Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předseda Senátu je lumen. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.08.2023
Předseda Senátu je lumen. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Předseda, já jsem tu předseda

Předseda Senátu ČR a člen vládní ODS se jal v projevu obhajovat snížení valorizace důchodů. A trochu se nám do toho zapletl, protože hned za sebe posadil valorizaci i reálné mzdy. A v jednom dvouminutovém projevu pak tvrdil naprostý opak.

„Co to znamená pro důchodce, pro seniory? I při vyplacení této snížené valorizace se průměrný reálný důchod mírně zvýší. Jinými slovy to znamená, že po realizaci této valorizace si senioři koupí více než doposud. Zatímco u ekonomicky aktivních je to už dlouhodobě tak, že si za to, co vydělávají, koupí méně, než si koupili dříve. Jinými slovy jejich reálné mzdy klesají. To neznamená, že klesají nominální mzdy, ta mzda může růst, ale roste pomaleji než inflace. Když roste pomaleji než inflace, tak to znamená, že si toho koupí méně, i když vydělávají více. U seniorů tomu tak není. Po zavedení této snížené valorizace a po jejím přijetí dojde k tomu, že jejich průměrný reálný důchod se mírně ale zvýší. Nikdo nikomu ani nominálně, to už vůbec ani reálně nesnižuje důchody,“ řekl předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil. Třetí nejmocnější člověk v republice.

Takže si to shrňme. Senioři dostanou ve snížené valorizaci přidáno průměrně 380 Kč. To je 1,9 % z průměrného důchodu. Současná inflace se pohybuje kolem 10 %. Důchodcům se tedy přidalo 1,9 %, ale všechno jim zdražilo o 10 %. Přičemž inflace ve výši 10 % je jen průměr všeho zdražení. Mnohé položky stouply na ceně citelně víc. Tedy jsou nedostupnější. Podle Vystrčila si přesto koupí víc, než doposud. Trochu nám v tom hapruje těch osm procent, ale co už s tím.

U zaměstnanců je to podle Vystrčila úplně jinak. Tam se Český statistický úřad dopočítal toho, že platy stouply o 8,6 %, reálně ale klesly o 6,7 %. A jsme, je to jen náhoda, u toho, že i zaměstnanci si polepšili o 1,9 %, ale inflace i u nich je nyní kolem 10 %, nemluvě o těch skoro 20 % inflace před asi půl rokem. I zaměstnanci si tedy citelně pohoršili. Což mohu potvrdit na vlastní kůži, kdy se u nás šetří, jako kdybychom chtěli na dovolenou na Kanárské ostrovy, ale v prasátku je vymeteno, jako dlouho ne. A zase nám v tom hapruje oněch osm procent. Ale co už s tím.

Vystrčil se vlastně ve svém dvouminutovém proslovu chtěl pohybovat na dvou lodích, které ovšem plují opačným směrem. Říct, že důchodci se mají vlastně fajn, protože to tvrdí pětikoaliční torpédoborec. Ale zároveň chtěl být za onoho pravicového politika, který si je vědom toho, že musí stát na straně bohatnutí pracujících. Škoda, že mu u toho chudnou obě skupiny a udiveně sledují, jaké kouzelnické triky v rétorice nám ti papaláši předvádí. Premiér Fiala se přidal do proudu: „Politici by měli mít odvahu prosazovat to, co bude fungovat v dlouhodobém horizontu, i když to třeba momentálně není populární. Pokud vám některé opoziční strany například tvrdí, že ozdravný balíček nebo důchodovou reformu naše země nepotřebuje, jednoduše vám neříkají pravdu,“ napsal premiér na své Facebooku. Neříkají nám pravdu, opozičníci. K řešení je třeba se promlčet.

Asi tak, jako když si člověk zaskočí na Seznam Zprávy a tam se dočte, že Evropa se začíná po krizi stavět na nohy, ale ČR se do krize noří. Stačí nahlédnout na různá mezinárodní srovnání o cenách bydlení, o inflaci, cenách energií, výšce reálných mezd, o síle nákupního košíku, ve výsledku i na ceny v obchodech. Trochu mě vyvedlo z míry, když jsem se dočetl, že ve Švédsku, které má oproti nám dvojnásobnou průměrnou mzdu, mají v obchodním řetězci IKEA i o šestnáct tisíc levnější pohovku. Tutéž, co prodávají u nás. Jen o 16 tisíc dražší.

Nebo když jsem si pročetl zážitky těch, kteří si zajeli na nákup do Polska. Dojde k tomu, že jedeme Kalouskovu strategii protáhnout České republice krizi nepoměrně víc, než jak dlouhou ji budou mít okolní státy. Přesně to ukázal Kalousek při finanční krizi 2008/2009. Protáhl nám ten marast o pár let. Nejsou rychlá řešení. Ale je strašná spousta špatných řešení. A my jedno to špatné řešení dosadili v závěru roku 2021 do Strakovky. A teď tam sedí a svou pětikoaliční bezradností nám protahují krizi.

 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb