Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejen Modlitba pro Martu aneb Jak se na indexu může ocitnout dokonce i Jan Amos Komenský. Tajnosti slavných

21.08.2023
Nejen Modlitba pro Martu aneb Jak se na indexu může ocitnout dokonce i Jan Amos Komenský. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Supraphon

Popisek: Marta Kubišová v oficiálním videu Modlitby

AUDIO / VIDEO Invaze „spřátelených“ vojsk v srpnu 1968 znamenala šok pro celé Československo. Nikoho ani ve snu nenapadlo, co všechno ještě může po ní následovat. Protestovala i kulturní scéna a symbolem se stala Modlitba pro Martu. Zdaleka ale nebyla jediná.

Dramatických událostí najdeme v historii českého národa hodně dlouhou řadu, jakmile ale jde hodně do tuhého a národ se opravdu postaví na zadní, žádná vrchnost to s ním nemá snadné. Když už se zdá, že všechny zbraně došly, vždycky ještě něco zbývá. Ne nadarmo nazval kdysi nacistický říšský protektor Reinhard Heydrich Čechy národem smějících se bestií. Po srpnu 1968 se legrácky objevovaly jako houby po dešti a nejeden umělec za ně zaplatil zničenou kariérou i životem. Třeba populární lidový komik Jiří Štuchal, který hned v úvodu jedné akce v pražské Lucerně přivítal sovětskou delegaci, „dočasně umístěnou na balkóně“. Jakmile pak zašel do zákulisí, už tam na něj estébáci čekali…

StB měla plné ruce práce

Politický podtext se začal naplno objevovat v umělecké tvorbě a populární hudbě už od počátku roku 1968. Řada z nich sice nevznikla v přímé souvislosti s invazí, ale v kontextu nečekaných událostí získaly téměř přízračný nádech. Pro písničkáře byly protesty jakousi očekávanou samozřejmostí, u popových zpěváků tomu tak nebylo. O to větší nadšení jejich vystoupení vyvolávala. A výkonné složky nové politické moci měly plné ruce práce. Na dlouhá desetiletí jsme se pak s nastupující normalizací museli rozloučit mimo jiné s Janem Werichem, Jiřím Šaškem a Darkem Vostřelem… Seznam jmen by byl hodně dlouhý a některá byla bohužel už téměř zapomenuta. Ze zorného pole veřejnosti museli zmizet nejen politici a diplomaté, ale i řada vědeckých kapacit, svoji práci musely opustit tisíce neznámých, jejichž vina byla shrnuta jedním jediným slovem – nesouhlasili. Vraťme se ale k nejvýraznějším tvářím populární hudby osudového roku 1968.

Marta Kubišová

Hudbu pro jeden díl seriálu Píseň pro Rudolfa III., který se jmenoval Hrabě Monte Christo, složil skladatel Jiří Brabec už před srpnovou invazí a s textařem Petrem Radou napsal text, postavený na citaci Jana Amose Komenského „Vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí!“. A ta byla pochopena jako protest proti okupaci Československa. Marta Kubišová ještě stačila píseň nahrát, pouze s doprovodem elektrických varhan, na album Songy a balady, které vyšlo v roce 1969. O dva roky později jí ale cenzoři zakázali veškeré vystupování a další veřejné provedení Modlitby se uskutečnilo až v listopadu 1989 na Václavském náměstí.

 

Modlitba pro Martu:

Karel Kryl

Jeho Bratříček stal symbolem a vedle nepochybné hudební, pěvecké a básnické kvality také jedinečným uměleckým komentářem společenských souvislostí. Karlu Krylovi nakonec osud dopřál jen velmi krátký umělecký kontakt s publikem, není ani divu, že mimořádné album, které šlo doslova na dračku, se dočkalo pouze jediného nákladu. A po Krylově emigraci na podzim 1969 také definitivního zákazu. Karlovo následné působení v zahraničí mělo ale v podobě pašovaných elpíček a kazet a rozhlasového vysílání Svobodné Evropy velký neoficiální ohlas.

 

Bratříčku zavírej vrátka:

Jaromír Vomáčka

Skladatel populárních písní, a především divadelní a filmové hudby, klavírista a herec byl několik let manželem Yvetty Simonové, pro kterou skládal, a do naší hudební historie se navždy zapsal už v roce 1962 nesmrtelnou písní Vánoce, Vánoce přicházejí… Jeho častuška, kterou všichni známe spíš podle textu refrénu Běž domů, Ivane, byla nahrána v rozhlasovém studiu vzápětí po srpnové invazi. Nejprve ji nazpíval sám, aby nedostal některého ze zpěváků do průšvihu, a na otázku, jestli se nebojí, odpovídal: „No co, přinejhorším mi zakážou zpívat.“ Brzy se ale našel odvážlivec, který ji nazpíval, Yvettin umělecký partner Milan Chladil. Nakonec ale bylo hůř. Režim se Vomáčkovi pomstil absolutním zákazem činnosti, což přispělo k zhoršení jeho zdravotních problémů. V roce 1978 zemřel v pouhých 55 letech na infarkt a jeho legendární píseň se dostala na zvukové nosiče až v roce 1990.

 

Dobře míněná rada:

Golden Kids

Na podnět skladatele a producenta Bohuslava Ondráčka a dirigenta Josefa Vobruby odešli v roce 1968 Helena Vondráčková, Marta Kubišová a Václav Neckář z pražského Divadla Rokoko a založili trio Golden Kids. Jejich vystoupení Music Box No. 1 představovala naprosto nový druh pořadu, v němž se současně uplatňovaly nejen jejich pěvecké, ale také herecké i taneční předpoklady, k nimž výrazně přispěl choreograf Frank Towen. Nejčastěji je doprovázel orchestr stejného jména, složený z členů Tanečního orchestru Československého rozhlasu. Píseň Časy se mění ze zpěvníku Boba Dylana s českým textem Zdeňka Rytíře byla nahrána v roce 1969, už v únoru 1970 se ale trio rozpadlo kvůli zákazu vystupování Marty Kubišové.

 

Časy se mění:

(zdroje: Wikipedia, Supraphon, Český rozhlas, Česká televize)

Pokračování v úterý 22. srpna

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská