Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od zubaře k právníkovi. A pak pro polévku do chudobince. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.08.2023
Od zubaře k právníkovi. A pak pro polévku do chudobince. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Justice, ilustrační obrázek

Jak se bránit proti zvůli? Soudem přece. Zajít k právníkovi a nechat se zastupovat. A kolik stojí v ČR spravedlnost? Minimum jsou dva tisíce za hodinu. Spor třeba s realitní kanceláří, s podnájemníkem, se státem? To jsou desítky hodin práce advokáta. Je možné, aby taková spravedlnost byla pro každého? Všichni jsme si rovní? Nebo je v ČR spravedlnost jen pro bohaté? Stejně jako se stala zubařská péče kratochvíli vrchních deseti tisíc?

Majitel webhostingové služby Wedos Josef Grill se podělil se svými zkušenosti stran českého státu. Napsal, že stát vyvlastnil pozemek, kde chtěl Wedos vystavět třetí datové centrum. Stát se k firmě choval s patřičnou arogancí, vyvlastnění proběhlo hluboko pod cenou pozemku, kdy okolní parcely stojí až dva tisíce za metr čtvereční, firemní pozemek byl státem ukraden s vyrovnáním 25 korun za metr čtvereční. Dokonce za méně, než za kolik firma pozemek v roce 2008 koupila. Stát s firmou nekomunikoval, nebo jí dával šibeniční termíny, zachoval se tak, že Josef Grill ztratil o České republice veškeré iluze a na to konto oznámil, že začíná jednat o kompletním přesunu firmy do zahraničí. Protože česká realita je nečitelná, nepředvídatelná a normalizační, dodávám.

Což, jak usuzuje Josef Grill, se v západní Evropě stát nemůže. Tam je legislativní i daňová jistota pro firmy pevnou součástí tamní stability. U nás? My se za našeho premiéra už nemusíme stydět, ti finančně zdatnější plánují prostě zmizet za kopečky a rovnou na něj zapomenout. Takhle se buduje úspěšná značka jménem Česká republika. Vyhánějí se odtud úspěšné firmy a lákají se sem mamutí korporace, které se mohou kdykoliv přesunout do jiného státu, na jiný světadíl. A přesunou se, až to tady po současném enormním zadlužování začne přebírat do svých ekonomických pařátů Čína.

Josef Grill označil chování státu za krádež, soudy, znalecké posudky a právní služby už jej přišly na stovky tisíc. Jen proto, že stát chtěl a ukázal svou zvůli, kdy může vlastně cokoliv. „Chápu, že státní kasa je děravá a prázdná, ale pokud stát bude okrádat své občany a firmy, tak směřuje k zániku,“ napsal k tomu Josef Grill.

A následně varoval – může se to stát i s domem, kde bydlíte. Prostě stát oznámí, že jste bývalým majitelem domu, ač se v něm narodila už vaše babička, zaplatí vám všimné, za které si nezaplatíte ani měsíc na ubytovně a nazdar. Právní jednosměrka. Strana vláda jedno jsou a vždy má pravdu. „Za dům nějaký (doslova) pochybný znalec řekne částku 50x menší a my s tím nic neuděláme. Přijde vám to neuvěřitelné? Dům nebo pozemek. Je to zcela totožná věc z hlediska zákona,“ poznamenal na serveru Wedosu.

Josef Grill má na to se bránit (a doufejme, že uspěje a zlovůli státu roznese na kopytech, protože tím dá státu řízeném vládou Petra Fialy citelně přes nenasytné pařáty). Jenže co až si stát přišlápne na někoho bez statisícových rezerv? Prostě v poklidu sbalíte, co vás stát sbalit doma dovolí, a půjdete na ubytovnu? Princip takové právní prasárny zažil Josef Grill. Pozemek je v očích zákona stejný jako nemovitost. Prostě kus země, která někomu patří a měla by, hezky po gottwaldovsku, patřit státu.

Je normální, že spravedlnost je jen pro bohaté? No, jak se to vezme. Josef Grill vybudoval velmi úspěšnou firmu, která působí na pěti kontinentech. Přesto se ke spravedlnosti neproplatil. Asi špatné kontakty. Špatné známosti. Žijeme v krásné zemi, ale budujeme si tady toxické prostředí, v kterém se nebude dát žít. A bude to jako v knize Atlasova vzpoura Ayn Randové, v které zmizí všichni ti inteligentní a bohatí, kterým levicové úderky věčně vyčítají jejich peníze, ale nevidí jejich práci, která drží společnost nad vodou. My se chováme podobně. Nakonec nám tu zůstanou jen montovny pro nuzný výdělek a neziskovky, abychom k tomu pásu chodili dost progresivně namotivovaní. Šikana státu už je na stole. Spravedlnosti už se tady nedovolají ani bohatí. No, dohráli jsme.

Zdroj: WEDOS

 

Vložil: Štěpán Cháb