Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od potápění ke sci-fi… K tomu životní role otce, která muži před padesátkou změnila pohled na život. Matěj Hádek na vlně. VIP skandály a aférky

15.08.2023
Od potápění ke sci-fi… K tomu životní role otce, která muži před padesátkou změnila pohled na život. Matěj Hádek na vlně. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Bioscop (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Matěj Hádek ve SF dramatu Bod obnovy

Nemine půl roku, aby se Matěj Hádek nepředstavoval v nějaké nové roli v televizním nebo filmovém projektu. Není divu, že divadlo, které bývalo hercovou doménou, šlo tak trochu stranou. Před kamerou střídá role tak různorodé, že nemusí mít strach, že propadne stereotypu.

Matěje Hádka netřeba nijak zvlášť představovat, jeho herecký i životní příběh je mediálně probírán stejně jako příběh jeho bratra Kryštofa. Oba patří v generaci čtyřicátníků mezi nejvýraznější herecké osobnosti, a tak, i když si Matěj své soukromí rád nechává pro sebe, čas od času se objeví v nějaké talk show a trochu poodhalí, co je u něj nového.

 

Červený koberec ve Varech k filmu Kobry a užovky, kde oba bratři doprovázejí herečku Věru Kubánkovou (Kryštof, vpravo, se teď nejvíce proslavil seriálem ČT Volha). Foto KVIFF

Loni na podzim se mu narodil syn Alfons, což se rozhodl veřejnosti sdělit až letos po Novém roce. S manželkou a Alfonsem se letos objevil na festivalu v Karlových Varech, kde měl premiéru jeho film Bod obnovy, pohotoví fotografové tedy pořídili pár snímků spokojené rodiny s kočárkem na kolonádě, tím ale představování manželky a syna zase skončilo. O tom, jak prožívá otcovskou roli, ovšem Matěj Hádek občas promluví, protože je to pro něj v sedmačtyřiceti letech zásadní životní změna. Začal na svět pohlížet novýma očima, protože teď už nejde jen o jeho budoucnost, ale také spokojený život jeho dítěte. A tak chodí na dlouhé procházky s kočárkem, aby jeho žena měla pár hodin pro sebe a jak je to u něj zvykem, citlivě a chytře se zamýšlí nad světem.

 

Matěj Hádek u Honzy Dědka, foto FTV Prima

Bod obnovy

Nejnovější film, ve kterém Matěj Hádek hraje, viděli už diváci na MFF v Karlových Varech i na Letní filmové škole. Světovou premiéru si Bod obnovy odbyl na filmovém festivalu v Jižní Koreji a zaujal na festivalech ve Švýcarsku, Kanadě, Chorvatsku či Srbsku. V kinech se ho ale český divák dočká až 21. září. Zájem je o něj ale v tuto chvíli tak velký, že vybraná kina zahájí předprodej vstupenek na předpremiérový týden už 21. srpna. Datum je to trochu zvláštní, obvykle se v tento den ohlížíme spíš za ošklivou minulostí spojenou s okupací Československa, tentokrát ale o minulost vůbec nejde.

 

Bod obnovy: Matěj Hádek hraje vedoucího výzkumu Kurlstata, Václav Neužil agenta Mansfelda

Právě naopak, Den obnovy je sci-fi, pohlížející do budoucnosti. Žánr v naší kinematografii málo zastoupený si střihl jako svůj celovečerní debut režisér a spoluautor scénáře Robert Hloz. Příběh, zasazený do roku 2041, tedy do budoucnosti nepříliš vzdálené, vychází z věčného lidského snu o do nekonečna prodlouženém životě. Ten umožní technologie zálohování lidské osobnosti, která tak v případě smrti může být kompletně obnovena. Jenže nic není tak idylické, jak se zdá, a tak se agentka Em Trochinowská jednoho dne potká s případem muže, jehož „záloha“ byla kýmsi smazána. Zločin budoucnosti má hodně temné pozadí a jeho vyšetření je stejně tak akční, jako filozofické. Tak to má u správné sci-fi být.

 

Bod obnovy se chystá do kin.

A protože Matěj Hádek je onou obětí, jejíž obnova života je ohrožena, herec se nad možností prodloužení života hodně zamýšlel. „Ano! Mohlo by se stát, že mě třeba zachytí vlak, když se budu vracet domů večer po trati za svojí rodinou, můžu mít mikro spánek nebo mě srazí nějaký řidič… A pak se samozřejmě velice rád vrátím,“ vyjádřil se kladně k tomu, zda by byl rád, kdyby si mohl pořídit zálohu své osobnosti. Na premiéře filmu v Karlových Varech vše spojil v rozhovoru pro Refresher.cz také se svou novou životní otcovskou rolí: „Jo, do zálohy života pro případ náhlé smrti bych rozhodně šel. Kdybych teď neměl dítě, asi bych si s trochou fatalismu říkal, že když budu dost chytrej, abych v nesprávnej čas nebyl na nesprávném místě, zálohu k dlouhýmu a šťastnýmu životu nepotřebuju. Ale teď mi do života přišel takovej zvířecí strach starýho opičáka o malou opičku a uvědomil jsem si, že nikdy nedokážu odhadnout, jestli ve špatnej čas na špatném místě nebudu.“

Pod hladinou je to dobrodružné

Na Primě se nyní chystá premiéra seriálu Pod hladinou, kde Matěj Hádek hraje potápěče záchranáře, jehož excelentní kariéru naruší nešťastný případ i vleklé osobní problémy. Herec se v roli musel skutečně potápět a byl to pro něj zajímavý zážitek. „Od jedenácti metrů pod vodou už není vidět téměř nic, viditelnost je tak půl metru,“ podělil se na iprima.cz herec o svou potápěčskou zkušenost, za níž vděčí právě natáčení seriálu Pod hladinou. 

 

Pod hladinou - slapské vodní nádrže, foto FTV Prima

S každým dalším ponorem se podle Hádka člověk cítí jistější. „Dokážu pochopit, že tomu někdo propadne. Přestože zkušeností s potápěním mám zatím jen pár, už jsem pod hladinou na chvíli zažil výjimečný pocit štěstí a euforie,“ řekl. Další disciplínou, kterou si herci hlavních mužských rolí museli osahat, je řízení motorové lodi. „Učit se něco takového je pro klukovskou duši radost,“ svěřil se s tím, že hravost je mu stále vlastní jako mnoha mužům.

 

Civilní snímek z tiskovky, kde televize představila seriál, foto FTV Prima

Na vlnách Jadranu

Příběh potápěče se v rychlém sledu dočkal i pokračování. Od české přehrady se ale přesunul na chorvatské pobřeží. Seriál Na vlnách Jadranu uvidí diváci na podzim nejprve na Prima+, teprve poté se dočká i televizní premiéry. U moře se Matěj Hádek potýkal s jinými potížemi, než bylo potápění v Pod hladinou. „Na vlnách Jadranu volně navazuje na sérii Pod hladinou, která se odehrávala na Slapech. Opět hraju policistu Honzu Zacha, spravedlivého, trochu citově „zkradeného“ a zklamaného muže, kterému se moc nedaří v osobním životě, což se podepisuje na jeho psychice. Měl trauma, které poznamenalo jeho profesní schopnosti, a využil možnost odjet do Chorvatska, protože tak trochu utíkal sám před sebou a svými vzpomínkami ze Slap. A možná tu chce najít odpovědi na některé otázky. Už má svůj věk, ale život pořád nemá srovnaný, ovlivnila ho i tragická událost z poslední doby, což hned v prvních dílech vyjde najevo,“ popisuje svou roli Matěj Hádek v rozhovoru pro iGlanc.cz.

 

Na vlnách Jadranu, foto FTV Prima

Pro řadu jeho kolegů a kolegyň bylo natáčení u moře příjemné zpestření života, Matěj Hádek si to ale moc neužíval: „Vzhledem k mému světlému fototypu já osobně dávám přednost spíš natáčení na jaře, na podzim nebo v zimě,“ posteskl si, že letní slunce na Jadranu ho pálilo až příliš. Natáčení je již ale u konce a Matěj Hádek je zase v Čechách. Letos ho uvidíme kromě Bodu obnovy také v televizním dramatu o přepadení banky Cesta do tmy a ve velmi očekávaném životopisném filmu o bratrech Mašínových Bratři.

 

Připálený Matěj u Jadranu, foto FTV Prima

Anna K v Údolí včel

Ne, nejde o reminiscenci na krásný starý film Františka Vláčila, ale o nový videoklip k písni Údolí včel, která v současné době zní jako letní hit na nejrůznějších rozhlasových stanicích.

 

Zpěvačka Anna K si tuhle písničku zamilovala a videoklip, který k ní natočil režisér Ondřej Kudyn, ji potěšil neméně: „Skladba oslavuje sílu naší lásky, která nám pomáhá překonávat překážky na společné cestě už řadu let,“ říká Anna K. a dodává: „Údolí včel je moje naprosto milovaná věc, je to balzám, je to útočiště, je to láska, jsou to léta vzletů i pádů, je to prostě síla. Pojetí videoklipu vychází z emoce, které v režisérovi Ondřejovi Kudynovi písnička vzbudila a námět, který mi poslal mě moc bavil. Píseň tak získává v dětském světě další milý rozměr,“ dodává o klipu Anna K.   

Videomapping vPraze obdivují davy

Pokud se vám líbí světelné projekce na historických budovách i uměleckých artefaktech v plenéru, máte se i letos na co těšit. Jedenáctý ročník Signal festivalu nabídne 12. - 15. října oblíbené videomappingy, které rozsvítí hned dvě ikonické stavby Prahy – budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Diváci se také budou moci vydat mimo hlavní festivalové trasy, kde na ně budou čekat takzvané Satelity. Jedná se o existující umělecká díla ve veřejném prostoru od Zdeňka Sýkory, Jiřího Příhody a Federica Díaze, která během Signal Festivalu doprovodí nové světelné projekce.

 

Snímek z loňského ročníku, foto Signal Festival

Malý festival velkých rozměrů se blíží

Festval Brod 1995 je za dveřmi. Již 19. srpna zve do Českého Brodu na pestrý výběr kapel z tuzemské i zahraniční scény. Headlinerem jednodenní, bohatě obsazené přehlídky bude britská kapela Dub Pistols, která přiveze do Čech nové album Frontline.

 

Dub Pistols, foto SMART Communication

Dále na festival po několika letech dorazí ze Slovenska Horkýže Slíže, šedesát let na scéně v Brodě oslaví Olympic, zlatými řetězy se blýskne Kapitán Demo a pořádnou festivalovou pařbu rozjedou Poletíme?. Mezi dalšími jmény najdeme Thoma Artwaye, We are Domi nebo Fast Food Orchestra. Festival Brod 1995 vznikl v roce 2014 jako vzpomínka na místo a atmosféru, odkud vzešel festival Rock for People. 

Zdroj: Bioscop, CSFD, Refresher.cz, iPrima.cz, iGlanc.cz, Extra.cz, Brainzone, PIARISTI, SMART Communication

 

 

Vložil: Ela Nováková