Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A na kolotočích se místo dětí točí šlechta. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.08.2023
A na kolotočích se místo dětí točí šlechta. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Kolotoč

Ministerstvo vnitra nově zařadilo ve své zprávě o extrémismu do seznamu nebezpečných i generaci Husákových dětí. Tedy ne celou, jen tu část, která je zhrzená ze současnosti a začíná si uvědomovat, že svět je teď postaven jim na úkor. Že jejich děti jsou už teď odepsané, že oni sami nebudou mít důchod, a když, tak směšný (přesto se odvod na sociální „pojištění“ stále vesele zvyšuje a z politických kruhů se skrytým cynismem zní, že si tak lidé spoří na svůj vlastní důchod), že příležitosti jsou rozebrané a jim zbývá jediná. Prostě nesouhlasit.

Vzal jsem děti na kolotoče. No, no, ve vedlejší vesnici kolotočáři rozbili stan a začali dětičky vozit dokolečka dokola. Byl jsem tam s dětmi i minulý rok. No, a světe div se, i kolotočářské služby nám zvedly ceny. Dokonce o 100 %. Minulý rok za potočení padesát korun. Letos už jsme za jednu labuť dali stovečku. To samé u cukrové vaty. Loni padesát, letos stovku za na špejli namotaný cukr. Výhoda pro kolotočáře? No, nevím, proběhla jedna labuť, jedna vata, protože bez toho jsou prostě kolotoče na draka, a šlo se domů.

Holt, dětičky milé, je draho, podle Eurostatu jsme měli prakticky nejdražší energie v Evropě (ač to premiérský rarach zpochybňoval, tak rekordní dividendy ČEZu mluví za něj, smích ze strany Eurostatu taktéž a milé ceny na kolotočích tomu všemu jdou v patách). Podle OECD nám z měřených států nejvíce klesla reálná mzda, méně se tedy povozíme na kolotoči. Inflace byla téměř nejvyšší v Evropě, což znamená, že kolotoč se ještě víc vzdaluje dychtivé tvářičce dítěte.

Příklad kolotočů jsem uvedl záměrně. Protože děti se jedním zatočením s labutí nenabažily, chtěly víc, točit se až do setmění. Pamatuju si protáčení za bolševika. Dostal jsem deset korun a desetkrát se zatočil s gravitací. Teď bych na takovou parádu musel dát dítěti tisícovku. Za průměrný plat za bolševika by se dítě mohlo protočit dvoutisíckrát, letos za průměrný plat čtyřistakrát. Jenže rétorika dnešní šlechty – můžete si za to sami. Hodíme to na seniory, protože užírají z rozpočtu, bestie nenažrané. Ač právě dnešní senioři dřeli na prosperitě ČR posledních třicet let. A to, co odmakali a část předali státu s dohodou, že se o ně postará, až nebudou moci makat, jim teď pohlavárstvo vyčítá - jsou prý vyžírky. A že padají reálné mzdy? Stejně jste až nechutně rozežraní, pořád jezdíte do Chorvatska k moři, to si přece hladový dovolit nemůže. Potravinové banky jedou jako za pětiletky na 120 %, jen s tím, že dřív nebyly vůbec potřeba.

Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus v červenci pro Novinky řekl: „Reálné mzdy, tedy to, co si za výplatu člověk koupí, jsou ve volném pádu. Momentálně máme jejich nejprudší propad v OECD, tedy ze všech rozvinutých zemí. Takto dramatický propad kupní síly zde nikdo dlouho nezažil.“ Jistě se mu u toho chvěly nozdry vzrušením, jak to tak u finančníků bývá. Počet exekucí roste. A ve vládě jsou lidé, kteří zvyšují daně a sporné úsporné balíčky šijí na míru peněženek obyvatel. Nikoliv korporací, ať už zahraničních, nebo těch našich domácích. Nebojují za to, aby se na kolotočích mohly točit děti, ale aby děti, metaforicky řečeno, točily klikou pod kolotočem na ruční pohon, aby se politická i korporátní šlechta mohla točit místo nich. Továrna na padělky ze Strakovky šetří. Ale na nesprávných místech. Natolik nesprávných, až to zvedá ceny všem.

Tchajwanec Vystrčil 2. srpna na schůzi Senátu přesvědčoval ve svém projevu, že snížená valorizace je pro seniory výhra v loterii. Méně peněz, více možností. Podivná logika, která by se mohla vystavovat v muzeu rarit. Hned vedle něho by mohli vystavit bystrou MPA, která za výhru pro Českou republiku označila to, že v Německu se otevře fabrika.

Tam, kde se točí peníze, tam se jako korouhvičky otočí i padělatelé naší budoucnosti ze Strakovky. Jen nesledují závan výhod pro ČR, ale stádně se otáčí tam, kde získají v (podle nich) mocných kruzích politické bodíky. A my stojíme u rumpálu a točíme, aby jim ty kolotoče létaly jako promazané. A ruce už bolí od takové dřiny.

Ministerstvo vnitra vydalo svou zprávu o extrémismu v republice. Nově do ní zařadilo i lidi středního věku. Krajní nespokojenost je teď extrémismus. Celá jedna generace je extrémistická. Protože právě jí toto všechno dopadá nejvíc na záda. Perfektní znehodnocení jejich přítomnosti i budoucnosti. A kolotoč se točí a točí. 

Zdroje: Novinky, iDnes, CNN Prima News

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb