmilky se pro ni stala osudovou.

 

Příklady táhnou:

Tanec, nebo opera?

Narodila se 19. července 1923 v Havlíčkově Brodě do rodiny drážního inspektora, dětství ale prožila v Mělníku a Kralupech nad Vltavou. Nebyla jedinou umělecky založenou členkou rodiny, její starší bratr Jiří se později stal operním tenorem a působil v souboru olomouckého divadla. Brzy začala navštěvovat taneční školu Valy Katzové v Praze, kde se projevilo její pohybové nadání, takže si i poprvé vyzkoušela, jaké to je tančit na jevišti. Kromě toho ale také velmi ráda a dobře zpívala a učila se hrát na klavír. Jako studentka reálného gymnázia v Mělníku se stala členkou souboru místních ochotníků a po úspěšném filmovém debutu se přihlásila k přijímacím zkouškám na pražskou konzervatoř, na které ji připravovala o pár let starší herečka a zpěvačka Eva Prchlíková. Byla přijata, takže z mělnického gymnázia přestoupila do Prahy, v lavicích ale moc dlouho nepobyla.

Konec školy kvůli Cikánovi

Vzápětí dostala roli v další Cikánově komedii Studujeme za školou, nesmrtelné študácké komedii o rozdílech mezi teorií a praxí a o jedné úspěšné školní vzpouře, v níž si zahrála dceru velkoobchodníka Vichra Evu. A pak už přicházela jedna nabídka za druhou, takže se už na konzervatoř nevrátila a odstartovala profesionální hereckou kariéru. S hudbou se ale rozhodně nerozloučila, tím spíš, že se počátkem čtyřicátých let zasnoubila s pozounistou Janem Čížkem. Její první velká láska ale v roce 1944 zemřela na tuberkulózu a zoufalá Stella měla pocit, že bez Jiřího už nemá pro co žít. Dokonce chtěla odejít do Rakouska, pak ale vstoupil do jejího života nový muž, Vojtěch Egem. „Zahořeli jsme k sobě velkou láskou a po roce jsme se vzali,“ zavzpomínala. Vášnivý vztah, založený především na fyzické přitažlivosti, ale nakonec neměl dlouhého trvání a manželství skončilo rozvodem.

 

Byl jednou jeden král:

Putování po štacích

Stelle bylo jasné, že herectví rozhodně není jenom film, takže se snažila uplatnit na jevišti. Zpočátku se vrátila k tomu, co uměla nejlépe, začínala se zpěvem a stepem při zájezdech Elit Clubu a v sezóně 1943-1944 dostala příležitost sbírat první opravdové herecké zkušenosti v Divadle Oldřicha Nového. Po uzavření divadel Němci pak prožila konec druhé světové války v totálním nasazení v továrně na léky v pražských Modřanech. Po osvobození, kdy byla situace v kultuře chaotická, hrála zpočátku s Růženou Šlemrovou, Raoulem Schránilem a Nelly Gaierovou zájezdová představení po venkovských divadlech. V roce 1947 se konečně stala členkou souboru Alhambry, kde hrála ve hře Děcko, které umí všecko a v protikomunistické hře Agitka, po únoru 1948 ale byla tato divadelní scéna uzavřena, takže další sezónu strávila v angažmá v Novém divadle. Poté se zaměřila především na zpěv a souběžně s působením v divadle navštěvovala soukromé hodiny zpěvu u slavného tenoristy Tina Pattiera a Roberta Rosnera.

Rozmazlená princezna

V roce 1952 se stala první subretou v Divadle Fidlovačka, kde vytvořila mnoho krásných rolí. Měla dokonce hostovat v Německu, z toho ale bohužel sešlo kvůli udání. Do povědomí filmových diváků se konečně navždy zapsala v roce 1954, kdy ztvárnila v legendární pohádce Byl jednou jeden král rozmazlenou princeznu Zpěvanku po boku Jana Wericha. A díky Werichovi se také dostala v roce 1958 do pražského divadla ABC. Zahrála si ale také v řadě úspěšných filmů, například v romanci Stříbrný vítr ztvárnila postavu Stázky, v komedii Anděl na horách sekretářku závodní rady, v pohádce Princezna se zlatou hvězdou vévodkyni Glorii. Později se objevila v úspěšné komedii Václava Vorlíčka Pane, vy jste vdova! jako neustále omdlévající přítelkyně Gerta, v Zítra to roztočíme, drahoušku jako pracovnice komparzního rejstříku či v Co je doma, to se počítá, pánové… jako čiperná tetička z Ameriky Róza. Řadu rolí ztvárnila i v televizi a rozhlase, dál ale byla úspěšná i na jevišti Městských divadlech pražských, kde hrála v letech 1962 až 1991.

 

Princezna se zlatou hvězdou:

Soukromá revoluce

Tu v jejím životě vyvolal až v devadesátých letech Jaroslav Mráz, kterého znala od mládí a jenž pobýval dlouhá léta v zahraničí. Po čase se za něj provdala, odešla do Spojených států, a žila pak v kalifornském Falbrooku. „Měli jsme naprosto stejné záliby, rádi jsme cestovali, milovali hudbu a zvířata a oba jsme měli velký smysl pro humor. A to všechno je v tomto vyšším věku úplný zázrak, tím větší, že hlavně Jerry, ale i já jsme žili několik let sami. Naštěstí se ani u jednoho u nás neprojevily žádné stařecké návyky, kterými bychom šli jeden druhému na nervy. K tomu nedošlo a náš manželský život byl plný pohody a lásky,“ vzpomínala ve svých pamětech, nazvaných Kam až mě osud zavál. V roce 1998 její manžel zemřel, přesto se rozhodla v USA zůstat. Přežila ho o více než deset let, cestovala a udržovala se v kondici. Ráda řídila automobil, hrála v kasinu, a dokonce nějak čas prodávala v obchodě s textilem, jen tak pro zábavu.

Na své tělo byla hrdá

Dne 8. června 2001 získala Cenu Masarykovy akademie umění a o dva roky později vydala ve spolupráci s Věnceslavou Dezortovou svou memoárovou knihu Kam až mě osud zavál. Vynikající herečka a zpěvačka zemřela 15. září 2009 na následky roztroušené sklerózy. „Nedávala na sobě znát, že jí něco je. Vím jen, že měla velké problémy a bolesti od páteřních nervů,“ prozradil poté Blesku akademický malíř Petr Pavlík s tím, že se prý ulevovala od bolestí marihuanovými cigaretami. Jeho manželka, Stellina kamarádka Magda Pietrasová, po její smrti převzala kufr s různými památkami a písemnostmi, které odevzdala do Národního filmového archivu. Mimo jiné obsahoval i hereččiny akty, které nafotila v mládí. „Stella byla hrdá na své tělo a ráda ho v mládí dávala na odiv,“ dodala paní Pietrasová.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Stella Májová: Kam až mě osud zavál, Ladislav Tunys: Hodně si pamatuju...Perličky v duši Raoula Schránila, Jaroslav Brož, Myrtil Frída: Historie československého filmu v obrazech 1930-1945)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská