Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přetahovaná o Pohlreicha pokračuje. Na Nově netáhl, tak se vrací na Primu. O kom se mluví

17.08.2023
Přetahovaná o Pohlreicha pokračuje. Na Nově netáhl, tak se vrací na Primu. O kom se mluví

Foto: TV Nova

Popisek: Snímek z dílu pořadu Souboj restaurací, který byl věnovaný Itálii a utkaly se v něm restaurace Di Nuovo (Jesenice) vs Dejvická 34 (Praha).

Na televizních obrazovkách vídáme v kulinářských show nejrůznější kuchaře. Z těch luxusních si diváci oblíbili třeba Radka Kašpárka, Přemka Forejta a Jana Punčocháře jako porotce soutěže MasterChef Česko. Nikdo ale nemá takovou popularitu jako Zdeněk Pohlreich. Proto si také může vybírat z nabídek různých stanic ty nejlepší.

Občas ho můžete potkat na Starém Městě, kde si dává obchodní i přátelské schůzky ve své restauraci v italském stylu. Mnohem lépe ale známe jeho tvář z televizní obrazovky. Z mistra kuchaře a spolumajitele několika vyhlášených pražských restaurací se totiž před čtrnácti lety stala televizní hvězda. Párkrát sice vyhrožoval, že už má televizního natáčení dost, protože ho stojí spoustu vzácného času, pokaždé se ale vrátil. Jistě v tom hrají roli peníze, protože honoráře Zdeňka Pohlreicha budou nejspíš patřit k těm, jaké se tak snadno neodmítají. Pak je tu ale také něco, co člověk, který v sobě objevil talent showmana, nenechá jen tak plavat – kus té světské slávy, křehkého pozlátka, tak svůdného a neodolatelného.

 

Ve „svém“ Imperialu, foto se svolením Zdeněk Pohlreich

Souboj restaurací úplně nevyšel

Není tedy divu, že o Zdeňka Pohlreicha se televize přetahují. Léta byl věrný Primě, která pro něj vyvíjela jeden formát za druhým a vzorně pečovala o ten základní – Ano, šéfe! Loni ale přišla nabídka od Novy, která se zdála velmi zajímavá. Pořad Polreichův souboj restaurací byl inspirován britským pořadem Ramsay’s Best Restaurant, a protože Gordon Ramsey je Pohlreichův velký vzor, rozhodl se po třinácti letech vyzkoušet i jinou televizi, než byla jeho mateřská Prima.

„Nový projekt připravuje produkční společnost, která dělá i pořad MasterChef. Beru to tak, že herci také hrají ve všech televizích, tak proč já bych nemohl být taky někde jinde než na Primě?“ nechal se šéfkuchař slyšet pro Extra.cz. „Žádnou exkluzivitu pro televizi Prima nemám, tohle byla zajímavá nabídka, dobrý formát, a tak jsem si říkal, že není důvod to nevzít. Kde je dobrý formát, tam jsem já,“ dodal pobaveně.

Jenže i tak ostřílený podnikatel a moderátor se může zmýlit. Pořad u diváků neuspěl, počáteční slibná sledovanost nabrala rychle směr dolů. Čím to, když se od Polreichových formátů z Primy zas tak moc nelišil? Že by mu diváci měli za zlé, že se přestěhoval, protože ho podezírali z honby za lepšími honoráři? Nebo už prostě o další show o tom, kde mají lepší kuchaře, číšníky a servis, diváci neměli zájem? Ať je to, jak chce, soutěž se další sezóny nedočká.

Návrat na Primu

Když v roce 2009 začala Prima vysílat pořad Ano, šéfe!, bylo mnoho diváků z počátku značně rozpačitých zejména z moderátora. Zdeněk Pohlreich totiž naplno využil toho, že dramaturgie mu dala najevo, že stojí o co nejpřirozenější chování, protože šéfkuchař není žádná křehká květinka a musí si umět rázně zjednat pořádek. Mistr ve vedení kuchařů a restaurací to tak vzal svižně od podlahy. Pro tvrdší slovo nešel daleko a sekýrování majitelů restaurací i jejich personálu mu šlo velice dobře. Jenže právě tahle neomalenost i vulgarita budila zpočátku u diváků nevoli. A tak se někde ubralo a jinde přidalo, a nakonec se formát stal tak oblíbeným, že když po několika letech Zdeněk Pohlreich oznámil, že s televizí končí, spustil se mediální i divácký poprask. Manažeři z Primy nejspíš nasadili těžký honorářový kalibr, a tak se Zdeněk Pohlreich záhy vrátil s nejrůznějšími kulinářskými pořady, a nakonec i s dalšími díly Ano, šéfe!

Nutno říct, že jako moderátor v tomto typu pořadů je Zdeněk Pohlreich v našich krajích nepřekonatelný. K profesionálním znalostem totiž přidává i nesporný talent pro chování před kamerou, a kromě jiného sice poněkud svérázný slovník, ale také velmi slušnou dikci a výrazný hlasový projev, který je pro diváky srozumitelný a mají ho rádi. Pohlreicha znají nejen diváci Primy, objevuje se na nejrůznějších plenérových show i na kuchařských soutěžích, stala se z něj moderátorská celebrita. Přece jen ale na Primě je doma, a tak po nevalné zkušenosti s Novou nyní ohlásil návrat tam, odkud vzešel.

 

Doma je doma? Foto se svolením Zdeněk Pohlreich

Po covidovém dramatu je třeba podpořit české restaurace

Zdeněk Pohlreich se během covidové krize se svými restauracemi otáčel, jak to šlo. Přežil, ale nebylo to snadné a stálo ho to jistě i nějaké ty úspory. Dnes jeho podniky zase běží, takže se může věnovat i svému nakladatelství kuchařských knih a natáčení televizních pořadů. Vždycky si zakládal na tom, že to vše dělá pro zlepšení českého restauračního podnikání a gastronomie, kam chtěl vnést nový vítr. To se mu bezpochyby podařilo, jeho popularita je tak velká, že ovlivnila nejen provozovatele restaurací, ale především nároky jejich návštěvníků. S trochou nadsázky by se dalo říct, že tady máme stav restaurací před Pohlreichem a po Pohlreichovi. Covid ovšem zasadil tomuto podnikání velkou ránu, a tak i Zdeněk Pohlreich dnes znovu hledá cesty a radí restauratérům, jak se s krizí vypořádat.

Jestli jeho návrat na Primu bude v tomto duchu, to televize ani on dosud neprozradili. „Přeplatili ho a bude se vracet na Primu. Vypadá to na obnovení formátu Ano, šéfe!, protože stav mnoha restaurací po covidu je tragický,“ uvedl Blesk s tím, že vyloučený není ani formát domácího vaření. „Teď se ještě ladí smlouva a další formality.“ Informaci o Pohlreichově návratu potvrdil pro Super.cz i zdroj z Primy. „Ano, je to pravda, natáčet by měl už za čtrnáct dní,“ uvedl. O jaký formát pořadu se jedná, ale neupřesnil. Zdeněk Pohlreich je tedy nyní tak trochu tajemnou tváří Primy, která si ho hýčká a chystá s ním divákům nějaká ta překvapení. O zábavu jistě nebude nouze. 

Zdroj: Blesk, Super.cz, Extra.cz, TV Prima, TV Nova

 

Vložil: Ela Nováková