Bude, nebo nebude Anděl Páně 3? To zatím neví ani Panna Marie. Horká židle Kláry Issové
05.08.2023
Foto: Se svolením Česká televize - Jiří Červený
Popisek: Klára Issová jako Panna Marie v pohádce Jiřího Stracha Anděl Páně
Půlhodinové povídání Terezy Bebarové s herečkou Klárou Issovou v pořadu Blízká setkání na Dvojce Českého rozhlasu dalo posluchačům nahlédnout mimo jiné pod pokličku konkurzů do zahraničních filmů a seriálů. Klára Issová se jich nebojí a je úspěšná.
V pohádce Anděl Páně hrála Pannu Marii, v americkém filmu Proč byl zabit Ježíš? pro změnu Marii Magdalénu. Je pro tyhle role předurčená nejen klasickou krásou své tváře s velkýma zářivýma očima, ale i svým jménem. Klára pochází z latiny a znamená jasná. Issa, tedy příjmení, které má po syrském otci, je arabský ekvivalent jména Ježíš. „Je to milé, být Jasná Ježíšová, možná mi to přináší ty krásné role,“ pochvaluje si herečka to, co dostala do vínku od rodičů.
Jako Eva ve svém nejnovějším filmu, sportovní rodinné komedii režiséra Dana Pánka Děti Nagana; foto Bontonfilm
Jak to bude s Andělem Páně 3?
Pannu Marii si zahrála v obou dílech pohádky režiséra Jiřího Stracha, a tak není divu, že moderátorka by se od ní ráda dověděla, jestli bude natočeno i třetí pokračování. „To já ale nevím. Ono se o tom pořád píše, ale museli byste se zeptat někoho jiného, já jako herečka žádné zprávy nemám. Ale natáčela bych s Jiřím Strachem ráda. Vždyť to byl on, kdo mě obsadil do jednoho z mých prvních filmů Genij vlasti, a hrála jsem u něj víckrát, myslím, že čtyřikrát,“ přiznala herečka, že si honem nevybaví všechny názvy filmů, protože velkých rolí má na kontě okolo čtyřiceti a s těmi menšími napočítá okolo osmdesáti natočených filmů.
Od roku 1994, kdy debutovala, je to úctyhodné číslo. Když k tomu připočteme ještě víc než dvacet televizních seriálů a množství divadelních rolí, je jasné, že Klára Issová je stále v jednom kole. Teď se právě vrátila z Bratislavy, kde čtyři měsíce natáčela další televizní seriál. Tereza Bebarová měla štěstí, že ji zastihla k rozhovoru, zrovna když měla trochu volněji. A jak to bylo s rolí Panny Marie v Andělovi Páně? „Jirka Strach říkal, že si nikoho jiného do té role neuměl představit,“ přiznala, že na tuhle roli konkurz opravdu dělat nemusela.
Maří Magdaléna v americké produkci
Klára Issová si zahrála jinou biblickou Marii v americkém snímku Proč byl zabit Ježíš? To ovšem není žádná pohádka, ale ve volném americkém stylu převyprávěný novozákonní příběh Ježíše Krista. Role u zahraničních produkcí ovšem znamenají vždy náročný konkurz. Na to je už ale zvyklá, protože poprvé si to vyzkoušela už ve dvaceti letech. „Zaregistrovala jsem se u mezinárodní agentury a dostala jsem pozvání na konkurz do Londýna,“ vzpomínala na svoji první cizojazyčnou roli. „Bylo to náročné, protože mi napsali, že si mám připravit nějakou scénu ze scénáře, a já jsem to vzala tak zodpovědně, že jsem se je pro jistotu naučila všechny,“ líčila dobrodružnou pouť do britské metropole.
Tehdy nebyly ani mobily ani navigace, a tak putovala do ateliérů daleko za městem s mapou v ruce. Předcházela tomu ale ještě povinnost zaregistrovat se u agentury, která je jakousi hereckou odborovou organizací. „Bez toho vás tam nikdo nezaměstná,“ vysvětlila, proč kromě vlastního agenta musela získat ještě toto osvědčení. Dodnes, když se učí na zahraniční konkurz, je to pro ni dřina. „Když jsem se učila monolog Maří Magdaleny, hodně slov jsem si musela dohledat, protože jsem je neznala, a navíc to bylo v takovém starobylém jazyce. To si pak k tomu musím vzít jazykového poradce, abych se to naučila správně.“
Přesto se do cizojazyčných konkurzů stále pouští, protože je to pro ni vždycky nová zkušenost. „Teď jsem dostala dokonce jednu nabídku do italského filmu režiséra Sorentina. Jeho filmy obdivuji, a tak, i když italsky neumím, rozhodla jsem se to zkusit. Zrovna jsem připravovala na přijímací zkoušky slečnu, která uměla italsky, tak jsem to využila a učily jsme se navzájem, pomohla mi ten italský text zvládnout.“
S Davidem Matáskem v představení klasické tragédie Williama Shakespeara Macbeth v rámci divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti; foto se svolením Agentura Shok - Pavel Mára
Cestování s romány Nikose Kazantzakise
Mohlo by se zdát, že herečka je tak pracovně vytížená, že na dovolenou jí nezbývá čas. Cestování je pro ni ale dokonalý odpočinek, takže si během roku vždycky nějaký volný týden najde. Loni cestovala po Toskánsku, které si zamilovala. Navíc s sebou měla román Nikose Kazantzakise Poslední pokušení Krista, a pouť italskou krajinou si tak spojila s touto četbou. „Pak jsem si dopřála takovou okružní cestu po Krétě. Tam jsem zase četla Řeka Zorbu. Navštívila jsem místa, kde se natáčel tenhle nádherný film, i Kazantzakisovo muzeum. Tak mám za sebou takové čtenářské cesty a je to pro mě vždycky zážitek, takhle si to všechno propojit.“
Letní Macbeth
Hned po návratu z Bratislavy nastoupila Klára Issová na scénu Letních shakespearovských slavností, kde hraje Lady Macduff v Macbethovi. „Hrajeme to už druhou sezónu. Mám to představení ráda. Setkala jsem se díky němu také s profesorem Hilským, kterého si velice vážím. Během covidu jsem poslouchala nějaké jeho shakespearovské přednášky, bylo to moc zajímavé. Navíc pojetí role Lady Macduff je v tomhle představení trochu jiné, dialog se synem je udělaný jako její monolog. To vyžadovalo přijetí té role jako jakýsi vnitřní dialog matky a syna, takže jsem si k tomu musela najít metodu, jak to zpracovat,“ popsala své poctivé přípravy na každou divadelní i filmovou roli.
Má totiž ve zvyku učit se stále nové možnosti herecké práce, účastní se různých workshopů a kurzů, jaké umožňují moderní technologie. „Dá se tak studovat na dálku a osvojovat si pořád nějaké nové metody práce na rolích,“ popsala, že patří k lidem, pro které vzdělání rozhodně nekončí školou, ale pokračuje celý život.
Zdroj: Český rozhlas Dvojka

Vložil: Ela Nováková