Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak jsme o to usilovali a ono to dopadlo jako vždycky. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.08.2023
Tak jsme o to usilovali a ono to dopadlo jako vždycky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hana Brožková

Popisek: Jiří Drahoš s brýlemi na nose

Firma z Tchaj-wanu začne u německého města Drážďany budovat fabriku na moderní čipy. To je radosti na Starém Bělidle. Narazil jsem na vyjádření skoroprezidenta Jiřího Drahoše, který se po nezdařené kandidatuře na hlavu státu usadil v Senátu a stal se tak dekorativním moudrým. Pan Drahoš, obroučky brýlí stále vyplněné obyčejným sklem, aby vypadal moudře, měl z výstavby fabriky nefalšovanou radost.

„Skvělá zpráva pro ČR. Tchajwanská firma TSMC oznámila stavbu továrny na nejmodernější čipy v Drážďanech. Z této investice za miliardy dolarů budou moci těžit také české firmy a vědecké instituce zabývající se polovodiči. S podporou našich tchajwanským přátel by tak u nás mohly být navrhovány čipy, které pak budou vyráběny v Německu. Odborníky na to rozhodně máme,“ napsal obrýlený senátor Drahoš na svém facebookovém profilu. A já už tady nad tím definitivně lámu hůl. To nemá cenu. Hodit tady na to deku, aby tu ostudu nikdo neviděl.

Pan Drahoš má nezřízenou radost z toho, že sousední země bude mít příjem z výroby. A to ti naši kašpaři jezdili jako na kolotoči do Tchaj-wanu, jako svatí se tam střídali, popouzeli Čínu, kudy mohli. A co z toho máme? Tchajwanec Vystrčil za to dostal kolik… dvě linky na výrobu respirátorů? Linky, o které jsme se tady zhádali a nebyli schopní je použít? Naše bystrá MPA pak dostala medaili. Jako na spartakiádě. Němci zatím zarputile tužili vztahy s Čínou, na Tchaj-wan nevyslali jedinou státní návštěvu, zato početné podnikatelské návštěvy, na které Čína hleděla shovívavě, protože peníze nesmrdí nikomu.

A teď je tu výsledek. Tchaj-wan si vybral pro vybudování fabriky na čipy Německo. Proč Tchajwanec Vystrčil nezasáhl? Jistě má v Tchaj-wanu silné slovo. MPA měla vykulit očíčka a zaprosit, zatočit koketně medailí. Proč nás Tchaj-wan zradil a staví fabriku u Němců, kteří jsou vůči nim vlastně nepřátelští? Němci přece neposílali své politické špičky popouzet Čínu návštěvami na Tchaj-wanu. Naopak, jeli přísně politiku jedné Číny.

To my do Tchaj-wanu vozili čerstvý vánek svobody a demokracie. My jsme pro ně, pro Tchajwance, spálili všechny mosty, asijskou mocnost jsme horem dolem nazývali nepřítelem, chtěli s ní začít přinejmenším válku, srdéčka naše divoká a nespoutaná křičela, že Čína je zlo a že jsme Tchajwanci (slovy nejvyššího Tchajvance Vystrčila, samozřejmě) a že bychom se pro ně klidně (rétoricky) obětovali. A ejhle, obětovali jsme se. A máme z toho, slovy obrýleného Drahoše, velikou radost. Pro ČR je velká naděje, že německá ekonomika se zase v jednom oboru nadechne. A bude nám s patřičným ziskem přeprodávat to, co potřebujeme. Stejně jako u plynu před výbuchem nordstreamů. Stejně jako u elektřiny přes lipskou burzu. Ač, jak jsem se dozvěděl, nebude to žádná výhra, nejmodernější čipy se v Německu vyrábět nebudou. Jen ty do aut. Pro automobilky, které si stejně z vlastního rozhodnutí buďto zkrachujeme, nebo donutíme prchnout za hranice EU.

Ale pan Drahoš, výzkumník na poli falešné optiky, to řekl krásně: „S podporou našich tchajwanských přátel by tak u nás mohly být navrhovány čipy, které pak budou vyráběny v Německu. Odborníky na to rozhodně máme.“ Ale prachy ne, nutno dodat. Deku, hodit, nevidět, hrůza. My máme odborníky? Ale ano, možná že se ekonomicky vyschlé pohraničí nažene do fronty na práci do Drážďan. Hezky k pásu. Za minimální mzdu. Jenže za německou minimální mzdu. A taková minimální německá mzda, to je pro nás i po téměř dvaceti letech v EU mzda silně nadprůměrná. Naše odborníky budou Němci ignorovat. Jsme v Německu za ty z východu, kteří mají mlčet a vykonávat špinavou práci. Jako pečovat o německé důchodce. Na to nás užije. Anebo k pásu. Jsme ti z východu. A s takovými, jako je Drahoš, MPA nebo Vystrčil těmi z východu zůstaneme na jeden dlouhý furt.

Chápal bych Drahošova nadšená slova, kdyby ohlásil, že fabrika bude stát někde v ČR. Neohlásil. Místo toho se raduje z toho, že sousedi jsou zase lepší než my. I ta montovna na baterky je v prachu. Teď si Volkswagen čistí místečko ve Španělsku. A my jsme zase tam, kde jsme byli. V kotlině, přes kterou jenom přehodit deku. Koukněme na Polsko, to je rozmach. To je potenciál určovat si svou politiku i budoucnost. My jsme jako vyznění celého Drahošova sdělení – malí, neschopní, bez vlivu a s žebráckou čepicí přilepenou k ruce. Naši dekorativní moudří jsou takoví, jací jsou. Mají radost, že Německo má radost. 

Ani náznakem jsem nezaslechl, že by se naše vláda předháněla s Němci v tom, kdo k sobě naláká klíčovou továrnu. Nějaká jednání? To by byla investice do budoucnosti. Výroba čipů v Evropě. A jediná v ČR. No, Drahoš má radost, že bude v Německu. Aneb - rozlož správně ekonomiku v EU, prosperovat budou všichni, nech všechno významné Německu, prosperovat bude Německo a my u toho budeme doufat, že na nás zbude trochu drobků ze stolu. To není dobrá politika. Na druhou stranu je pravda, že boj o továrnu by byl předem prohraný, Němci dali tchajwanské společnosti dotační injekci ve výši pět miliard euro. Za to my radši koupíme stíhačky. Ty jsou užitečnější.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb