Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Horor u Vltavy: Už šest částí lidského těla našla policie. Jak je na tom vyšetřování? Nepůjde o „pomník“, jako byl případ Vranské?

14.10.2013
Horor u Vltavy: Už šest částí lidského těla našla policie. Jak je na tom vyšetřování? Nepůjde o „pomník“, jako byl případ Vranské?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Policie asistuje u převozu mrtvého těla, nalezeného v řece. Ilustrační foto

KRIMI Ve středu odpoledne si ve Vltavě u veslařského klubu na Smíchově všiml trenér sportovců části lidské nohy, ve čtvrtek odpoledne pak policisté vylovili z řeky pod Barrandovským mostem rovněž na straně ke Smíchovu trup. Nebyl to ale ten den jediný díl do děsivé skládačky, který kriminalisté získali. Při prohledávání okolí řeky přišel vpodvečer další chmurný nález. Služební pes na břehu řeky, v místě mezi oběma předchozími nálezy, objevil igelitový pytel s dalšími ostatky člověka, který se patrně stal obětí násilného trestného činu.

Informovala o tom Hana Jeřábková z ředitelství pražské policie. „Když detektivové pytel otevřeli, zjistili, že obsahuje další část těla, kterou s ohledem na probíhající vyšetřování nemůžeme specifikovat,“ konstatovala pro Deník.cz Jeřábková.

A série děsivých objevů měla další pokračování. Odpoledne zamířil vůz pohřební služby pro další náklad opět k Barrandovskému mostu. Nedaleko, na levém břehu řeky naproti kempu Kotva, kriminalisté v rámci rozsáhlé pátrací akce nejprve nalezli ruku. Krátce po 14. hodině pak pátrači opodál hlásili další objev: opět část končetiny, ale v tomto případě se jednalo o nohu. Třetí hrůzný nález dne pak přišel před půl pátou. A opět v propátrávané oblasti podél Strakonické silnice. Už v padajícím soumraku a za deště vylovili kriminalisté z Vltavy další igelitový pytel a v něm torzo lidského těla. „O jaké pohlaví se jedná, objasní až nařízená soudní pitva,“ uvedla Jeřábková, blíže však stav ostatků nekomentovala.

Pátrání pokračuje

Zatím není jisté, zda všechny nalezené části pocházejí ze stejného těla, zdá se ale velmi pravděpodobné, že souvislost mezi nimi bude. A patrně by se mělo jednat o člověka, který nezemřel v posledních dnech. Lze tak usuzovat z policejní informace k prvnímu nálezu holeně s chodidlem, kdy policejní lékař odhadl, že se ostatky nacházely ve vodě již delší dobu. „Všechny tři nálezy budou nyní zkoumat patologové a také specialisté na genetiku a antropologii,“ poznamenala Jeřábková s tím, že výsledky znaleckých zkoumání by postupně měly přinášet odpovědi na otázky, které kolem děs budícího případu vyvstávají.

Kriminalisté stále pokračují v propátrávání řeky i jejích břehů. Do hledání čehokoli, co by mohlo s případem souviset (a to na vodě i v přilehlém okolí), se i v sobotu zapojili nejen policisté z poříčního oddělení a psovodi se svými svěřenci, ale také příslušníci speciální pořádkové jednotky pročesávající břehy kousek po kousku. Celkově do terénu vyrazily čtyři desítky pátračů. „Kriminalisté také spolupracují s povodím Vltavy, kdy prověřovali kanalizační výpustě a průplavky  - vše s negativním výsledkem,“ poznamenala Jeřábková.

Prohledávali místa u veslařského klubu u Strakonické ulice, kde se jako první našla část nohy, až po modřanský jez. Během soboty se měli dostat k soutoku Vltavy s Berounkou. Pátrání by mělo pokračovat i v neděli, dodala mluvčí.

Slavný „pomník“ – případ Vranská

Vražda prostitutky Otýlie Vranské patří mezi nejznámější zločiny v dějinách české kriminalistiky. Vrah - i přes značné úsilí policie - nebyl nikdy vypátrán. Díky tomu vzniklo bezpočet teorií o jeho identitě a případ si po léta udržoval u veřejností značnou popularitu. Dodnes je každý případ, při kterém dojde ke čtvrcení oběti srovnáván právě s případem Otýlie Vranské...

Co se stalo? Na vlakových nádražích v Bratislavě a Košicích byly 2. září 1933 nalezeny dva kufry, které obsahovaly části lidského těla. Podle průvodních listů byly oba kufry odeslány den předtím z Prahy, avšak každý kufr z jiného pražského nádraží (Wilsonovo a Masarykovo). Pitva prokázala, že nalezené části těla patří jedné ženě, která byla usmrcena dvěma údery do hlavy pravděpodobně kuchyňským sekáčkem. Hned na to vrah dvěma řezy ostrým předmětem oddělil hlavu od trupu. Pak stejným nástrojem, zřejmě nožem, bodl sedmkrát do již mrtvého a bezhlavého těla.

Z odborného hlediska a především v souvislostech s dalšími obdobnými případy je popularita vraždy Otýlie Vranské přinejmenším pochybná. Defensivní čtvrcení obětí vražedných útoků nejsou totiž žádnou výjimkou. Řada pachatelů a dokonce pachatelek vražd se tímto způsobem snaží utajit nebo znemožnit odhalení činu. V lednu 1995 například Ilona Skalická z Liberce v afektu (zuřivosti) zavraždila a po té na 10 kusů rozčtvrtila svého manžela. Jednotlivé části těla pak na dětských bobech rozvezla do několika odpadkových kontejnerů. Na rozdíl od vraha Otýlie Vranské byla vypátrána a odsouzena k 6 letům vězení. Krátce po nástupu trestu ji prezident Václav Havel udělil milost...

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová