Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byrokrat jako nepřítel číslo jedna. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.08.2023
Byrokrat jako nepřítel číslo jedna. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Domoci se na úřadě informace, to je úkol pro hrdinu. Takovým hrdinou se chtěl stát náš čtenář Ing. Jaroslav Haluza. Ten se obrátil na Ministerstvo spravedlnosti s jednoduchým a nepolitickým dotazem podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Optal se na mafiána Krejčíře (to je ten, kterému STANařský Michal Redl dělal kdysi pucfleka a pak, po soudním vyhlášení o nesvéprávnosti, takže dočasné beztrestnosti, se sám stal kmotrem vládní strany). Odpověď ministerstva? Nic neříct, to je náš cíl a úkol. Kdo nic neřekne, nic nezkazí.

Na co konkrétně se Jaroslav Haluza ptal? „Jaký má Česká republika zájem na tom, aby se Radovan Krejčíř vrátil do ČR? Proč Ministerstvo spravedlnosti žádalo jeho vydání? Kdo má na tom zájem?“ Pochopitelné otázky. Proč usilovat o jeho vydání? A proč riskovat, že Krejčíř u nás rozjede akci Kajínek s cílem se osvobodit a vrátit se do vyjetých kolejí, které jsme doufali, že už zarostly a nikdo si na ně pro jistotu ani nevzpomene? Od Ministerstva spravedlnosti by měla zaznít jasná odpověď. Nezazněla. Cituji.

„Dle § 2 odst. 4 zákona o svobodném přístupu k informacím se povinnost poskytovat informace netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací, přičemž z formulace Vašeho podání je zřejmé, že se v jeho části dotazujete na názor. Uvedené stanovuje rovněž Instrukce Ministerstva spravedlnosti ČR ze dne 24. 7. 2009, č. j. 13/2008-SOSV-SP, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o svobodném přístupu k informacím, dle které za informaci poskytovanou podle zákona se nepovažují stanoviska a názory, sdělení o budoucích rozhodnutích a vytváření nových informací.“

Tak otázka na to, co kuje Ministerstvo spravedlnosti stran Krejčíře, je otázka na názor. Přitom česká žádost o vydání Krejčíře v plen naší spravedlnosti je v Jihoafrické republice už od roku 2007 a je neustále aktualizovaná o rozsudky, které naše justice jako boží mlýn po letech ze svých útrob dáví. Kdyby se pan Haluza zeptal, co si Mgr. Helena Havlíková, která mu odpovídala, myslí o návratu Krejčíře, byl by to dotaz více než hloupý. Stejně hloupý, jako kdyby se ptal, co si o tom myslí současný ministr spravedlnosti Blažek. Ale pan Haluza se ptal, jaký zájem má ČR na vydání Krejčíře zpět do republiky. Spravedlnosti bylo učiněno zadost, Jihoafrická republika mafiána Krejčíře uvěznila na dlouhých 35 let za pašování drog, únos i plánování vraždy. Přesto je stále ve hře přemístit Krejčíře do ČR a, jak mi ukazuje zkušenost s českou justicí, postupně dosáhnout toho, aby byl nejen osvobozen, ale i očištěn. Zní to šíleně? Čtěte dále...

Věc nemožná? Právu tajemný zdroj z Ministerstva spravedlnosti k věci odpověděl. „Krejčíř navrhuje, aby mu bylo zrušeno to, že je brán v Česku jako uprchlý, což by znamenalo zrušení posledního rozsudku se souhrnným trestem (15 let). To by pak také znamenalo, že by nebyl v České republice pravomocně odsouzen a fakticky by na něj bylo pohlíženo jako na nevinného. A není úplně bez šance. Byl by to průlom,“ řekl k případu Právu vysoce postavený zdroj z Ministerstva spravedlnosti seznámený s žádostí odsouzeného podnikatele. „On (Krejčíř) vlastně říká: Já bych se strašně rád vrátil, ale protože jsem zavřený v JAR, tak nemůžu, ale nejsem uprchlý. A to má vlastně pravdu. Byl by to ale obrovský problém, protože by to znamenalo, že by se rozsudek musel podle trestního řádu zrušit a z pana Krejčíře bychom měli nevinného občana,“ doplnil zdroj redakce Právo. U nás by se našla skulinka i pro sériového vraha, natož pro nějakého Krejčíře, který u nás má jistě velké množství finančně zajištěných kamarádů. A tuze zajištěný kamarád, ten dokáže u české justice divy.

Že to je blbost? Server Neovlivní.cz na počátku letošního roku informoval, že bývalí spolupracovníci Krejčíře se chystají na jeho návrat, který by se měl uskutečnit do konce tohoto roku. Dokonce na jeho příjezd vyčlenili z mafiánských prasátek 100 milionů. Nejspíš na to, aby jej skrze úplatný a v nepředvídatelnosti velmi spolehlivý justiční systém ČR z trestů vysekali. Českou spravedlnost nelze brát na lehkou váhu. Ta zatočí i s nevinným tak, až si odsedí desítky let. Kramný by mohl vyprávět. Nečesaný také. „Berou to v podstatě jako hotovou věc, počítají s tím, že letos bude doma,“ potvrdil anonymní zdroj z bezpečnostní komunity pro Neovlivní.cz. Jihoafrická republika to popřela. Stejně tak české úřady. Ale 100 milionů se vyčlenilo.

A odpověď Ministerstva spravedlnosti na oprávněně znepokojený dotaz obyvatele České republiky? Jděte nám k šípku s takovými dotazy na názory. My jsme ministerstvo a můžeme vás odpálkovat dle libosti. Nic neřekneme, to je totiž naše úloha. Jsme tu proto, abychom vám tajili informace. A když ne tajili, tak alespoň patřičně zhnusili jejich dobývání. Na doplňující a upřesňující dotaz pana Haluzy již ministerstvo neráčilo odpovědět vůbec. Obdobná situace se panu Haluzovi stala u dotazu stran jiného problému u Ministerstva vnitra. 

Dosvědčuji, že se mi děje nemlich to samé. Nesčetněkrát jsem oslovil různé úřadovny s dotazem dle zákona o svobodném přístupu k informacím a dočkal se podobné zkušenosti. Obcházení odpovědi, vykrucování, odvádění od tématu, žádná reakce na doplňující otázky. Proč? Je snad státní aparát nějaký nepřítel občana? Proč ono pověstné ptydepe, které má za cíl toho co do počtu slov hodně říct, ale vlastně neříct vůbec nic? A hrozí skutečně návrat Radovana Krejčíře do ČR? A proč o to Ministerstvo spravedlnosti usiluje? Že by Krejčířovi kamarádi byli společní i pro někoho z vládní koalice? No, otázka, jen otázka. STAN nám tady s Redlem také dělal pěkné rejdy. A jak to bylo krásně vymlčené. Redl je kamarád Krejčíře. Velký kamarád. Tedy býval, ale v mafii, tam je to kamarádství pevné a trvalé. Většinou doživotní. Já na tebe vím tohle, ty na mě tohle. Tak se v šachu budeme udržovat v přátelství. Spolu až navěky.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb